US MARKETOtevírá za: 0 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Růst akcií v USA je nejdelší v historii, trvá již od března 2009

Závěr středečního obchodování na Wall Street přinesl překonání dalšího historického maxima. V úterý se index S&P 500 vyšplhal na nový rekord, o den později pak americké akcie zaznamenaly nejdelší růstové období, posilují již 3 453 dní. Aktuální růst cen akcií bez korekce větší než 20 % překonal předchozí nejdéle trvající období růstu amerických burz z let 1990 až 2000.

S velkou mírou nadsázky a pohledem do hluboké historie však dosavadní růst nepředstavuje nic světoborného. Podle některých historiků římský SPQR Index (latinská iniciálová zkratka sousloví Senatus Populusque Romanus - v překladu senát a lid římský) rostl stabilně během celé čtyřicetileté vlády císaře Augusta. Za ještě mimořádnější se dá označit "býčí trh" kolem roku 2 580 před Kristem, kdy v Egyptě vznikaly pyramidy. Bezprecedentní přerozdělování bohatství vydané za práci a materiály vyhnalo vzhůru "akcie" celé řady sektorů, od námořní dopravy až po pivovary, kde hasily žízeň tisíce dělníků, kteří budovali lepší svět.

Od historie zpět k současnosti, benchmark S&P 500 každopádně od března 2009 stoupl o více než 320 %, přičemž nejvíce se pod trvajícím býčím trendem podepsal americký technologický gigant Apple. Ten v uplynulých týdnech rovněž překonal významný milník, stal se první americkou veřejně obchodovanou firmou s tržní kapitalizací větší než 1 bilion dolarů. Nejvyšší růst ceny akcií ale během dosavadního býčího trhu zaznamenala společnost Abiomed, jejíž cenné papíry od března 2009 vyletěly vzhůru o astronomických 6 900 %.

Vláda akciového býka byla ohrožena zejména v srpnu 2015, kdy došlo k celosvětovému propadu akciových trhů. Výprodej, jenž začal na čínských akciích, během pár dnů snížil hodnotu globálních akciových trhů o zhruba pět bilionů dolarů. Americké akcie se zapotácely také v únoru letošního roku, kdy index S&P 500 přišel o více než 10 % a akcie zažily nejvolatilnější období od roku 2011.

A co dosažení nového rekordu znamená pro většinu Američanů? Pravděpodobně ne moc, neboť podle průzkumu ekonomů z New York University je 80 % akcií, které drží američtí občané, vlastněno 10 % nejbohatších domácností. Téměř polovina amerických domácností nemá v akciích uložené žádné peníze.

Zdroj: Quartz, Zero Hedge

Americké akcieBýčí trhOptimismus na trzích
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa