US MARKETOtevírá za: 15 h 4 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Turecká krize značně ovlivňuje i energetickou skupinu ČEZ

Současná turecká krize značně ovlivňuje i energetickou skupinu ČEZ, která je jedním z největších českých investorů v Turecku, a další tuzemské společnosti, které v říši na Bosporu působí. Kurz turecké liry k dolaru klesl od začátku roku o více než 40 %.

Rozhodující pro výsledky skupiny ČEZ bude kurz liry na konci čtvrtletí. Firma zaznamenává ztráty z titulu, že příjmy v Turecku eviduje v lirách, avšak úvěry splácí v dolarech. To způsobuje energetické skupině ztráty v řádech stovek milionů korun, upozorňují analytici z Komerční banky.

Zatímco v prvním čtvrtletí ČEZ reportoval kladný podíl na hospodářském výsledku ve společných podnicích v Turecku ve výši 0,3 miliardy korun, ve druhém kvartálu to již byla ztráta na úrovni 0,4 miliardy korun, k níž z velké části přispělo právě oslabování turecké měny. Ve druhém čtvrtletí 2018 lira k dolaru ztratila téměř 14 %. Třetí kvartál se z tohoto pohledu pro ČEZ nevyvíjí dobře, když lira přišla o další téměř čtvrtinu hodnoty.

"Investice v tureckých společnostech Akenerji a AkCEZ byly ke konci loňského roku nulové, účetně již tedy byly zcela odepsané. Od počátku roku 2018 již dění v Akenerji výsledky ČEZ neovlivňuje, protože ČEZ negarantuje žádné úvěry Akenerji a hodnota investice nemůže být záporná. V případě společnosti AkCEZ ale skupina ČEZ poskytla garanci na úvěr až do výše 2,6 miliardy korun, kdy nejzazším termínem pro její uplatnění je srpen 2021. Přecenění dolarového dluhu slabší lirou vede ke ztrátám účtovaným v rámci položky 'Podíl na ostatních změnách vlastního kapitálu přidružených a společných podniků' a v rámci vyšších finančních závazků, a to až do výše poskytnuté garance. Podíl ČEZ na ztrátách v první polovině roku činil 443 milionů Kč. Maximální částka, kterou tak může ještě ČEZ v tureckých společnostech během následujících tří let odepsat, dosahuje necelých 2,2 miliardy Kč," uvádí Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Vezmeme-li v potaz dluh ve výši 240 milionů USD (ke konci roku 2017), na který byla poskytnuta garance, a dosavadní oslabení liry ve třetím čtvrtletí tohoto roku, odhadujeme negativní dopad tohoto přecenění při zohlednění 50% podílu ČEZ na úrovni miliardy korun. Takovou ztrátu by ČEZ dle našich propočtů účtoval, pokud by kurz liry vůči dolaru setrval poblíž současných úrovní, tj. 6,50 USD/TRY, i na konci třetího kvartálu, kdy by došlo k přecenění dluhu. Je potřeba dodat, že pokud by oslabení liry bylo jenom dočasné, v následujících kvartálech by ČEZ reportoval naopak kurzové zisky z přecenění," dodává Frayer.

Firma Energo-Pro, která v Turecku provozuje pět vodních elektráren a staví dvě velké přehrady s vodními elektrárnami, má naopak u všech projektů dlouhodobě nasmlouvané dolarové tarify. "To je obrovskou výhodou. Propad turecké liry má díky tomu na naši firmu minimální dopad. V těchto dnech důkladně analyzujeme situaci, bezprostřední negativní dopad však na náš turecký byznys není. Uvidíme ale, jak se situace bude dále vyvíjet," uvedla mluvčí skupiny Hana Hikelová.

Lira od začátku letošního roku oslabila vůči dolaru již o více než 40 %, a to zejména kvůli zhoršujícím se vztahům mezi Tureckem a Spojenými státy a obavám z tlaku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana na snižování úrokových sazeb. Investoři se obávají, že turecké podniky budou mít kvůli slabé liře potíže se splácením dluhů v cizích měnách.

Český vývoz do Turecka loni dosáhl 53 miliard Kč, dovoz 36 miliard Kč.

Zdroj: Komerční banka, ČTK

Česká republikaČEZEnergetikaMěnyTureckoUSD/TRY
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa