Ankara nebude bez dohody tolerovat rozšíření pobřežních vod Řecka

Turecko nebude tolerovat rozšíření výsostných vod Řecka, aniž by se na tom Ankara a Atény domluvily, řekl v úterý turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Plán Řecka rozšířit své výsostné vody označil šéf turecké diplomacie za populismus a Ankara si v úterý předvolala řeckého velvyslance. Řecko považuje rozšíření pobřežních vod za své svrchované právo.
"Bez oboustranného souhlasu nemůžeme tolerovat žádný krok v Egejském moři, kde mají naše země protilehlé břehy," uvedlo ve vyjádření turecké ministerstvo zahraničí. Pokud Atény pobřežní vody v Egejském moři rozšíří, turecký parlament bude zájmy Ankary hájit "všemi prostředky", včetně těch vojenských, stojí dále ve vyjádření.
Spor o pobřežní vody jak Řecka, tak Turecka těmto sousedním státům už desítky let komplikuje průzkum Egejského moře za účelem těžby uhlovodíků, upozornila agentura Reuters.
"Rozšíření pobřežních vod je legitimní a nezcizitelné právo Řecka, které je ve shodě s mezinárodním právem," reagoval mluvčí řeckého ministerstva zahraničí. "Dané rozhodnutí závisí pouze na Řecku, které má právo rozšířit své výsostné vody, kdy to uzná za vhodné," dodal.
Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias, který minulý týden podal demisi, v sobotu oznámil, že Atény plánují rozšířit své výsostné vody v Jónském moři na západě země. Plán se netýká oblasti Egejského moře.
Atény z pozice signatáře Úmluvy Organizace spojených národů o mořském právu tvrdí, že mohou rozšířit své výsostné vody na 12 námořních mil z nynějších šesti (z 11 na 22 kilometrů). Na místech, kde se na druhém břehu nachází Turecko, se o to Řekové dosud nepokusili.
Minulý týden turecký resort zahraničí oznámil, že turecké námořnictvo muselo ve Středozemním moři zastavit řeckou fregatu, která ohrožovala turecké průzkumné plavidlo. Podle Atén řecká loď turecké plavidlo nijak neohrozila.
Zdroj: ČTK
Aktuality
