Evropské akcie v pátek klesly, v horizontu týdne, měsíce ani čtvrtletí se hlavní indexy na směru neshodly

Evropské akciové indexy zakončily páteční seanci v červených číslech. Nejslabší výkon podaly akcie bank, zejména těch italských. Index italských akcií FTSE MIB klesl o téměř čtyři procenta.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,74 % na 383,52 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,47 % na 7 510,20 bodu, německý DAX ztratil 1,52 % na 12 246,73 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,85 % na 5 493,49 bodu.
STOXX Europe 600 (28. září 2018), zdroj: MarketWatch
Nová italská vláda v pátek navrhla na příští rok schodek státního rozpočtu 2,4 % hrubého domácího produktu. To je třikrát více, než byl cíl předchozí vlády. Stejný deficit plánuje také v letech 2020 a 2021, napsala agentura Reuters. Zpráva zřejmě vyvolá konflikt s Evropskou komisí a způsobila výprodej italských státních dluhopisů a pokles akcií.
V týdenním horizontu STOXX Europe 600 klesl o 0,29 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,27 %, DAX klesl o 1,48 % a CAC 40 odepsal 0,01 %. Za měsíc STOXX Europe 600 stoupl o 0,24 %, FTSE 100 přidal 1,05 %, DAX odepsal 0,95 % a CAC 40 posílil o 1,6 %. Za celé třetí čtvrtletí index STOXX Europe 600 přidal 0,85 %, FTSE 100 klesl o 1,66 %, DAX přišel o 0,48 % a CAC 40 se zvýšil o 3,19 %.
Euro v závěru týdne i kvůli zprávě z Itálie oslabilo. Kolem 17.25 SELČ vůči dolaru oslabovalo o 0,2 % na 1,162. Během dne euro poprvé po dvou týdnech dokonce kleslo pod 1,16 USD.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Celková míra nezaměstnanosti v Německu v září po sezónním očištění klesla na nové minimum 5,1 % z 5,2 % v srpnu. Ekonomové odhadovali, že setrvala na zářijové hodnotě. Zpráva, kterou v pátek zveřejnil německý úřad práce, potvrzuje, že pracovní trh zůstává pevnou oporou ekonomického růstu země. Loni v září byla nezaměstnanost 5,6 %.
- Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle zpřesněných dat expandovala tempem 1,2 % meziročně. Podle rychlého odhadu růst činil 1,3 %. V prvním kvartálu HDP stoupl rovněž o 1,2 %. Mezikvartálně HDP stoupl podle očekávání a v souladu s rychlým odhadem o 0,4 % po předchozím růstu o 0,2 %.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v září podle předběžných dat stouplo na 2,1 % z 2 % v srpnu. Uvedl to v pátek evropský statistický úřad Eurostat. Výsledek se očekával. Meziroční jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, ale naopak klesla na 0,9 % z 1 % (odhad: 1,1 %).
- Nová italská vláda navrhla na příští rok schodek státního rozpočtu 2,4 % hrubého domácího produktu (HDP). To je třikrát více, než byl cíl předchozí vlády. Stejný deficit plánuje také v letech 2020 a 2021, napsala agentura Reuters. Zpráva zřejmě vyvolá konflikt s Evropskou komisí a způsobila výprodej italských státních dluhopisů a pokles akcií.
- Německý výrobce brzdových systémů Knorr-Bremse, který působí i v České republice, plánuje získat z primární nabídky svých akcií na burze ve Frankfurtu až 4,21 miliardy eur. Nabídka Knorr-Bremse by se tak mohla stát letošním největším vstupem na burzu v Německu. S akciemi firmy se má začít obchodovat 12. října.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Důvěra v českou ekonomiku v září dále rostla. Souhrnný indikátor důvěry stoupl oproti srpnu o 0,5 na 99,6 bodu. Zvýšila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. V pondělí to oznámil Český statistický úřad. Také v meziročním srovnání stoupl souhrnný indikátor důvěry v tuzemské hospodářství o 0,5 bodu.
