US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Rusko by na sankce mohlo odpovědět postihem amerického zboží

Rusko by mohlo odpovědět na nejnovější americké sankce omezením dovozu amerického zboží. Naznačil to ve středu před poslanci ruský premiér Dmitrij Medveděv s tím, že konečné rozhodnutí je vyhrazeno až prezidentovi Vladimiru Putinovi. Sankce postihly oligarchy blízké Kremlu a způsobily oslabení rublu a pád ruských akcií. Předseda sněmovny vyzval Medveděvovu vládu k zrcadlové odpovědi na "hulvátské" počínání USA.

Redakce IW
Redakce IW
11. 4. 2018 | 17:14
Rusko

"Na našem trhu je docela hodně výrobků ze Spojených států. Nejde jen o vzpomínané akcie, ale i celou řadu jiného zboží, které se dováží na náš trh a které vyrábějí americké podniky," odpověděl Medveděv poslancům na dotaz ohledně odvetných opatření. USA podle premiéra zvětšují snahu vyvíjet na Rusko nátlak, a to včetně sankcí zaváděných pod vymyšlenými záminkami. Moskva podle něj nevylučuje možnost obrátit se instituce mezinárodního trhu, aby se zabývaly snahou Američanů "potrestat Rusy" a ovládnout takto trhy s použitím jiných metod než hospodářské soutěže.

Předseda sněmovny Vjačeslav Volodin vyzval vládu k zrcadlové odpovědi. "Nastal čas odpovědět na hulvátské počínání Spojených států, na nepokryté protežování vlastních zájmů, na vytváření překážek pro ruské podnikání," prohlásil a vybídl přijmout "zrcadlová opatření" vůči dováženým americkým výrobkům. "Slušnost nelze považovat za slabost. Ale americké úřady si zjevně myslí, že naše slušnost je slabostí. Tak tomu ale není," řekl a zdůraznil, že Rusové nestrpí "podlé metody" Američanů a postaví se jim ze všech sil.

"Odvetná opatření musí být důkladně promyšlena, aby nepoškodila nás samé, a musí být přiměřená. Nevylučuji, že budeme pečlivě zvažovat všechny aspekty naší spolupráce s USA," řekl Medveděv. "Snaží se nás čím dál tvrději dostat do finančního a hospodářského obklíčení. Nemůžeme na to nereagovat," dodal.

Medveděv je znám jako fanoušek výrobků americké společnosti Apple. V dobách, kdy na čtyři roky vystřídal v Kremlu Putina v roli prezidenta, býval často viděn s přístroji iPhone a iPad v ruce. Později byl sice obdarován chytrým mobilním telefonem ruské výroby, ale loni byl opět zachycen na fotkách s nejnovějším typem iPhonu, kterým si udělal "selfíčko", poznamenala ruská redakce BBC.

Rusko a USA nemají uzavřeny exkluzivní obchodní smlouvy, ale obě země jsou členy Světové obchodní organizace (WTO). Hospodářská a obchodní spolupráce podle expertů pokulhává za možnostmi obou velmocí. Vzájemný obchod loni dosáhl výše 24 miliard dolarů, z čehož 17 miliard připadalo na ruský vývoz do USA, především ropu, kovy, jaderné palivo, minerální hnojiva a ryby. Hlavní část amerického vývozu představují letadla Boeing, letecké motory a letecké součástky, Rusko také dováží strojírenské výrobky. Před zavedením sankcí byly USA velkým dodavatelem těžebního zařízení pro ropný průmysl.

Medveděv dnes ve Státní dumě, dolní komoře parlamentu, skládal účty z činnosti vlády, v jejímž čele stojí šestým rokem. Vedle výčtu úspěchů a vyřešených potíží připustil, že největším problémem země zůstává chudoba, "jako odvrácená strana ne plně rozvinuté ekonomiky".

Server Newsru.com připomněl, že pod hranicí chudoby žije více než 20 milionů Rusů. Na sociální dávky Rusko vynakládá asi tři procenta hrubého domácího produktu - ale tři čtvrtiny této podpory se místo potřebným dostává "zaslouženým".

Zdroj: ČTK

Mezinárodní obchodPolitikaRuskoSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie