Americké akcie v pátek díky datům z trhu práce výrazně zpevnily, index Nasdaq Composite stanovil nový rekord

Americké akcie v pátek výrazně posílily, technologický index Nasdaq Composite se dokonce vyšplhal na nové rekordní maximum. Náladu investorů podpořily nejnovější údaje o vývoji situace na americkém trhu.
Index Dow si připsal 1,77 % na 25 335,74 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,74 % na 2 786,57 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,79 % na nové absolutní maximum 7 560,81 bodu. Index volatility VIX se snížil o 11,49 % na 14,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 2,894 %.
V plusu skončily v závěru týdne všechny hlavní sektory, nejlépe si vedly finanční odvětví, průmyslový sektor a energetické odvětví. Pouze mírně naopak stouply sektor veřejných služeb, sektor necyklického spotřebního zboží a realitní odvětví.
Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že ekonomika USA v únoru mimo zemědělství vytvořila zhruba 313 000 nových pracovních míst, což je nejvíce za rok a půl. Růst průměrné hodinové mzdy v USA však zpomalil na 0,1 % z lednových 0,3 %.
Akciový trh těžil také z poklesu obav z obchodních válek a ze zprávy o tom, že americký prezident Donald Trump přijal pozvání ke schůzce s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Po vzájemných ostrých výpadech obou politiků z minulosti jde o průlom, který by mohl přispět k denuklearizaci Korejského poloostrova.
Za celý uplynulý týden index Dow stoupl o 3,25 %, S&P 500 přidal 3,54 % a Nasdaq Composite posílil o 4,17 %.
Dolar nepatrně posílil, ceny ropy vzrostly
Na devizovém trhu se v pátek kurz dolaru výrazně nezměnil. Údaje z trhu práce podpořily očekávání, že americká centrální banka nebude zvyšovat tempo zpřísňování měnové politiky. Euro v závěru obchodování v New Yorku vykazovalo vůči dolaru téměř neznatelný pokles na 1,231 USD.
Ceny ropy v pátek po dvoudenním propadu rostly, podpořil je optimismus kolem připravované schůzky mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim čong-unem.
Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že těžba ropy v USA v minulém týdnu vzrostla o 0,8 % na 10,37 milionu barelů denně. Od poloviny roku 2016 se tak zvýšila už o 23 %.
Analytici podotýkají, že při ceně nad 60 dolarů za barel je těžba ropy z břidlic atraktivní. Spojené státy teď těží více ropy než Saúdská Arábie a více než USA těží už jen Rusko. Je tedy zřejmě jen otázkou času, kdy se Spojené státy stanou světovou jedničkou.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v únoru mimo zemědělství vzniklo zhruba 313 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 200 tisíc míst po 239 tisících v lednu (revidováno z 200 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 4,1 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy se snížilo na 2,6 %.
- Rozhodnutí amerického prezidenta zavést cla na dovoz oceli a hliníku vyvolalo ve Washingtonu spíše negativní reakce, kritikou Donalda Trumpa nešetřili ani republikánští kongresmani. Odpůrci prezidentova rozhodnutí se obávají dopadu na americkou ekonomiku a vyzývají k rozšíření výjimek.
- Množství průmyslových odvětví ve Spojených státech není spokojeno se zavedením cel na dovoz oceli a hliníku. Varují, že cla zvýší náklady, ceny pro spotřebitele a zřejmě i způsobí růst nezaměstnanosti. Americký prezident Donald Trump tvrdí, že zavedení cel je nutné kvůli ochraně amerických pracujících.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v lednu vzrostl ve srovnání s prosincem o 0,8 % (odhad: +0,7 %). V prosinci se objem skladových zásob zvýšil o 1,2 %.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA v uplynulém týdnu klesl o čtyři na 796. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu stoupl o tři na 984. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Těžba ropy z břidlic ve Spojených státech v příštích pěti letech poroste, těžaři totiž po třech letech poklesu těžbu rychle obnovují. Spojené státy, které bývaly největším světovým dovozcem ropy, by se tak v těžbě suroviny mohly stát téměř soběstačnými. Ve svém nejnovějším pětiletém výhledu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spojené státy se podle ní na globálním růstu těžby ropy v příštích pěti letech budou podílet téměř 60 %.
- Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz oceli a hliníku způsobil poprask ve vedení republikánů. Lídři vládní strany v pondělí vyzvali prezidenta, aby od svého záměru s ohledem na americkou ekonomiku ustoupil. Šéf Bílého domu krátce předtím prohlásil, že cla se budou vztahovat i na sousední Kanadu a Mexiko, pokud neučiní ústupky při vyjednávání o obchodní dohodě NAFTA.
- Spojené státy by v případě potřeby mohly Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) nahradit bilaterálními obchodními dohodami. Uvedl to americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer na závěr sedmého kola rozhovorů mezi USA, Mexikem a Kanadou o úpravě NAFTA. Poukázal přitom na pomalý postup jednání. Mexický ministr hospodářství Ildefonso Guajardo upozornil, že o termínu osmého kola rozhovorů ještě nebylo rozhodnuto.
- Generální ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo vyzval členské státy, aby zabránily vzniku obchodní války, která by mohla uvrhnout světovou ekonomiku do recese. Za obavami z obchodní války stojí plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na uvalení cel na ocel a hliník. Trump v pondělí uvedl, že vypuknutí obchodní války v důsledku nových cel neočekává.
- Rok před plánovaným odchodem Británie z Evropské unie největší americké investiční banky plánují najmout pro své pobočky v Londýně mnohem více zaměstnanců než ve zbytku Evropy. Zřejmě tedy očekávají, že londýnské finanční centrum City zůstane jejich hlavním regionálním střediskem, alespoň v krátkodobém výhledu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA v únoru podle finálních údajů společnosti Markit vzrostl na 55,9 bodu z lednových 53,3 bodu. Analytici s tímto růstem počítali. Kompozitní PMI se zvýšil na 55,8 bodu z 53,8 bodu v předchozím měsíci (odhad: 55,9 bodu).
- USA: ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v únoru klesl na 59,5 bodu z 59,9 bodu v lednu (odhad: 59 bodů).
- Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie Valeant Pharmaceuticals (v pondělí +3,49 %) na "buy" z "hold".
- Společnost 3M mění šéfa. Ingeho Thulina od druhého pololetí nahradí Michael Roman.
- Americká vláda nařídila výboru pro zahraniční investice (CFIUS), aby prověřil nabídku singapurské společnosti Broadcom převzít za 117 miliard dolarů amerického rivala Qualcomm. Jde o velmi neobvyklý krok, v zásadě se totiž nestává, aby se stát takto angažoval ještě před uzavřením dohody, poznamenal server BBC. CFIUS, který posuzuje plánovaná převzetí amerických podniků z hlediska dopadů na bezpečnost, má na posouzení 30 dní.
- Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v lednu o 1,4 % nižší než v prosinci. Po prosincovém meziměsíčním růstu o 1,8 % trh v lednu očekával pokles o 1,3 %.
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie Mylan na "overweight" z "equal weight".
- Americký miliardář Warren Buffett vstupuje na berlínský trh s nemovitostmi. Jeho společnost Berkshire Hathaway Home Services (BHHS) bude spolupracovat s místní realitní společností Rubina Real Estate. S odkazem na sdělení Buffettova podniku o tom informovala agentura Reuters.
- Zamýšlená cla na dovoz hliníku a oceli do Spojených států by zemi mohla připravit až o 150 000 pracovních míst, pokud její obchodní partneři přijdou s "přiměřenou odpovědí". Agentuře Reuters to ve středu řekl hlavní ekonom společnosti Moody's Analytics Mark Zandi. Plán uvalit clo ve výši 25 % na dovoz oceli a 10 % na dovoz hliníku oznámil minulý týden americký prezident Donald Trump.
- Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v lednu ocitl nejvýše od října 2008. Prohloubil se na 56,6 miliardy dolarů z prosincových 53,9 miliardy USD. Uvedlo to ve středu americké ministerstvo obchodu. Deficit se zvýšil již pátý měsíc za sebou, což naznačuje, že snahy amerického prezidenta Donalda Trumpa snížit obchodní deficit se zbytkem světa se zatím míjejí účinkem.
