Na trh pražské burzy START vstoupily akcie Fillamenta a Prabosu

Na novém trhu pražské burzy START se v upisovacím 14denním období upsal plný objem akcií společnosti Fillamentum a více než 30 % požadované emise akcií podniku Prabos plus. Naopak se neupsal požadovaný minimální objem akcií firmy Primoco UAV, která tak zatím nebude na START zařazena.
Jako první uzavřela knihu objednávek společnost Fillamentum, která se zabývá výrobou polymerových produktů a do jejíhož výrobního portfolia patří mimo jiné struny do 3D tiskáren. Cena za akcii Fillamenta byla stanovena na 825 Kč, společnost upsala celkem 28 800 nových akcií. Emise vzbudila mezi investory velký zájem a poptávka po akciích společnosti převýšila maximální nabízené množství 1,021krát.
"Úspěch emise Fillamenta ukazuje důvěru českých investorů v tuzemské technologické firmy, které touto formou realizují expanzi na zahraničních trzích. Jde o ikonický milník, a to jak pro český kapitálový trh, tak pro firmu samotnou. Dopad emise není jen ekonomický, ale také marketingový," uvedl ředitel Roklen Corporate Finance Jakub Burda.
U výrobce pracovní a volnočasové obuvi Prabos plus byla cena za jednu akcii byla stanovena na 400 Kč a mezi investory bylo prodáno celkem 55 625 akcií. Předseda představenstva Jaroslav Palát získal díky úpisu 22,3 milionu korun výměnou za 5,6 % svého podílu. Peníze hodlá investovat zpět do firmy formou akcionářské půjčky.
Jako poslední uzavřela veřejnou nabídku akcií společnost Primoco, která se zabývá výrobou bezpilotních letadel. "Ačkoliv společnost vzbudila mezi investory velký zájem, nepodařilo se nakonec dosáhnout v tomto upisovacím období na emitentem stanovený cílový objem upisovaných akcií," uvedl mluvčí burzy Jiří Kovařík.
Analytici: První úpis byl úspěšný, otázkou je, kolik dalších firem na trh zamíří
Úpis skončil podle analytika Milana Vaníčka z J&T Banky celkově dobře. "Dvě společnosti ze tří byly schopny nalézt nové investory, kteří uspokojili potřeby emitentů," uvedl. "Burza přivedla nové emitenty, zprovoznila nový trh a podpořila jej dostatečně důrazně. Samotné společnosti pak prošly rovněž velmi náročným procesem. Investoři měli dost informací a mohli si sami zhodnotit, zda jim takovýto styl investování vyhovuje a jestli jim vyhovují společnosti, které se aktuálně nabízely," podotkl. Investoři pokládali objednávky na koupi akcií od 30. dubna.
START je určen pro rozvíjející se malé a střední české firmy, pro které je cestou, jak se dostat ke kapitálu. Těmto podnikům nabízí možnost získat kapitál přímo od investorů za zjednodušených podmínek. Regulované trhy jsou pro menší firmy prakticky nedostupné kvůli administrativě, která zvyšuje náklady vstupu na burzu.
Analytik Miroslav Frayer z Komerční banky nicméně upozorňuje, že nelze hovořit o spáse, která by měla zachránit skomírající pražský akciový trh. "Investorům se otevírají možnosti, jak investovat do zajímavých příběhů společností, na druhou stranu je ale potřeba si uvědomit, že vzhledem k charakteru fungování tohoto trhu, zejména pak s ohledem na pouhé čtyři obchodní dny v roce, je potřeba investici zvažovat jako dlouhodobou s omezenou likviditou," upozorňuje.
Druhým obchodním dnem bude 26. červen. V tento den by své akcie měl nabídnout provozovatel sdílených kanceláří Hub Ventures. "Otázkou je, kolik nových příležitostí se dále naskytne. Nemyslíme si, že by mělo jít o velké číslo, předpokládám malé jednotky firem na jednotlivých obchodních dnech," dodává Frayer.
Zdroj: ČTK, J&T Banka, Komerční banka