- Export českých firem do USA letos zatím meziročně mírně klesá, české podniky ale ve Spojených státech více investují. Vývoz do USA se letos od ledna do července snížil podle údajů Českého statistického úřadu o 1,6 procenta na 51 miliard korun. Za Atlantikem v poslední době investovaly tuzemské společnosti jako Safetica, Česká zbrojovka, HE3DA či United Hydrogen. Vyplývá to z údajů Velvyslanectví ČR ve Washingtonu.
- Britská cestovní kancelář Thomas Cook zhoršila výhled provozního zisku na letošní rok o 13 procent. Zisk před úroky a zdaněním (EBIT) by měl podle nového odhadu činit 280 milionů liber, vyplynulo z pondělního oznámení firmy, které přišlo o den dříve, než se očekávalo. Na vině je horké léto, které potenciální klienty nemotivovalo kupovat zájezdy do zahraničí, uvedla společnost.
- Evropská komise by podle prezidenta Miloše Zemana neměla členským státům přesně určovat, do čeho mají investovat evropské dotace. O využití evropských dotací by podle prezidenta měly rozhodovat státy, což by zvýšilo efektivitu těchto investic. "Každá země má jiné podmínky," řekl v pondělí Zeman v Olomouci, kde zahájil třídenní návštěvu Olomouckého kraje.
- Výrobce léků Novartis zruší v příštích čtyřech letech ve Švýcarsku asi 2 200 pracovních míst. Firma, která ve své domovské zemi nyní zaměstnává zhruba 13 000 lidí, chce zvýšit ziskovost. V úterý také uvedla, že má v plánu sloučit výrobu a některá pracovní místa přeložit jinam.
- Poptávka po zaměstnancích je nyní vysoká ve všech oborech, nejvýrazněji narostla v informačních technologiích a výrobě.Novináře o tom v úterý informovala personálně poradenská společnost Hays, která působí na českém trhu 20 let. V jejích začátcích se nejvíce poptávaly pozice obchodníků, role ve finanční sféře, ve farmacii a podpůrné pozice v administrativě a právu.
- Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý slíbila zástupcům německého průmyslu, že se práce její koaliční vlády zlepší. Reagovala tak na kritiku od šéfa Svazu německého průmyslu, podle kterého se kabinet od nástupu do funkce zabývá jen vlastními problémy a nevyvíjí dostatečné reformní úsilí, informovala agentura DPA. Od svého vzniku letos v březnu čtvrtá vláda kancléřky Merkelové prodělala několik vážných koaličních krizí.
- Slovenská centrální banka snížila výhled růstu domácí ekonomiky na příští rok na 4,5 procenta z dosavadních 4,8 procenta. Odhad letošního růstu hrubého domácího produktu ponechala na čtyřech procentech. Novou prognózu v úterý zveřejnila NBS.
- Rozpočet Itálie na rok 2019 bude počítat i se základním nepodmíněným příjmem pro chudé a s dřívějším věkem odchodu do důchodu. Řekl to ve středu italský ministr financí Giovanni Tria. Vláda bude ve čtvrtek schvalovat veřejné finance a růstové cíle na roky 2019 až 2021, z nichž bude vycházet i rozpočet na příští rok.
- Dlouholetý generální ředitel německého automobilového koncernu Daimler Dieter Zetsche příští rok odejde z funkce. Nahradí ho nynější ředitel výzkumu, Švéd Ola Källenius, oznámila ve středu firma. Automobilku Daimler tak poprvé v její historii nebude řídit Němec.
- Německý celkový veřejný dluh klesl v prnímpololetí meziročně o 46,5 miliardy eur, což je o 2,3 procenta, na 1,93 bilionu eur. Díky pokračujícímu hospodářskému růstu je stav veřejných financí v zemi nejlepší od roku 2011, vyplývá z předběžných údajů, které ve středu zveřejnil německý statistický úřad.
