Inflace v eurozóně v březnu stoupla na 1,3 %

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v březnu stouplo na 1,3 % z 1,1 % v předchozím měsíci. Analytici však očekávali růst na 1,4 %. Meziměsíčně se ceny v souladu s odhady zvýšily o 1 % poté, co v únoru stouply o 0,2 %. Ve středu to ve finální zprávě uvedl evropský statistický úřad Eurostat.
V celé Evropské unii spotřebitelské ceny v březnu v porovnání s únorem rovněž meziročně zrychlily, a to z 1,4 % na 1,5 %. V březnu 2017 tento údaj činil 1,6 %. V České republice byla míra inflace v minulém měsíci 1,6 %.
Nejnižší roční míra inflace byla v březnu na Kypru (-0,4 %), v Řecku (0,2 %) a v Dánsku (0,4 %), naopak nejvyšší zaznamenalo Rumunsko (0,4 %), Estonsko (2,9 %) a Slovensko s Litvou (2,5 %).
Na zrychlení inflace se nejvíce podílely ceny služeb, které přidaly 0,67 procentního bodu, následují ceny potravin, alkoholu a tabáku (0,41 procentního bodu) a energií (0,2 procentního bodu).
Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v březnu podle očekávání zůstala na únorovém 1 %.
Evropská centrální banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Přestože inflace zůstává pod jejím dvouprocentním cílem, představitelé ECB jednají o schématu ukončení nákupu aktiv. Od ledna byl měsíční objem nákupů dluhopisů snížen na 30 miliard eur z předchozích 60 miliard eur. Jak ale nedávno poznamenala agentura Reuters, skutečnost, že inflace je stále slabá a nedosahuje cíle banky, zpochybňuje její důvěryhodnost.
Zdroj: Bloomberg, ČTK