Dimon a Buffett: Americká ekonomika skvěle šlape

Nejúspěšnější investor historie Warren Buffett a šéf největší americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon si ve čtvrtek notovali, jaké má americká ekonomika dobré vyhlídky. Shodli se však také na tom, že by svět byznysu měl být více nápomocen politikům v jejich práci.
Oba giganti amerického byznysu se virtuálně sešli na obrazovce americké televize CNBC, která odvysílala de facto jejich telekonferenci. Pro všechny tři aktéry to byla v takovém formátu premiéra.
Dimon i Buffett mluvili po většinu rozhovoru ve vzájemné shodě. Nejprve zopakovali výzvu vrcholovým manažerům, aby opustili praxi čtvrtletního prognózování finančních výsledků svých firem. Poté oba mluvili o stavu americké ekonomiky. A ani jeden z nich nešetřil optimismem.
"Tak, jak jsou nyní karty rozdány, nevidím nikde žádná velká úskalí," řekl Dimon. "Nálada spotřebitelů i podnikatelů je poblíž historických maxim, trhy jsou doširoka otevřené, bydlení se nedostává. Podle mě ještě dojde i na posílení hypotečních úvěrů," pokračoval
Buffet mu přizvukoval. "Pokud bychom hráli baseball, je to, jako bychom šli do šesté směny a nastupoval by náš pálkař," popsal výhodnou situaci ve svém oblíbeném sportu.
Dimon, jehož kamera zabírala na pozadí budovy amerického kongresu, také řekl, že by se velké firmy a jejich lídři měli více podílet na chodu politické scény - ale že je třeba mít tu správnou náturu. "Je to těžké. Musíte to doopravdy chtít," řekl v nepřímé - a nejasné - odpovědi na spekulace o možnosti vlastní prezidentské kandidatury. Jako příklad uvedl Howarda Shultze, šéfa kavárenského řetězce Starbucks, jenž před několika dny funkci složil a pošilhává po politické kariéře.
Na otázku, jestli je pro úspěšného podnikatele politika tím správným kariérním krokem, poté Buffett řekl, že většina lidí z byznysu by měla problém chodit ode dveří ke dveřím, neustále opakovat tytéž věty a pozorně naslouchat, co k tomu má který volič za připomínky. Řekl ale také, že byznys má být pro vládu komornou, tedy v důležitém, ale podřízeném postavení.
Oba přitom měli v ohni své želízko. Firmy, jež oba vedou, jsou do značné míry závislé na tom, jestli Američané budou jejich optimismus sdílet.
Zdroj: CNBC