Bank of England v květnu ponechala úrokové sazby beze změny, kvůli zimnímu počasí zhoršila ekonomický výhled

Britská centrální banka na svém květnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Trh tento výsledek očekával. Základní sazbu banka ponechala na úrovni 0,5 %, kam ji loni v listopadu zvýšila z historického minima 0,25 %. Beze změny zůstal také program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. V prohlášení banka uvedla, že kvůli chladnému počasí a sněhu v zimním období snižuje odhad letošního růstu britské ekonomiky.
Dva z devíti členů výboru zvedli ruku pro zvýšení úrokové sazby. S tím, že BoE sazbu zvýší o čtvrt procentního bodu na 0,75 %, se počítalo ještě před několika týdny. Poté však vyšly údaje o poklesu britské inflace, která byla v březnu s 2,5 % nejnižší za uplynulých 12 měsíců, a o pouze nepatrném růstu hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí.
Banka předpokládá, že britská ekonomika letos vzroste o 1,4 %, ještě v únoru Bank of England růst HDP odhadovala na 1,8 %.
Listopadové zvýšení sazeb bylo prvním utažením měnové politiky Bank of England za více než deset let. Naposledy banka přikročila ke zvýšení sazeb v létě 2007. Od té doby úrokovou sazbu nejdříve jen snižovala a později ji držela na rekordním minimu 0,25 %. V listopadu se základní sazba vrátila na úroveň, na které se nacházela před snížením v srpnu 2016.
Vyšší úrokové sazby mají dopad na ekonomiku i obyvatelstvo. Hypotéku má v Británii kolem 8,1 milionu domácností a z nich téměř polovina má nějaký typ variabilního úročení, které na růst základní sazby reaguje s minimálním odstupem.
Po referendu z června 2016, jež rozhodlo o odchodu Británie z Evropské unie, britská centrální banka předpokládala výrazné zhoršení ekonomiky, a sáhla proto ke snížení úrokových sazeb a obnovení nákupů dluhopisů. Očekávaný prudký hospodářský pokles se ale neuskutečnil, byť expanze ekonomiky postupně zpomaluje.
Zdroj: Bank of England, ČTK