US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Britská vláda probírala alternativní řešení pro irskou hranici

Britská vláda na své první schůzi v obměněném složení probírala i "alternativní opatření" pro řešení problému s budoucím režimem na hranici rozdělující Irsko. Místní média informovala, že mezi projednávanými možnostmi, jak zabránit zavedení kontroverzní pojistky zahrnuté do návrhu "rozvodové dohody", byla i "technologická řešení" hrozících hraničních kontrol. Nový ministr pro brexit Stephen Barclay informoval vládní kolegy o postupu příprav na odchod Británie z Evropské unie bez dohody.

Mluvčí premiérky Theresy Mayové uvedl, že diskuse kabinetu o otázkách brexitu byla konstruktivní a celá vláda podle něj v této věci podporuje ministerskou předsedkyni. Debata se údajně točila kolem budoucích vztahů Londýna s Unií a nikoli kolem kritizovaného návrhu dohody o vystoupení.

Zpravodajská společnost BBC označila za nejzajímavější zjištění, že ministři hovořili také o alternativách k celní unii, které by rovněž zamezily hraničním kontrolám mezi Irskem a Severním Irskem. Na scénu se tak podle všeho vrací návrh známý pod zkratkou "max fac" (maximum facilitation, v překladu maximální usnadnění). Toto řešení počítá s využitím nejmodernějších technologií k zachování hladkého hraničního režimu.

"Max fac je zpátky," napsal v úterý na Twitteru hlavní politický zpravodaj bulvárního deníku The Sun Tom Newton Dunn. Podle BBC má tato cesta podporu vícero členů vlády. "ALE ty technologie ještě neexistují a úřad premiérky neprozrazuje, jak intenzivně se pracuje na jejich vývoji, takže to vše spoléhá na to, že neznámí vědátoři vymyslí nespecifikovaná zařízení," podotkl reportér webu The Telegraph Gordon Raynor.

Pakliže by se Londýn a EU do července roku 2020 nedohodli na kompromisní podobě budoucích vztahů, která by zároveň zabránila obnovení pevné hranice v Irsku, vstoupila by s koncem roku v platnost problematická pojistka. Pod ní by vznikl nový "společný celní prostor" Británie a EU, na Severní Irsko by se ale navíc vztahovala řada pravidel evropského jednotného trhu. Toto rozdílné postavení Severního Irska od zbytku Spojeného království je pro mnohé britské politiky nepřijatelné.

Premiérka Mayová v úterý v komentáři v severoirském listu Belfast Telegraph stávající podobu pojistky hájila, ačkoli zopakovala, že ani jedna strana "ji nikdy nechce použít". Opatření je podle ní přijatelné i proto, že jeho zavedení lze oddálit prodloužením přechodného období. "Za druhé, vláda zachová soulad regulací na celém území Spojeného království... a za třetí, je to výslovně dočasné," napsala. V návrhu rozvodové dohody ovšem časové omezení pro platnost pojistky není a na jejím ukončení by se v každém případě musel Londýn dohodnout s Bruselem.

Novou tváří na úterní schůzi britské vlády byl ministr pro brexit Stephen Barclay, který nahradil Dominica Raaba nespokojeného s návrhem dohody. Barclay v úterý podle BBC informoval kolegy o přípravách na odchod z EU. Uvedl, že "významný počet" členských států EU je připraven zachovat stávající práva přistěhovalců z Británie i v případě brexitu bez dohody.

Zdroj: ČTK

Evropská uniePolitikaSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie