Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden získaly necelá dvě procenta

Evropské akciové trhy zakončily první týden roku 2018 v plusu, když se investoři soustředili zejména na data z amerického trhu práce. Britský FTSE 100 během páteční seance vytvořil nové historické maximum.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,93 % na 397,35 bodu, za celý týden pak vzrostl o 1,81 %. Britský FTSE 100 si připsal 0,37 % na 7 724,22 bodu (za celý týden +1,54 %) a během obchodování vystoupil na nový rekord 7 727,73 bodu. Francouzský CAC 40 získal 1,05 % na 5 470,75 bodu (za celý týden +1,91 %) a německý DAX si polepšil o 1,15 % na 13 319,64 bodu (za celý týden +1,89 %).
Dařilo se zejména akciím automobilek, které nahoru táhla italsko-americká skupina Fiat Chrysler Automobiles. Její akcie zdražily o 6,35 % poté, co na ně zvýšila doporučení americká banka JPMorgan Chase (z "neutral" na "overweight").
Potřetí v řadě stouply také cenné papíry výrobce nábytku Steinhoff (+6,53 %), když finanční ředitel firmy oznámil, že se z nové pozice pokusí snížit dopady účetního skandálu, kvůli kterému společnost musí přeúčtovat výsledky za poslední tři roky.
Evropské akcie (5. ledna 2018), CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan v pátek řekl, že Spojené státy nyní vedou proti Turecku sérii spiknutí a že bilaterální právní dohody mezi Washingtonem a Ankarou ztrácejí platnost. Reagoval tak na středeční rozhodnutí newyorského soudu, který uznal jednoho z šéfů turecké státní banky vinným z podílu na komplotu s cílem pomoci Íránu vyhnout se prostřednictvím nelegálních finančních transakcí v hodnotě miliardy dolarů americkým sankcím.
- Česká exportní banka, která půjčila na stavbu turecké elektrárny Adularya 12 miliard korun, podala kvůli způsobené škodě trestní oznámení. Hospodářským novinám to řekl mluvčí banky Jan Černý. Očekává se, že z půjčených peněz dostane zpět podstatně méně, uvádí list. Trestní oznámení podá i exportní pojišťovna EGAP, která celý projekt pojišťovala.
- Aliance automobilek Renault-Nissan-Mitsubishi zakládá nový fond v objemu 200 milionů dolarů pro investice do technologických start-upů. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to v pátek uvedla agentura Reuters. Zřízení vlastního fondu rizikového kapitálu má firmám pomoci přizpůsobit se rychlému tempu změn v automobilovém průmyslu.
- Britské nízkonákladové aerolinky easyJet chtějí letos zdvojnásobit počet cestujících z německých letišť na 18 milionů. Letoun v barvách společnosti v pátek poprvé odstartoval z berlínského letiště Tegel, kde britský přepravce nahradil zkrachovalou firmu Air Berlin. Díky převzetí části aktivit německých aerolinek se easyJet nyní dostal do přímé konkurence s německou Lufthansou.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Těžba ropy v Rusku v loňském roce mírně vzrostla, dostala se tak na nejvyšší úroveň za 30 let. Produkce se zvýšila o zhruba 0,2 procenta na 10,98 milionu barelů denně z 10,96 milionu barelů denně v předchozím roce, vyplývá z úterních údajů ruského ministerstva energetiky. Růst těžby nicméně zpomalil v důsledku zapojení Ruska do dohody o omezení dodávek ropy na trh. V roce 2016 se produkce zvýšila o zhruba 2,2 procenta z 10,72 milionu barelů denně v předchozím roce.
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se v prosinci zlepšily na nejlepší hodnotu od února 2011. Index PMI totiž stoupl na 59,8 bodu z listopadových 58,7 bodu. V úterý o tom informovala společnost IHS Markit. Výsledek podpořil výrazný nárůst objemu výroby a nových zakázek.
- Předseda dozorčí rady O2 Czech Republic Martin Štefunko odstoupil k 31. prosinci minulého roku z funkce. Zároveň ukončil i členství v dozorčí radě a zaniklo rovněž jeho členství v dozorčí radě O2 Slovakia. Společnost to v úterý uvedla v oznámení pro investory. Jeho nástupce firma neoznámila.
