Evropské burzy ve středu výrazně klesly, nedařilo se technologickému sektoru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem obav z rozpočtových plánů Itálie. Negativně na obchodování působilo také úterní zhoršení výhledu globální ekonomiky Mezinárodním měnovým fondem.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 1,61 % na 366,93 bodu, britský FTSE 100 se snížil 1,27 % na 7 145,74 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 2,11 % na 5 206,22 bodu a německý DAX spadl o 2,21 % na 11 712,5 bodu. Nejvýrazněji klesly sektory technologií a základních materiálů.
Poraženým dne se stal francouzský výrobce luxusního zboží LVMH, jenž ve středu varoval před poklesem tržeb. Akcie společnosti se kvůli tomu propadly o více než 7 %.
Evropské akcie (10. října 2018), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Minimální mzda na Slovensku od ledna příštího roku stoupne na 520 eur měsíčně z letošních 480 eur, tedy o 8,3 procenta. Rozhodla o tom ve středu vláda. Úprava nejnižšího výdělku, který dosáhne zhruba poloviny předpokládané hodnoty průměrné mzdy, má obecně přispět ke zvyšování platů na Slovensku v době pokračujícího ekonomického růstu a nedostatku kvalifikované pracovní síly.
- Britská vláda bude usilovat o to, aby Londýn zůstal významným finančním centrem i po odchodu země z Evropské unie v březnu příštího roku. Souhlasí nicméně s odhadem britské centrální banky, podle kterého bude zhruba 5 000 pracovních míst v britském finančním sektoru do březnového brexitu přesunuto do kontinentální Evropy. Uvedl to podle agentury Reuters britský ministr finančních služeb John Glen ve středečním projevu k zákonodárcům.
- Italská vládní koalice hodlá poskytnout daňové úlevy občanům nakupujícím státní dluhopisy. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters italský vicepremiér Matteo Salvini, který je rovněž šéfem vládní strany Liga.
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v srpnu meziměsíčně vzrostla o 0,2 % po růstu o 0,1 % v červenci. Analytici očekávali stejné tempo růstu jako v předchozím měsíci. Meziročně se však produkce průmyslu zvýšila o 1,3 % po červencovém 0,9% růstu, trh očekával +1 %. Výroba ve zpracovatelském sektoru meziměsíčně klesla o 0,2 % při očekávání 0,1% růstu po červencové hodnotě -0,2 %. Meziročně se index zvýšil o 1,3 % (odhad: +1,1 %, červenec: +1,1 %).
Zdroj: CNBC
Aktuality
