Irácký parlament zrušil bankovní sankce proti Kurdistánu

Irácký parlament dnes odhlasoval zrušení sankcí proti bankám v iráckém Kurdistánu. Uvaleny byly v listopadu v rámci opatření, která vláda v Bagdádu přijala po kurdském referendu. Kurdové v něm v září hlasovali pro nezávislost svých oblastí.
Poslanec Ziz Kázim řekl, že parlament dnes hlasoval pro ukončení sankcí proti finančním institucím v Kurdistánu. Iráckou centrální banku toto rozhodnutí zavazuje sankce ukončit. Banka bude také podávat měsíční přehled o své činnosti v Kurdistánu.
V listopadu centrální banka vyzvala všechny irácké banky, aby na neurčito pozastavily všechny operace s bankovními ústavy v Kurdistánu. Porušení mělo být trestáno ukončením převodů v cizích měnách z centrální banky.
Po referendu, které se konalo 25. září, Bagdád poslal do sporných oblastí armádu, která odtud vytlačila kurdské milice. Byla také zablokována letiště, která dosud kontrolovali Kurdové. Nejvyšší soud v listopadu označil referendum za protiústavní a rozhodl, že žádná irácká oblast nebo provincie se nemohou jednostranně od Iráku odtrhnout.
Kurdové referendum plánovali mnohokrát a naposledy ho vypsali kvůli dlouhodobým sporům, které podle nich souvisejí s ústavou. Bagdád podle kurdské vlády sám ústavu porušoval neplněním ústavního článku 140, který se týká vyjasnění osudu ropné oblasti Kirkúk, dělení příjmů z prodeje ropy a vyplácení žoldu kurdských milicionářů. Tím, že vláda dlouhodobě tento článek neplnila, pozbyla podle Kurdů ústava platnost. Vypsat referendum tedy bylo podle nich oprávněné. Po referendu kurdské vedení oznámilo, že o dalším postupu je připraveno s Bagdádem vyjednávat, Bagdád ale od počátku trval na tom, že referendum neuznává, protože odporuje ústavě.
Zdroj: ČTK