Evropské burzy ve středu klesly, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely v červených číslech, když se investoři vraceli k úternímu vystoupení nového šéfa Fedu Jeromeho Powella a vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých evropských firem.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,71 % na 379,63 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,69 % na 7 231,91 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,44 % na 5 320,49 bodu a německý DAX ztratil 0,44 % na 12 435,85 bodu.
V plusu se ve středu udržel pouze pojišťovnický sektor, který v úvodu obchodování podpořily lepší než očekávané hospodářské výsledky britské pojišťovny Admiral Group. Akcie firmy sice krátce po otevření posilovaly až o 5 %, nakonec však uzavřely se ztrátou zhruba 4,5 %.
Negativně naopak překvapily výsledky hospodaření německého chemického a farmaceutického koncernu Bayer. Firma navíc zklamala investory tím, že neuvedla žádné podrobnosti k převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto, a její cenné papíry proto zlevnily zhruba o 2 %.
Z evropských středečních makrodat poutaly pozornost zejména údaje o inflaci v eurozóně. Podle rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat spotřebitelské ceny v eurozóně v únoru meziročně vzrostly o 1,2 % po růstu o 1,3 % v předchozím měsíci. Nejvíce se na únorovém růstu cen podílely energie, jejichž cena se zvýšila o 2,1 %.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Průmyslové ceny v ČR v lednu zpomalily meziroční růst na 0,5 procenta z prosincových 0,7 procenta. Zemědělské ceny rostly o 7,2 procenta, v prosinci to bylo 8,1 procenta. Mírně naopak zrychlil růst cen ve stavebnictví. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
- Premiérovi v demisi Andreji Babišovi v úterý kvůli odchodu energetické skupiny ČEZ z Bulharska volal předseda vlády Bojko Borisov. Babiš to ve středu řekl novinářům. Odmítl ale, že by svému protějšku poslal k věci nějaké dokumenty. Borisov podle agentury Reuters řekl, že dostal od Babiše důvěrné dokumenty ukazující, že v transakci se angažují rusko-gruzínské společnosti se sídlem v daňových rájích, jakož i ruské a bulharské banky.
- Téma hraničního režimu mezi Irskem a Severním Irskem je využíváno k politickému tlaku na to, aby Británie po odchodu z Evropské unie zůstala s tímto blokem v celní unii, a tím i k sabotování brexitu. Ve středu to řekl britský ministr zahraničí Boris Johnson v rozhovoru s televizí Sky News.
- Růst francouzské ekonomiky loni předčil očekávání, když dosáhl dvou procent. Druhá největší ekonomika eurozóny tak rostla nejprudším tempem od roku 2011, zejména díky překvapivému růstu investic jak podnikového, tak spotřebitelského sektoru. Vyplývá to z konečných údajů statistického úřadu INSEE. V roce 2016 se hrubý domácí produkt ve Francii zvýšil o 1,1 procenta.
Výsledková sezóna
- Rakouská finanční skupina Erste Group Bank za loňský rok vykázala rekordní čistý zisk 1,32 miliardy eur. Proti roku 2016 se jí zisk zvýšil o 4,1 %. Výsledky byly podpořeny silným zájmem domácností i podniků o úvěry a velmi nízkými náklady na rizika. Společnost navrhuje investorům vyplatit dividendu v hrubé výši 1,2 eura na akcii.
- Čistý zisk nizozemsko-belgického řetězce Ahold Delhaize, který v České republice vlastní supermarkety Albert, ve čtvrtém čtvrtletí stoupl na 744 milionů eur ze 362 milionů eur v uplynulém kvartálu. Hospodaření podpořil nárůst internetového prodeje a úspory z nedávné fúze, uvedla firma ve svém středečním sdělení.
Zdroj: CNBC