Hospodářská komora navrhuje úpravy kvůli sdílené ekonomice

Stát by měl upravit kvůli sdílené ekonomice, do které patří služby jako Uber nebo Airbnb, pravidla v podnikání, odvodech daní a ochraně spotřebitele. Regulace ale musí být umírněná, musí být obecná a musí umožňovat rychlý rozvoj v této oblasti. Stát by měl například jasně definovat hranici mezi příjmem z příležitostné výdělečné činnosti a podnikáním. Vyplývá to z doporučení Hospodářské komory pro rozvoj sdílené ekonomiky, o kterých na úterní tiskové konferenci informoval prezident komory Vladimír Dlouhý.
Dále by měl stát podle komory sjednotit živnostenskou a daňovou legislativu tak, aby bylo jasné, kdo má plnit jaké povinnosti. Zajištěna by také měla být ochrana spotřebitele například dostatečnou informovaností zákazníků nebo archivací veškerých informací a komunikace. Pro rozvoj sdílené ekonomiky komora také doporučuje zlepšit pokrytí Česka rychlým internetem.
"Bude to čím dále důležitější oblast podnikání, se kterou si zatím stát moc neví rady. Z našich zjištění také vyplývá, že z těchto služeb profitují především nízkopříjmové domácnosti," uvedl Dlouhý.
Komora v materiálu doporučuje zavést finanční limit, navázaný na minimální mzdu, jako podmínku pro nastavení regulace daného podnikání. Například příležitostný příjem navrhuje komora na 30 000 korun ročně nebo na případně trojnásobek minimální měsíční mzdy. V takovém případě by nebylo potřeba živnostenské oprávnění ani platit daně a další poplatky.
V případě příjmu do dvanáctinásobku minimální měsíční mzdy by bylo třeba živnostenské oprávnění a výdělek by mohl být daněn v zjednodušeném režimu. Pro vyšší příjmy by vedle živnostenského oprávnění bylo třeba platit daň z příjmu i sociální a zdravotní pojištění.
Podle průzkumu pro Českou asociaci sdílené ekonomiky tyto služby využívá zhruba 27 procent lidí, z toho 64 procent kvůli finanční úspoře. Podle studie Deloitte je potenciál trhu sdílené ekonomiky v ČR zhruba 60 miliard korun.
Zdroj: ČTK