Hodnota Facebooku i majetku Marka Zuckerberga po výsledcích sociální sítě prudce klesá

Hodnota majetku zakladatele a šéfa sociální sítě Facebook Marka Zuckerberga, který patří mezi nejbohatší lidi světa, prudce klesá. Mohou za to výsledky hospodaření Facebooku za druhé čtvrtletí. Akcie firmy po uzavření oficiálních obchodů v New Yorku klesaly ve středu pozdě večer až o 20 %, což snížilo hodnotu Zuckerbergova majetku o 16,8 miliardy USD.
Pokud budou akcie firmy pokračovat v poklesu až do čtvrtečního závěru na burze, klesne Mark Zuckerberg v žebříčku miliardářů sestavovaném agenturou Bloomberg ze třetího až na šesté místo.
Zuckerberg zatím přišel o zhruba pětinu svého majetku. Pro mnoho miliardářů v žebříčku agentury Bloomberg by taková ztráta majetku představovala krach. Zhruba 87 % současných miliardářů v seznamu by po takové ztrátě ze žebříčku dokonce úplně vypadla.
Analytici dodávají, že tržní hodnota Facebooku ve středu večer v jednu chvíli klesala až o 151 miliard USD. Pokud bude výprodej na této úrovni pokračovat při čtvrtečním oficiálním obchodování, bude to jeden z největších propadů tržní hodnoty firmy v USA za jeden den.
Před zveřejnění výsledků hospodaření přitom akcie firmy uzavřely na novém rekordu 217,50 USD. Od začátku letošního roku zpevnily o 23 %.
Analytici upozorňují, že největší sociální síť na světě se zdála být díky svému hvězdnému růstu asi dva roky hluchá k veškeré kritice ohledně politiky obsahu, nedostatečné ochrany soukromých údajů a měnících se pravidel pro inzerenty. To však zřejmě již neplatí. Tržby i růst počtu uživatelů za druhé čtvrtletí zaostaly za odhady analytiků a způsobily prudký propad ceny akcií.
Pro ty, kdo by doufali v rychlý návrat k růstu, firma oznámila, že v letošním roce se její čísla nezlepší. Finanční ředitel David Wehner prohlásil, že tempo růstu příjmů ve třetím a čtvrtém čtvrtletí klesne.
Pro Facebook jsou podobná finanční klopýtnutí vzácná. Naposledy příjmy firmy zaostaly za očekáváním v prvním čtvrtletí 2015. Nejnovější výsledky však přišly po období, kdy se pod drobnohled dostaly otázky ochrany soukromí a Zuckerberg musel několik hodin před Kongresem vysvětlovat pochybení společnosti. Evropa také zavedla přísnější zákony na ochranu dat, což podle Facebooku způsobilo pokles denních návštěvníků v regionu. Firma je zároveň pod palbou veřejné kritiky kvůli kontrole zveřejňování obsahu, zvláště v zemích jako Barma nebo Srí Lanka, kde dezinformace způsobily násilí. Dalším problémem je vyšetřování ruských manipulací v souvislosti s prezidentskými volbami v USA.
Všechny tyto problémy zasáhly firmu uprostřed tvrdé pravdy - Facebook, sociální síť s 2,23 miliardy aktivních uživatelů měsíčně, nemůže růst věčně.
Přestože výsledky zaostaly za očekáváním, firma si udržela dominantní pozici na trhu s mobilní reklamou spolu s Googlem. Také snížení výhledu růstu příjmů může být jen snahou o snížení laťky, aby mohla v dalších čtvrtletích tyto údaje překonat a znovu získat důvěru. V minulých deseti čtvrtletích tržby firmy rostly v průměru o 50 %, ve druhém čtvrtletí se zvýšily o 42 %.
Zdroj: ČTK