Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden se na směru neshodly

Evropské akciové trhy v pátek klesly, když se pozornost investorů soustředila na dvoudenní summit G7, který začal v pátek a přinesl ostrou výměnu názorů mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a dalšími účastníky ohledně amerických cel na dovoz oceli a hliníku.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,21 % na 385,12 bodu, za celý týden pak ztratil 0,25 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,3 % na 7 681,7 bodu (týden: +0,03 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,03 % na 5 450,22 bodu (týden: -0,31 %) a německý DAX odevzdal 0,35 % na 12 766,55 bodu (týden: +0,68 %).
Německé akcie byly pod tlakem horších než očekávaných pátečních makrodat. Německé ministerstvo hospodářství v závěru pracovního týdne uvedlo, že průmyslová výroba v Německu v dubnu meziměsíčně klesla o procento, analytici naopak počítali s růstem o jedno procento.
Z konkrétních titulů se nedařilo britské pojišťovně Standard Life Aberdeen, jejíž akcie zlevnily zhruba o 3,5 % poté, co britská banka Lloyds Banking Group v pátek oznámila prodej svého podílu v této společnosti.
Zhruba o 0,7 % klesly cenné papíry německé Deutsche Bank, jejíž zástupci údajně podle agentury Bloomberg v uplynulých měsících jednali s akcionáři Commerzbank o možnosti fúze obou bank.
O 1,5 % naopak zdražily akcie britské telekomunikační společnosti BT, jež oznámila, že v průběhu tohoto roku na svou funkci rezignuje výkonný ředitel firmy Gavin Patterson.
Evropské akcie (8. června 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Nezaměstnanost v Česku v květnu opět klesla z dubnových 3,2 procenta na rovná 3 procenta. V pátek to oznámil Úřad práce ČR. Meziroční pokles byl ještě výraznější, loni v květnu nezaměstnanost činila 4,1 procenta. Uchazečů o místa bylo ke konci letošního května zhruba 230 000, což je nejméně od července 1997. Počet volných míst naopak stále meziměsíčně i meziročně rostl.
- Průmyslová produkce v Německu a ve Francii v dubnu nečekaně klesla. V Německu se podle pátečních údajů místního ministerstva hospodářství ve srovnání s březnem snížila o procento, ve Francii podle statistického úřadu INSEE o 0,5 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters přitom oběma zemím prognózovali její nárůst o 0,3 procenta.
- Británie bude v letošním i příštím roce v tempu hospodářského růstu nadále zaostávat za Spojenými státy i eurozónou. Vyplývá to z nejnovějších prognóz Konfederace britského průmyslu (CBI). Británie je pátou největší ekonomikou světa.
- Evropská komise je připravena pomoci zemím, které budou zasaženy odchodem Británie z Evropské unie či jinými vnějšími šoky. Uvedl to v pátek evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger. Dodal, že v příštím sedmiletém rozpočtovém období bude na takovouto pomoc vyčleněno několik miliard eur.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 8,6 procenta na 30 265 korun. V pondělí to oznámil Český statistický úřad. Jednalo se o nejvýraznější růst mezd za posledních deset let. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen mzda reálně stoupla o 6,6 procenta, což je nejvíce od roku 2003. Stoupl i medián mezd, a to o 8,3 procenta na 25 674 korun.
- Společnost PPF Real Estate Holding koupila v dubnu spolu s americkou realitní společností Hines další věž kancelářského komplexu Metropolis v Moskvě. Zcela tak ovládly kancelářskou část komplexu, kde v roce 2015 získaly první dvě věže. Společnost to uvádí na webu. Podle informací deníku E15 činí tržní hodnota nemovitosti, kterou investoři koupili od německého investičního fondu Heitman, v přepočtu 2,58 až 2,84 miliardy korun.
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny se v červnu výrazně snížila a klesla na nejnižší úroveň od října 2016. Zasáhly ji obavy ohledně politického vývoje v Itálii a obchodního sporu se Spojenými státy. Vyplývá to z průzkumu společnost Sentix. Index nálady investorů se snížil na 9,3 bodu z 19,2 bodu v předchozím měsíci. Analytici počítali s poklesem na 18,4 bodu.
České stavebnictví letos meziročně vzroste o 5,1 procenta, v příštím roce sektor posílí o 3,7 procenta. Vyplývá to z průzkumu analytické firmy CEEC Research, jehož výsledky v pondělí zveřejnila na Setkání lídrů českého stavebnictví. Tržby stavebních firem by letos měly vzrůst o 6,5 procenta. Firmy mají zakázky v průměru na devět měsíců dopředu.
