Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně, německý index DAX se vrátil nad 13 000 bodů

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy putovaly ve čtvrtek oběma směry, když investoři reagovali především na rozhodnutí britské centrální banky neměnit stávající měnovou politiku. Německý index DAX se vrátil nad 13 000 bodů.
Celoevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,12 %, britský FTSE 100 si připsal 0,5 %, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,21 % a německý DAX uzavřel se ziskem 0,62 % na 13 022,87 bodu. Nad psychologicky důležitou úroveň 13 000 bodů se DAX dostal poprvé od začátku února. Index FTSE 100 se pak vyšplhal na nejvyšší úroveň za tři a půl měsíce.
K růstu německého benchmarku velkou měrou přispěly akcie koncernu Siemens, jejichž cena se zvýšila o více než procento. Siemens ve středu zveřejnil čtvrtletní hospodářské výsledky, které překonaly očekávání analytiků, a zároveň zlepšil výhled celoročního zisku.
V Londýně výrazně posilovaly například akcie banky Royal Bank of Scotland, která se dohodla na urovnání sporu ohledně prodeje hypotečních cenných papírů ve Spojených státech.
Bank of England ve čtvrtek rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny, mimo jiné kvůli zpomalení růstu ostrovní ekonomiky v prvním čtvrtletí.
Na politické scéně se hlavní drama odehrávalo na italské půdě. Výnosy 10letých italských vládních bondů vzrostly na sedmitýdennní maxima v reakci na zprávu, že bývalý italský premiér Silvio Berlusconi nebude klást překážky vytvoření nové koaliční vlády.
Na londýnské burze ve čtvrtek začalo obchodování s akciemi původně české antivirové společnosti Avast. Titul obchodování zahájil poklesem a během dne ztrácel až 5,4 % na 236,50 pence za akcii. Nakonec akcie uzavřely na 246 pencích, což znamená 1,6 % pod nabídkovou cenou 250 pencí.
Nabídková cena ohodnotila celý podnik na zhruba 2,4 miliardy liber. Firma získala prodejem akcií 147,4 milionu liber, peníze chce využít ke snížení svého dluhu.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Britská centrální banka na svém květnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Trh tento výsledek očekával. Základní sazbu banka ponechala na úrovni 0,5 %, kam ji loni v listopadu zvýšila z historického minima 0,25 %. Beze změny zůstal také program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. V prohlášení banka uvedla, že kvůli chladnému počasí a sněhu v zimním období snižuje odhad letošního růstu britské ekonomiky.
- Ekonomický růst zemí střední a východní Evropy bude v letošním roce zhruba 2,8 procenta po loňských 3,7 procenta. V řadě zemí, například v Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku, Turecku a na Slovensku, bude průměrný růst na zhruba čtyřech procentech. Do budoucna je ovšem třeba čekat zpomalení, vyplývá ze studie skupiny UniCredit Group.
- Akcie původně české antivirové společnosti Avast zahájily první den obchodování na londýnské burze poklesem o tři procenta. Jejich cena se snížila z nabídkových 250 pencí na 240 pencí, následně pak vystoupila na 243 pencí; následně poklesla až na 237 pencí.
- Britský telekomunikační operátor BT zruší během tří let 13 000 pracovních míst, odejde tedy deset procent jeho zaměstnanců. Firma se také stáhne z centrály v Londýně. Největší britská telekomunikační společnost reaguje na účetní skandál a pokles obchodů. Podle svého čtvrtečního vyjádření doufá, že se jí díky tomuto a dalším opatřením podaří ušetřit 1,5 miliardy liber.
- Britská finanční skupina Bank of Scotland po dohodě s americkým ministerstvem spravedlnosti zaplatí pokutu 4,9 miliardy dolarů. Banka o tom informovala ve svém středečním sdělení. Ukončí tak dlouholetý spor, během nějž jí hrozil postih za prodej rizikových hypoték v letech 2005 až 2008, který přispěl ke vzniku finanční krize.
- Podle agenturních zpráv schválil prodej chorvatské televize Nova TV ze skupiny CME i tamní antimonopolní úřad. Již v březnu byl prodej schválen regulátorem pro elektronická média. Nova TV má být prodána společnosti Slovenia Broadband patřící do skupiny United Group.
Zdroj: CNBC, ČTK