Evropské burzy v pondělí mírně klesly, nedařilo se sektoru telekomunikací

Evropské akciové trhy v pondělí klesly, když se investoři soustředili na dění v Itálii, kde během víkendu došlo k průlomu ve vyjednávání o nové vládě. Pozornost poutal také pokles cen ropy.
Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,08 % na 392,08 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,18 % na 7 710,98 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,02 % na 5 540,68 bodu a německý DAX ztratil 0,18 % na 12 977,71 bodu.
Nedařilo se zejména sektoru telekomunikací, který do mínusu stáhla britská společnost BT, jež v minulém týdnu oznámila, že během následujících tří let zruší 13 000 pracovních míst a stáhne se z centrály v Londýně. Akcie firmy zlevnily o 2,4 %.
Pomyslným vítězem dne se staly akcie společnosti IWG, které vyletěly vzhůru zhruba o 23 % poté, co o její převzetí projevily zájem tři různé firmy.
Dařilo se také cenným papírům portugalské energetické společnosti EDP (+9,32 %), o kterou má zájem čínská státní firma China Three Gorges. CTG v závěru minulého týdne předložila největšímu producentovi a distributorovi elektřiny v Portugalsku nabídku ve výši 10,8 miliardy USD.
Evropské akcie (14. května 2018), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- První transakci ve světě mezinárodního obchodu s využitím technologie blockchain provedla britská banka HSBC Holdings. Potvrdilo se tak, že tato technologie je komerčně životaschopná ve financování mezinárodního obchodu, uvádí se v pondělním prohlášení banky. Technologie blockchain je šifrovaná databáze transakcí s kryptoměnou.
- Důvěra občanů v Českou národní banku se podle zjištění agentury STEM vrátila na úroveň před zahájením devizových intervencí v listopadu 2013. Bance nyní věří 74 procent Čechů, po zavedení kurzového závazku spadla důvěra lidí v ČNB na 50 procent. Výsledky průzkumu, kterého se od 1. do 8. února zúčastnila tisícovka lidí starších 18 let, STEM zveřejnil v pondělí.
- Spotřebitelské ceny na Slovensku letos v dubnu rostly v meziročním srovnání nejrychleji od konce roku 2012. Tempo inflace se zvýšilo na 2,9 procenta z březnových 2,4 procenta, informoval v pondělí slovenský statistický úřad.
- Důvěra Čechů v budoucnost sjednocené Evropy se od loňského roku zvýšila o pět procentních bodů na 44 procent. Jejich postoj k přijetí eura v Česku však zůstal stejný, evropskou měnu podobně jako loni odmítá 73 procent lidí a jen pětina podporuje její zavedení v ČR. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Výsledková sezóna
- Německé energetické společnosti innogy v prvním čtvrtletí klesl upravený čistý zisk meziročně o téměř 11 procent na 610 milionů eur. Oznámila to v pondělí firma, která působí rovněž v České republice a která by měla být rozdělena mezi mateřský podnik RWE a konkurenta E.ON.
Zdroj: CNBC