Mezi účastníky zasedání čínského parlamentu bude 153 miliardářů

Majetek sta nejbohatších členů čínského parlamentu činí 3,91 bilionu jüanů. Tvrdí to šanghajský měsíčník Hurun Report, který sleduje majetek nejbohatších lidí v Číně. I když jde o závratné sumy, podle Hurun Report mezi účastníky nadcházejícího zasedání čínského parlamentu bude dohromady 153 miliardářů, což je asi o 50 méně než v minulém období.
Výroční plenární zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ) začne příští týden. Zpráva Hurun Report se týká asi 3 000 členů VSLZ a dále zhruba 2 200 členů Čínského lidového politického poradního shromáždění (ČLPPS). Podle listu Financial Times (FT) bylo za minulé volební období 2012-2017 mezi těmito lidmi 209 miliardářů, nyní je jich 153.
Od roku 2002, kdy začali být do obou shromáždění začleňováni i lidé ze soukromé podnikatelské sféry, počet mimořádně bohatých lidí stoupal. Poslední dobou ale začíná být jejich majetek nevítanou protiváhou snahy prezidenta Si Ťin-pchinga vyrovnat se s chudobou a omezit rostoucí propast mezi bohatými a chudými obyvateli.
I když se počet miliardářů snížil, společný majetek celé skupiny podle FT roste a činí 4,1 bilionu jüanů. Na sto nejmajetnějších mezi nimi připadá 3,91 bilionu jüanů. Na špičce této skupiny jsou zakladatel firmy Tencent Pony Ma s majetkem 970 miliard Kč a největší podílník firmy Daimler Li Šu-fu.
Prezident Si Ťin-pching rozpoutal podle agentury AP boj proti korupci, který se bohatým podnikatelům nevyhýbá. Tento týden se objevila zpráva o vyšetřování předsedy představenstva energetické firmy CEFC Jie Ťien-minga, podezřelého z hospodářské kriminality. Firma působí i v České republice a Jie je jeden z poradců českého prezidenta Miloše Zemana. Loni byl zatčen šéf pojišťovací společnosti Anbang Wu Siao-chuej a kontrolu nad firmou v únoru převzala vláda.
Zdroj: ČTK