US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Zadlužení britských domácností je horší než kdykoli dříve

Britské domácnosti vloni utratily v průměru o 900 liber víc, než kolik činil jejich příjem. Do deficitu se tak dostaly poprvé od úvěrového boomu v 80. letech. Schodek podle údajů statistického úřadu ONS dosáhl celkově téměř 25 miliard liber, což odpovídá 1,2 procenta hrubého domácího produktu, uvedl list The Guardian.

Britská vláda už vloni varovala, že úvěrová bublina dosahující 200 miliard liber je dlouhodobě neudržitelná. Analytici poznamenávají, že tlak na příjmy domácností, který vytvářejí nedostatečné mzdy a vysoká inflace, bude chudší spotřebitele nutit k dalším výpůjčkám, aby byli s to zaplatit základní účty.

Statistický úřad ve své zprávě uvedl, že situace je horší než kdykoli předtím, loňský deficit 25 miliard liber překonal schodek 300 milionů liber zaznamenaný v roce 1988. Přitom v 90. letech Britové patřili mezi západními státy k nejsolventnějším. Dnes je to přesně naopak. Schodek v hospodaření britských domácností se rovná 1,2 procenta HDP, zatímco ve Francii vykazuje tato sféra přebytek ekvivalentní 2,7 procenta a v Německu 5,1 procenta HDP.

Nekryté úvěry, jaké poskytují například úvěrové karty, podle oficiálních údajů vloni stouply na rekordních více než 205 miliard liber. Poradenská společnost PricewaterhouseCoopers přitom uvedla, že podle jejích propočtů spotřebitelské dluhy stouply nad 300 miliard liber.

Statistický úřad rovněž uvedl, že nové půjčky domácností vloni dosáhly téměř 80 miliard liber, což je nejvíce za deset let. Úspory ve výši 37 miliard byly naopak nejnižší od roku 2011.

Charitativní organizace StepChange uvádí, že nejchudší lidé jsou na úvěrech závislí, bez trvalého zadlužování nepokryjí základní potřeby. Šéf této organizace Phil Andrew kritizuje statistický úřad na to, že název zprávy Jak vyjít s penězi: žijí domácnosti nad své možnosti? naznačuje, že lidé mohou ve spotřebě ubrat, když budou chtít. "Realita je taková, že příliš mnoho domácností tady v Británii v roce 2018 prostě nedokáže pokrýt své potřeby, ať už se o to snaží jakkoli tvrdě," řekl Andrew.

ONS také uvádí, že podle jeho údajů deset procent nejchudších domácností v roce 2017 spotřebovalo dvaapůlkrát více peněz, než činil jejich disponibilní příjem, zatímco deset procent nejbohatších necelou polovinu.

Zdroj: ČTK

Spojené královstvíZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie