Mayová se v diskusi s občany o brexitu vyhýbala odpovědím

Britská premiérka Theresa Mayová v pátek podruhé čelila otázkám veřejnosti ohledně dojednané podoby odchodu své země z Evropské unie. Ve vysílání rozhlasové stanice BBC Radio 5 live ale na řadu těžkých otázek posluchačů odpovídala vyhýbavě. Opakovaně například odmítla říci, zda by odstoupila z čela vlády, kdyby britský parlament předloženou dohodu o brexitu neschválil.
"Tohle není o mně. Jak tady sedím, nemyslím na sebe. Myslím na prosazení dohody, která přinese výsledky lidem této země," řekla k možnosti své rezignace. Jako významný signál nicméně vyhýbavou odpověď chápe editor politického zpravodajství bulvárního deníku The Sun Tom Newton Dunn. "Nový vzkaz konzervativním poslancům: moje dohoda, nebo chaos ve straně, když odejdu," napsal na Twitter.
Mayová dále zopakovala, že aktuální podobu "rozvodové dohody" s Bruselem považuje za dobrou, EU podle ní lepší podmínky nenabídne. Britská premiérka si také nemyslí, že by stále připadalo v úvahu odvrácení brexitu. Zároveň však nedokázala říci, že Británie na tom bude po odchodu z EU na základě jejího plánu lépe.
"Bude to pro nás mimo EU jiný svět, ale bude to svět dobrý... Skutečně věřím, že pro tuto zemi existuje světlá budoucnost a že naše nejlepší chvíle jsou teprve před námi," odpověděla jednomu z posluchačů. Dodala, že prosperita její země nezávisí primárně na tom, zda je, nebo není členem Unie. "Záleží na tom, co budeme dělat my, naše budoucnost je v našich rukách," prohlásila.
Na neurčité vyjádření premiérky ihned reagoval labouristický poslanec David Lammy, který je členem prounijní kampaně Best for Britain. "Tohle je obrovské přiznání premiérky. Ani ona se nedokáže přinutit k tomu, aby řekla, že brexit bude pro naši zemi lepší než setrvání v EU. Když architekt nové budovy nedokáže podpořit její design, je na čase od projektu upustit," citoval Lammyho web deníku The Guardian.
Jestliže členské státy EU na nedělním mimořádném summitu dají dojednané podobě brexitu zelenou, čeká Mayovou velmi komplikovaná bitva v domácím parlamentu. Proti předložené dohodě a deklaraci o vztazích s EU po brexitu vystupují jak opoziční labouristé, tak například severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která svou podporou umožnila vznik menšinové vlády konzervativců. Podle reportéra webu BuzzFeedUK Alexe Wickhama se také do čtvrtka proti dohodě veřejně vyslovilo 88 konzervativních poslanců.
Premiérka Mayová přesto dohodu s Bruselem vytrvale hájí a odmítá návrat k vyjednáváním, stejně jako vypsání předčasných voleb nebo nového referenda. Ve vysílání BBC v pátek řekla, že po nedělním summitu EU hodlá cestovat po celé Británii a "vysvětlovat dohodu lidem ze všech koutů země".
Zdroj: ČTK