Guvernér lotyšské centrální banky tvrdí, že je obětí špinavé kampaně

Guvernér lotyšské centrální banky Ilmárs Rimšévičs podezřelý z korupce byl po dobu vyšetřování uvolněn z funkce. V úterý to oznámil úřad premiéra Márise Kučinskise. Guvernér předtím na tiskové konferenci prohlásil, že na svoji funkci nerezignuje, protože je nevinný. Tvrdí, že je obětí kampaně, která ho má pošpinit.
"Nežádal jsem ani jsem neobdržel žádné úplatky. Stal jsem se cílem některých lotyšských komerčních bank, které chtějí zničit pověst Lotyšska," prohlásil na tiskové konferenci.
Ani policie ani protikorupční úřad neposkytly žádné detaily k údajné žádosti Rimšévičse o úplatek. Podle pondělního oznámení šéfa Úřadu pro prevenci korupce a boj proti korupci (KNAB) Jékabse Straumeho je podezření, že šéf centrální banky požadoval nebo obdržel úplatky nejméně 100 000 eur.
Lotyšský premiér Máris Kučinskis v úterý prohlásil, že nemůže vyloučit, že obvinění je snahou o poškození pověsti země. Reagoval tak na stížnost majitelů banky Norvik, podle kterých vedení centrální banky porušovalo zákony a guvernér po nich chtěl opakovaně úplatky. Uvedl, že důkazy by měly být předány protikorupčním úřadům, ale zatím se tak nestalo. "Přinejmenším v tuto chvíli nemohu vyloučit, že příslušné bankovní prohlášení je třeba považovat pouze za pokus o zničení pověsti Lotyšska," uvedl Kučinskis.
Lotyšská centrální banka je nezávislou institucí. Rimšévičs je v jejím čele od roku 2001. Od ledna 2014, kdy Lotyšsko přijalo euro, je členem Rady guvernérů Evropské centrální banky.
Podle agentury AP pronikly první informace o podezřelých finančních machinacích v Lotyšsku na veřejnost už před dvaceti lety s kauzou Sergeje Magnitského. Ruský auditor údajně zjistil, že 5,4 miliardy rublů ruských daňových poplatníků bylo vyvedeno ze země, většinou právě prostřednictvím lotyšských bank. Magnitskij byl v roce 2008 v Rusku zatčen a za podezřelých okolností o rok později ve vězení zemřel.
V roce 2014 unikly dokumenty protikorupčních vyšetřovatelů s detaily o nezákonném převodu 20 miliard dolarů z Ruska, opět přes lotyšské banky. Následoval audit, při němž tři lotyšské banky dostaly pokuty v celkové výši 640 000 eur. Krátce na to francouzské úřady pokutovaly lotyšskou banku Rietumu 80 miliony eur za praní špinavých peněz. Minulý týden americké ministerstvo financí obvinilo banku ABLV, největší v Lotyšsku, z "institucionalizovaného praní špinavých peněz".
Loni kromě toho dvě lotyšské banky dostaly pokutu téměř tři miliony eur za to, že umožnily klientům porušovat sankce, které Evropská unie a OSN vyhlásily proti komunistické Severní Koreji. Tři další lotyšské banky dostaly menší pokuty.
Zdroj: ČTK