- Americká ekonomika zůstává v dobré kondici, situace na trhu práce je příznivá a spotřebitelské ceny pokračují v mírném růstu. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu večer zveřejnil Fed.
- Americká společnost Coca-Cola se chystá uvést na trh svůj první alkoholický nápoj, poprvé za 125 let své existence. V současnosti experimentuje s přípravou limonády s nízkým obsahem alkoholu určené pro japonský trh.
- Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v únoru 235 tisíc pracovních míst. Očekával se výsledek 195 tisíc. V lednu v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 244 tisíc nových míst.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 2. března po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 0,3 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 2,408 milionu barelů (odhad: +2,723 milionu barelů, předchozí týden: +2,483 milionu barelů).
- Z plánovaných cel na dovoz hliníku a oceli do Spojených států budou možná vyjmuty Kanada a Mexiko, případně další země. Výjimky se budou udělovat "případ od případu" a "stát od státu" uvedla ve středu podle agentury AP mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová. Americký prezident Donald Trump by podle ní měl dokument o dovozních clech podepsat na konci týdne.
- Cena mandlí na trhu stoupla na nejvyšší hodnotu za dva roky. Mohu za to mrazy v Kalifornii, které zasáhly mandloně v době, kdy začaly kvést. Kalifornie je důležitou pěstitelskou oblastí mandlí a jejich největším vývozcem. Cena mandlí používaných potravinářskými společnostmi se zvýšila na zhruba 2,8 dolaru za libru (0,45 kg) z 2,45 dolaru za libru před vypuknutím mrazů.
- Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal dekret o uvalení cel na dovoz oceli a hliníku, které vstoupí v platnost za 15 dní. Výjimku přiznává Kanadě a Mexiku, další státy prý mohou následovat. Clo na dovoz oceli bude stanoveno ve výši 25 % a na dovoz hliníku ve výši 10 %.
- Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa požaduje po Pekingu plán, který by snížil roční schodek USA v obchodování s Čínou o 100 miliard USD. Tvrdí to zdroje listu The Wall Street Journal (WSJ), které jsou obeznámené se situací.
- Americká zdravotní pojišťovna Cigna se dohodla na převzetí společnosti Express Scripts Holding, která se zabývá správou farmaceutických programů pro pacienty. Zaplatí za ni zhruba 54 miliard dolarů, což z transakce činí jednu z největších v oboru. Firmy si od spojení slibují pokles nákladů a upevnění pozice při jednáních o cenách s výrobci léků.
-
Spoluzakladatel alternativní taxislužby Uber Travis Kalanick, který loni v červnu odstoupil z funkce generálního ředitele podniku, založil investiční fond s názvem 10100. Oznámil to na sociálních médiích s tím, že fond se zaměří na oblast nemovitostí, e-obchodu a inovací v Číně a Indii.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 3. března 231 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 210 tisících z předcházejícího týdne očekával trh 220 tisíc žádostí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Target v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,37 USD (odhad: 1,39 USD), tržby 22,8 miliardy USD (odhad: 22,46 miliardy USD).
- Výsledky H&R Block v 3QFY2018: Ztráta na akcii 1,18 USD (odhad: -0,95 USD), tržby 488 milionů USD (odhad: 459 milionů USD).
- Výsledky Dollar Tree v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,89 USD (odhad: 1,9 USD), tržby 6,36 miliardy USD (odhad: 6,4 miliardy USD).
- Výsledky Costco Wholesale v 2QFY2018: Zisk na akcii 1,59 USD (odhad: 1,47 USD), tržby 33 miliard USD (odhad: 32,74 miliardy USD).
- Výsledky Kroger v 4Q2017: Upravený zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 31,03 miliardy USD (odhad: 30,82 miliardy USD).
- Výsledky Hovnanian Enterprises v 1QFY2018: Čistá ztráta na akcii 0,21 USD (loni: -0,21 USD), tržby 417,2 milionu USD (meziročně -24,4 %).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
