Trumpova administrativa chce otevřít pobřežní vody těžbě ropy

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhla zpřístupnit skoro celou oblast pobřežních vod těžbě ropy a zemního plynu. Například u břehů Kalifornie to bude možné poprvé po více než 30 letech, uvedla ve čtvrtek agentura AP. Trump se tak vymezil proti svému předchůdci Baracku Obamovi, jehož opatření v zájmu ochrany klimatu těžbu a spotřebu fosilních paliv znevýhodňovala.
Snaha zvýšit produkci energií v USA se ale střetává s námitkami ekologů, představitelů státu i některých podnikatelských skupin. Obávají se havárií a případných dopadů na turistiku na pobřeží USA.
Ministr vnitra Ryan Zinke prohlásil, že návrh programu těžby ropy a zemního plynu v kontinentálním šelfu na léta 2019 až 2024 se týká více než 90 % rozlohy šelfu včetně oblastí, které Obamova administrativa vyjmula. Plán je součástí Trumpovy politiky "energetické dominance".
Ministerstvo vnitra označilo 47 sektorů vhodných k pronájmu energetickým firmám, zatímco bývalý prezident Obama počítal jen s 11. Je to dosud nejvyšší počet, jaký kdy byl v rámci pětiletého plánu rozvoje těžby ropy a plynu nabídnut.
Před odchodem z Bílého domu Obama zakázal nové vrty pro těžbu ropy a zemního plynu ve velké části amerických vod v Severním ledovém oceánu a v některých částech Atlantiku. Trump loni v dubnu ministerstvu vnitra nařídil, aby Obamův plán přezkoumalo. Plán těžařům zakazuje vstup na 94 % území kontinentálního šelfu.
Zákonodárci obou politických stran, ekologické skupiny a podnikatelé působící na pobřeží Atlantiku už před čtvrtečním oznámením Trumpových plánů prohlásili, že jsou proti jakýmkoli snahám o zpřístupnění pobřežních vod těžbě. Argumentují ohrožením životního prostředí i cestovního ruchu. Je také otázkou, jaký přínos má Trumpův návrh mít, když kvůli nízkým cenám ropy a růstu pevninské produkce nemají firmy o pobřežní vody příliš velký zájem.
Zdroj: ČTK