Valnou hromadu Unipetrolu prodlužovaly dotazy minoritních akcionářů

(AKTUALIZOVÁNO, 22.00) Čtvrteční valnou hromadu petrochemického holdingu Unipetrol prodlužují dotazy minoritních akcionářů. Jednání začalo v 11.00. Akcionáři zatím schválili personální obsazení vedení valné hromady a vyslechli zprávy představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit firmy. Dosud se naopak nehlasovalo o navrhovaném nevyplacení dividendy nebo změnách v dozorčí radě firmy.
Kolem 18.30 ukončilo vedení firmy zodpovídání dotazů týkajících se zpráv vedení, které byly prezentovány. Akcionáři následně začali pokládat otázky k individuální účetní závěrce firmy. Ve 20.00 zahájilo představenstvo jejich zodpovídání, v němž i kolem 22.00 stále pokračovalo. Následovat má schvalování závěrky. Jde o sedmý bod programu valné hromady ze 13. Na místě zůstává zhruba deset z původních zhruba 50 účastníků z řad akcionářů. Celkem má nyní Unipetrol asi 80 000 akcionářů.
Mezi nejaktivnější v kladení dotazů, žádostí o vysvětlení a podávání protestů patří akcionáři jednající ve shodě s Tomášem Hájkem, který podle svých slov zastupuje asi 300 akcionářů dohromady vlastnících zhruba 1,3 % akcií společnosti. Hájek během odpoledne mimo jiné několik desítek minut četl za jednotlivé akcionáře, které zastupuje, článek o letošní tragédii v areálu chemičky firmy v Kralupech nad Vltavou.
Při výbuchu 22. března zahynulo šest lidí, šlo tak o jednu z největších tragédií v průmyslových provozech v Česku za posledních 50 let. Vedení firmy během zodpovídání dotazů vyhovělo Hájkovu návrhu, aby účastníci valné hromady uctili minutou ticha oběti neštěstí.
Valné hromady významných tuzemských firem se v posledních měsících často protahují do rekordních délek. Naposledy minulý týden trvala valná hromada energetické společnosti ČEZ více než 14 hodin. Začala v pátek v 11.00 a skončila hluboko po půlnoci. Stejně tak loňská valná hromada Unipetrolu schválila body týkající se rozdělení zisku a změn v dozorčí radě firmy až kolem půlnoci, byť začala v 11.00.
Představenstvo Unipetrolu navrhuje nevyplatit letos akcionářům společnosti dividendu. V posledních dvou letech Unipetrol dividendu vyplatil. V loňském roce schválila valná hromada firmy dividendu 8,30 Kč na akcii, předloni 5,52 Kč na akcii. Předtím vyplatil Unipetrol dividendu naposledy za rok 2007.
Čistý zisk společnosti loni stoupl o devět procent na rekordních 8,7 miliardy Kč, tržby vzrostly o 39 % na 122,5 miliardy Kč. Dividenda je však vyplácena z hospodaření akciové společnosti Unipetrol, která je mateřskou společností holdingu. Firma Unipetrol a.s. loni vykázala čistou ztrátu 28,5 milionu korun po předloňském čistém zisku 47 milionů korun.
Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Od roku 2005 je společnost součástí polské skupiny PKN Orlen. Ta letos oznámila, že uspěla se svou nabídkou na odkup menšinových podílů v tuzemské firmě.
Podíl PKN v Unipetrolu stoupl na více než 94 % z dřívějších zhruba 63 %. V květnu PKN Orlen oznámil, že hodlá od menšinových akcionářů koupit zbývajících 5,97 % akcií. Firma uvedla, že za každou akcii nabídne 380 Kč, tedy stejnou částku jako při předchozím odkupu. Cílem je stáhnout akcie Unipetrolu z pražské burzy, kde dnes končí kolem 374,50 Kč.
Zdroj: ČTK
Aktuality
