Evropské burzy ve středu mírně klesly, dařilo se těžařům

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely v mínusu, když investoři vyhodnocovali riziko obchodní války, kterou by mohlo způsobit zavedení cel na ocel a hliník administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,15 % na 374,94 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,09 % na 7 132,69 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,18 % na 5 233,36 bodu a německý DAX zpevnil o 0,14 % na 12 237,74 bodu.
Evropské akcie (14. března 2018), zdroj: CNBC
Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který podpořily lepší než očekávané údaje o čínské průmyslové výrobě. O více než tři procenta díky tomu zdražily akcie těžařů Antofagasta a Anglo American, cenné papíry Glencore stouply o necelá dvě procenta.
Pomyslným vítězem dne se stal německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas. Akcie firmy vyletěly vzhůru zhruba o 11 % poté, co společnost oznámila, že její zisk v loňském roce stoupl téměř o čtvrtinu na 1,35 miliardy eur. Již v předvečer oznámení celoročních výsledků navíc podnik ohlásil rozsáhlý program zpětného odkupu akcií.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Z loňských rekordních zisků německé automobilky Volkswagen těží i její vysocí manažeři. Celoroční odměna šéfa Matthiase Müllera se zvedla o 40 procent na 10,14 milionu eur. Podobně si polepšila i sedmička členů představenstva, kteří jsou ve funkci déle než rok: ti si přišli na více než pět milionů eur, informoval list Financial Times.
- Tempo meziročního růstu cen zboží a služeb na Slovensku v únoru zpomalilo na 2,1 procenta z lednových 2,4 procenta, kdy byla inflace na pětiletém maximu. Ve středu o tom informoval slovenský statistický úřad.
- Protiimigrační a euroskeptická Liga a protestní Hnutí pěti hvězd (M5S), jež získaly v italských parlamentních volbách překvapivě vysoký počet hlasů, napadly rozpočtová pravidla Evropské unie a žádají jejich revizi. Informovala o tom agentura Reuters.
Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá, řekl ve středu guvernér České národní banky na jednání kulatého stolu s podnikateli v Liberci Jiří Rusnok. Důsledkem je podle něj nerovnováha na některých trzích, nejviditelnější je to na trhu práce. Údaje o českém trhu práce jsou neuvěřitelné, v hospodářství to působí obrovské problémy, lidi nejsou a už není kde brát, je to i důsledek demografického vývoje, uvedl guvernér ČNB. Zlepšení situace podle něj nelze očekávat.
Výsledková sezóna
- Zisk z probíhajících aktivit německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas stoupl v uplynulém roce téměř o čtvrtinu na 1,35 miliardy eur. Firma se jej podle svého středečního sdělení rozhodla rozdělit i mezi akcionáře, navýší proto dividendu o 60 centů na 2,60 eura. Již v předvečer oznámení celoročních výsledků podnik ohlásil rozsáhlý program zpětného odkupu akcií.
- Španělský módní koncern Inditex loni zvýšil celoroční čistý zisk o sedm procent na 3,4 miliardy eur a tržby o devět procent na 25,3 miliardy eur. Dařilo se především internetovému prodeji, který stoupl o 41 procent a na celkových tržbách se již podílí deseti procenty. Je to nicméně slabší růst než předloni, kdy se tržby zvýšily o 12 procent a zisk o deset procent. Majitel řetězců Zara a Massimo Dutti, který působí i v České republice, doplácí na silné euro, poznamenala agentura DPA.
Zdroj: CNBC