Evropské burzy ve středu převážně klesly, akcie společnosti Kingfisher se propadly o více než 10 %

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování převážně v mínusu, když investoři netrpělivě čekali na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky, pozornost poutalo také vystoupení německé kancléřky Angely Merkelové ve Spolkovém sněmu.
Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,16 % na 374,96 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,32 % na 7 038,97 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,24 % na 5 239,74 bodu a německý DAX zpevnil o 0,01 % na 12 309,15 bodu.
Poraženým dne se stal britský prodejce potřeb pro kutily Kingfisher, jenž sice odtajnil lepší než očekávané výsledky hospodaření, zároveň však uvedl, že v letošním roce pravděpodobně na takto dobrá čísla nedosáhne. Akcie firmy kvůli tomu spadly o více než 10 %.
Mírně ve středu zdražily cenné papíry německé automobilky BMW, jež oznámila, že v letošním roce zvýší výdaje na výzkum a vývoj na rekordních sedm miliard eur. Investice je součástí snah BMW uvést do roku 2025 na trh 25 elektrických modelů.
Evropské akcie (21. března 2018), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Investiční skupina PPF se dohodla s norskou společností Telenor na koupi jejích telekomunikačních aktiv ve střední a východní Evropě. Za mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku zaplatí 2,8 miliardy eur, tedy v přepočtu asi 71 miliard korun. Dokončení transakce podléhá schválení příslušnými regulatorními orgány a odhaduje se na červen 2018. PPF to ve středu oznámila v tiskové zprávě.
- Průměrná úroková sazba hypoték v ČR letos v únoru stoupla na 2,36 procenta z lednových 2,28 procenta. Na stejné úrovni byly sazby naposledy v prosinci roku 2014. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Předloni v prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Objemy i počty hypoték v únoru meziročně i meziměsíčně klesly.
- Evropská investiční banka by mohla zvýšit svůj podíl na rozpočtu Evropské unie ze tří na pět procent, a pomoci tak zaplnit rozdíl, který přinese odchod Británie z unie. V rozhovoru pro německý list Süddeutsche Zeitung to uvedl viceprezident banky Alexander Stubb.
Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer má souhlas Evropské komise s převzetím americké biotechnologické společnosti Monsanto za 62,5 miliardy dolarů. EU tak dala zelenou poslední ze tří megafúzí, které změní tvář světového agrochemického průmyslu. Monsanto je největším světovým producentem osiv a spojením s Bayerem by vznikl největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě, který ovládne více než čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů.
Výsledková sezóna
- Škoda Auto loni zvýšila zisk po zdanění o 26,5 procenta na 31,8 miliardy korun. V eurech zisk vzrostl o 34 procent. Tržby stouply o 17 procent na rekordních 407 miliard Kč. V eurech tržby vzrostly o 21 procent. Škoda to ve středu oznámila na výroční tiskové konferenci.
- Britský pojišťovací trh Lloyd's of London vykázal za loňský rok ztrátu před zdaněním ve výši dvou miliard liber v důsledku řady přírodních katastrof ve světě. Poprvé za šest let se tak ocitl v červených číslech.
Zdroj: CNBC