- Evropská komise ve středu nařídila irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair, aby respektovala unijní pravidla a dávala svým zaměstnancům pracovní smlouvy podle práva té země, kde žijí. Nikoli tedy podle práva irského, kde je firma registrována.
- Nízkonákladový letecký přepravce Joon bude od léta příštího roku létat do šesti nových destinací, včetně Prahy. Oznámila to ve středu francouzská letecká společnost Air France, která zahájila provoz aerolinek Joon loni v září.
- Index důvěry francouzských spotřebitelů ve výkonnost tamní ekonomiky klesl v září na 94 bodů, nejnižší hodnotu od dubna 2016. Po srpnových 96 bodech (revidováno z původního odhadu 97 bodů) očekával trh 97 bodů.
- Německý ocelárenský a strojírenský konglomerát thyssenkrupp se rozdělí na dvě části. Firma ve čtvrtek oznámila, že hodlá oddělit své divize výtahů, automobilových součástek a strojírenského vybavení továren do samostatné akciové společnosti. Potvrdila tak dřívější spekulace médií. Thyssenkrupp reaguje na dlouhodobé volání akcionářů po zjednodušení firemní struktury.
- Automobilový koncern Volkswagen přislíbil, že se bude finančně podílet na hardwarových úpravách starších dieselových aut. Dosud to přitom stejně jako ostatní německé automobilky odmítal. Montáž nových katalyzátorů má přispět k výraznému snížení emisí oxidu dusičitého (NO2).
- Tisíce řidičů alternativních taxislužeb Uber a Cabify ve čtvrtek v Madridu protestovaly proti plánovanému zpřísnění regulačních předpisů. Obávají se, že je nová regulační opatření připraví o práci. Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters.
- Nízkonákladováletecká společnost Ryanair se po osmi letech vrátí na francouzský trh. Nové letecké základny si v letní sezoně zřídí v Bordeaux a v Marseille, uvedla ve čtvrtek firma v Dublinu. Irská aerolinka se z Francie stáhla v roce 2011 po sporech se zaměstnanci o sociální pojištění.
- K páteční stávce palubního personálu irské letecké společnosti Ryanair se připojí také němečtí piloti. Aerolinky proto zruší dalších 35 až 45 letů, informovala agentura DPA. Kvůli páteční stávce palubního personálu v Belgii, Německu, Itálii, Nizozemsku, Portugalsku a Španělsku firma již dříve zrušila 150 letů.
- Nový francouzský výkonný ředitel společnosti Air France Benjamin Smith řekl, že francouzská vláda je připravena prodat svůj podíl v řečené letecké společnosti.
- Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová ztrácí mezi svými ministry podporu svého plánu opustit Evropskou unii bez dohody, pokud Brusel odmítne britskou verzi takové dohody. Píše to ve svém čtvrtečním vydání londýnský deník The Times.
- Přední německé výzkumné ústavy varují před příchodem hluboké recese, pokud se vyostří obchodní konflikt se Spojenými státy. Svůj letošní odhad růstu německé ekonomiky snížily na 1,7 procenta z dosavadního odhadu 2,2 procenta, na příští rok pak na 1,9 procenta z dvou procent odhadovaných na jaře. Vyplývá to z jejich společné zprávy, kterou dnes představily v Berlíně.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v září zrychlil na 2,2 procenta ze srpnových 1,9 procenta. Ve čtvrteční předběžné zprávě to uvedl německý statistický úřad. Tempo inflace překonalo očekávání analytiků, nyní je její míra nad dlouhodobým cílem Evropské centrální banky, která jej pro celou eurozónu stanovila pod dvěma procenty.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Hennes & Mauritz ve 3Q: Čistý zisk 3,1 miliardy SEK (odhad: 3,2 miliardy SEK), tržby 55,82 miliardy SEK (loni: 51,23 miliardy SEK).
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