- Instituce Evropské unie by měly jít příkladem členským zemím a začít šetřit. V rozhovoru poskytnutém německému listu Die Welt to v úterý řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz, jehož země 1. července převezme předsednictví Rady EU. Brusel by měl podle lidoveckého politika snížit třeba počet členů Evropské komise a Evropský parlament by se měl přestat na svá plenární zasedání přesouvat do Štrasburku.
- Česká národní banka by mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb dříve, než se předpokládalo. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters guvernér ČNB Jiří Rusnok na ekonomické konferenci v Bratislavě. Upozornil, že prostor pro dřívější zvýšení úroků vytváří rychlejší růst mezd v kombinaci s nečekaně slabým kurzem koruny.
Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 9,7 procenta na 6,13 bilionu korun. Jde tak o nejvyšší nárůst od roku 2012. Zhruba 68 procent z toho tvoří vklady v bankách a záložnách, které loni stouply o 11 procent na 4,2 bilionu korun. Nejvíce loni vzrostly finanční prostředky v investičních fondech, a to o 15,5 procenta na 615,2 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy o vývoji finančního trhu v roce 2017, kterou zveřejnilo ministerstvo financí.
- České startupy se stávají stále důležitější součástí inovativní ekonomiky, chybí jim však kvalitní pracovníci a překáží byrokracie. Vyplývá to ze studie Startup Report, kterou vypracovalo Keiretsu Forum CEE ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd. Pozitivní trend podle studie vnímají i investoři, u startupů ale postrádají větší inovativnost a disciplínu.
- Nová evropská cla na vybrané výrobky ze Spojených států, jako je whisky, džíny nebo motocykly, by měla začít platit od 1. července. Členské státy podpořily plán Evropské komise, který počítá se zavedením cel na zboží v celkové hodnotě 2,8 miliardy eur v odvetě za americká cla na dovoz hliníku a oceli. Vyplývá to ze středečního sdělení EK.
- Průmyslová výroba v Česku po březnovém poklesu stoupla v dubnu bez očištění o sezonní vlivy meziročně o 5,5 procenta. Ve středu to oznámil Český statistický úřad. Nejvíce k tomu přispěla výroba motorových vozidel. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů ale výroba reálně meziročně klesla o 0,2 procenta a meziměsíčně o 0,9 procenta.
- Přebytek zahraničního obchodu Česka v dubnu meziročně stoupl o 3,8 miliardy na 15,8 miliardy korun. Bilanci kladně ovlivnil obchod s ropou, auty, elektrickými zařízením a stroji. Naopak negativní vliv na ni měl výsledek obchodování s koksem, rafinovanými ropnými produkty a chemikáliemi. Vyplývá to z předběžných výsledků, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.
- Evropská komise ve středu navrhla vytvoření programu InvestEU na podporu hospodářského růstu, zaměstnanosti a inovací v Evropě. Program by měl podle komise v rozpočtovém období 2021 až 2027 přinést dodatečné investice v objemu přes 650 miliard eur, a to především ze soukromého sektoru.
- Ekonomika eurozóny vzrostla v prvním letošním čtvrtletí o 0,4 %, uvádí finální zpráva evropského statistického úřadu Eurostat. Po tempu 0,7 % v posledním loňském kvartálu trh zpomalení na 0,4 % očekával. V meziročním srovnání vzrostla ekonomika eurozóny o 2,5 % (odhad: +2,5 %, 4Q2017: +2,8 %).
- Evropská komise se příští měsíc chystá vyměřit americké internetové společnosti Google pokutu za zneužívání dominantní pozice operačního systému Android pro mobilní zařízení. Informuje o tom na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s případem.
- Objem průmyslových zakázek v Německu klesl v dubnu již čtvrtý měsíc za sebou. Ve srovnání s předchozím měsícem se snížil o 2,5 procenta, analytici přitom čekali nárůst o 0,8 procenta. Německý statistický úřad ve čtvrtek navíc upravil směrem i údaj o březnovém poklesu. Ten se ukázal být výraznější, činil 1,1 procenta, nikoli původně udávaných 0,9 procenta.
- Britský řetězec obchodních domů House of Fraser hodlá v rámci restrukturalizačního plánu uzavřít více než polovinu svých obchodů. Oznámila to ve čtvrtek firma. Dodala, že toto rozhodnutí pravděpodobně povede k zániku až 6000 pracovních míst.
- Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer ve čtvrtek dokončil převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto za zhruba 63 miliard dolarů. Spojením vzniká největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu, který ovládne více než čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů. Dohoda je i největší zahraniční akvizicí, jakou kdy uskutečnila jakákoli německá firma.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Francouzský výrobce vína a lihovin Rémy Cointreau díky čínské poptávce po svém luxusním koňaku nad očekávání zvýšil celoroční provozní zisk o konce března stoupl o 14,1 % na 236,8 milionu eur. Společnost ve čtvrtek také oznámila, že očekává vyšší střednědobý zisk.
Zdroj: CNBC