Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly, Londýn si znovu připsal nový rekord

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily ve čtvrtek shodně vzhůru. Investoři reagovali na příznivá data a na růst cen komodit.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,89 %, nejúspěšnější byly automobilky reagující na příznivé zprávy o prodeji automobilů v USA. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 se odpoledne vyšplhal na nový historický rekord 7 701,93 bodu, nakonec seanci uzavřel se ziskem 0,32 % na 7 695,88 bodu. Německý index DAX stoupl o 1,46 % a francouzský benchmark CAC 40 si polepšil o 1,55 %.
Indexy nákupních manažerů v sektoru služeb v zemích eurozóny vesměs překonaly očekávání analytiků a naznačily, že evropská ekonomika má našlápnuto k nejrychlejšímu růstu za posledních sedm let. K dalšímu růstu cen akcií přispěly očekávání rekordně nízké nezaměstnanosti v Německu a nepokoje v Íránu, jež zvedly ceny ropy na dvouletá maxima.
Z jednotlivých titulů se opět dařilo jihoafrickému maloobchodníkovi Steinhoff, jenž si polepšil o 21 %. Pomalu tak dohání ztráty z prosince, kdy investoři silně negativně zareagovali na odchod generálního ředitele firmy v atmosféře podezření z manipulace s účetnictvím.
Nejméně se dařilo likérce Rémy Cointreau, jejíž akcie klesly o 3,6 % v reakci na snížení doporučení analytiků z investiční firmy Investec.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Kompozitní index nákupních manažerů společnosti IHS Markit v eurozóně dosáhl v prosinci roku 2017 hodnoty 58,1 bodu. Mírně tak překonal odhady, když po 57,5 bodu z listopadu trh očekával zvýšení pouze na 58 bodů.
- Německé firmy Continental a Bosch koupily od automobilek Audi, BMW a Daimler každá pětiprocentní podíl v globálním poskytovateli digitálních mapových služeb HERE Technologies. Chtějí tak proniknout do sektoru technologií pro samořízená auta. Uvádí se to ve společném sdělení obou firem. Kolik za podíly zaplatily, se rozhodly nezveřejnit. Continental a Bosch jsou největšími dodavateli automobilových komponentů na světě.
- Rozhodnutí norské vlády vydat licence na těžbu ropy v Barentsově moři není protiústavní. Rozhodl tak soud v Oslu, který ve čtvrtek odmítl stížnost ekologů, podle nichž bylo rozhodnutí v rozporu s právem lidí na zdravé životní prostředí. Rozhodnutí norského ministerstva ropného průmyslu a energetiky z jara 2016 napadl Greenpeace a další dvě ekologické organizace.
- Polsko jedná s Maďarskem o vytvoření regionální rozvojové banky, která by se zabývala investicemi do infrastruktury ve střední Evropě. Do projektu plánuje zapojit rovněž Českou republiku a Slovensko. Uvedl to podle agentury Reuters polský premiér Mateusz Morawiecki po středečním setkání se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem.
- Strany nové rakouské vlády se dohodly na omezení vyplácení přídavků cizincům pracujícím v Rakousku na jejich děti, které žijí v jiných členských zemích EU. Návrh zákona o takzvané indexaci chtějí po výjezdním zasedání vlády, které ve čtvrtek začalo ve štýrském zámku Seggau, poslat do připomínkové řízení, informovala agentura APA.
- Švédský provozovatel streamovací služby Spotify zbrojí proti Applu a Amazonu. U americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zažádal o kotaci svých akcií na newyorské burze.
Zdroj: CNBC