- Jaderná elektrárna Temelín vyrobila loni 16,48 TWh elektřiny. Je to nejvyšší roční výroba, rekord z roku 2012 překonala o 1,18 TWh. Letos bude výroba nižší. V úterý to uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták.
- Tabáková společnost Philip Morris zveřejnila v některých novinách reklamu, která má podpořit její ambici zastavit prodej cigaret v Británii. Ve středu o tom informoval zpravodajský server BBC. Majitel značky Marlboro také uvedl, že kdyby přestal hned cigarety vyrábět, jeho místo na trhu by zaujaly konkurenční firmy.
- Hospodaření českého státu loni skončilo se schodkem 6,2 miliardy korun. Ve středu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni vykázal státní rozpočet přebytek 61,8 miliardy korun, loňský výsledek je tak druhý nejlepší od roku 1997. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU. Loňský rozpočet byl schválen se schodkem 60 miliard korun.
- Pro zvýšení základní úrokové sazby na 0,75 procenta hlasovali na jednání bankovní rady 21. prosince viceguvernér ČNB Mojmír Hampl a člen bankovní rady Vojtěch Benda. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady. Rada nakonec ponechala základní úrokovou sazbu na 0,5 procenta, pro to hlasovalo zbylých pět členů rady.
- Přesunout konkurzní řízení nízkonákladových rakouských aerolinek Niki z Německa do Rakouska je cílem žaloby advokátní kanceláře Fairplane, která zastupuje práva cestujících v letecké přepravě. Tvrdí, že firma Niki dluží pasažérům přes jeden milion eur a její insolvence by měla být řešena v Rakousku, kde sídlí. Přestože jde o relativně malou sumu, stížnost by mohla ohrozit právě sjednaný prodej této společnosti skupině International Airlines Group (IAG). Německý soud by měl o věci rozhodnout ještě tento týden, uvedla agentura Reuters.
- Kompozitní index nákupních manažerů společnosti IHS Markit v eurozóně dosáhl v prosinci roku 2017 hodnoty 58,1 bodu. Mírně tak překonal odhady, když po 57,5 bodu z listopadu trh očekával zvýšení pouze na 58 bodů.
- Německé firmy Continental a Bosch koupily od automobilek Audi, BMW a Daimler každá pětiprocentní podíl v globálním poskytovateli digitálních mapových služeb HERE Technologies. Chtějí tak proniknout do sektoru technologií pro samořízená auta. Uvádí se to ve společném sdělení obou firem. Kolik za podíly zaplatily, se rozhodly nezveřejnit. Continental a Bosch jsou největšími dodavateli automobilových komponentů na světě.
- Rozhodnutí norské vlády vydat licence na těžbu ropy v Barentsově moři není protiústavní. Rozhodl tak soud v Oslu, který ve čtvrtek odmítl stížnost ekologů, podle nichž bylo rozhodnutí v rozporu s právem lidí na zdravé životní prostředí. Rozhodnutí norského ministerstva ropného průmyslu a energetiky z jara 2016 napadl Greenpeace a další dvě ekologické organizace.
- Polsko jedná s Maďarskem o vytvoření regionální rozvojové banky, která by se zabývala investicemi do infrastruktury ve střední Evropě. Do projektu plánuje zapojit rovněž Českou republiku a Slovensko. Uvedl to podle agentury Reuters polský premiér Mateusz Morawiecki po středečním setkání se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem.
- Strany nové rakouské vlády se dohodly na omezení vyplácení přídavků cizincům pracujícím v Rakousku na jejich děti, které žijí v jiných členských zemích EU. Návrh zákona o takzvané indexaci chtějí po výjezdním zasedání vlády, které ve čtvrtek začalo ve štýrském zámku Seggau, poslat do připomínkové řízení, informovala agentura APA.
- Švédský provozovatel streamovací služby Spotify zbrojí proti Applu a Amazonu. U americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zažádal o kotaci svých akcií na newyorské burze.
Zdroj: CNBC
Aktuality
