Evropské akcie v pondělí posílily, investory povzbudil nedělní summit EU k brexitu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v pondělí v zelených číslech. Pozitivně náladu na burzách ovlivňoval výsledek nědělního mimořádného summitu EU k brexitu.
Britský index FTSE 100 stoupl o 1,2 % na 7 036 bodů, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,97 % na 4 994,98 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 1,45 % na 11 354,72 bodu. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se zvýšil o 1,23 % na 358,33 bodu.
STOXX Europe 600 - 26. listopadu 2018, zdroj: Google
Premiéři a prezidenti 27 zemí Evropské unie v neděli podpořili návrh dohody o odchodu Spojeného království z EU i politickou deklaraci o budoucích vztazích. Dohoda na téměř 600 stranách upravuje okolnosti samotného brexitu, týká se například udržení práv občanů EU v Británii po britském odchodu z evropského bloku k 29. březnu 2019 či vyrovnání britských finančních závazků vůči unii.
O dohodě bude nyní jednat europarlament, pravděpodobně v lednu, a po jeho souhlasu se očekává, že dokument oficiálně potvrdí Rada EU, tedy členské země bloku. Na britské straně už s textem souhlasila - byť za cenu několika rezignací - vláda. Premiérku Theresu Mayovou ovšem ještě čeká složitý úkol - prosadit dohodu ve skepticky naladěném parlamentu.
Investoři vyhodnocovali také informaci, že italská vláda by mohla snížit rozpočtový deficit plánovaný na příští rok až na 2 % hrubého domácího produktu, aby se vyhnula disciplinárnímu řízení ze strany Evropské komise. Agentuře Reuters to řekly dva zdroje z vlády. Současný návrh rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 2,4 % HDP.
Trhy nyní vyhlížejí setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na summitu G20 v Argentině, ke kterému dojde na konci týdne.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Index důvěry v českou ekonomiku v listopadu po tříměsíčním růstu meziměsíčně klesl o 0,5 bodu na 99,3 bodu. Snížila se důvěra spotřebitelů, zatímco důvěra podnikatelů byla vyšší. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému listopadu je letos důvěra v hospodářství celkově vyšší, ale u spotřebitelů stejně jako v meziměsíčním srovnání poklesla.
- Podnikatelská důvěra v Německu se v listopadu opět snížila, a klesá tak už tři měsíce. Pokles byl však mírnější, než očekávali analytici. Index podnikatelského klimatu Ifo se snížil na 102 bodů z říjnových 102,9 bodu (revidováno ze 102,8 bodu), čekal se pokles ukazatele na 102,3 bodu. Údaje podle agentury Reuters naznačují, že optimismus vedoucích představitelů německých firem ohledně hospodářských vyhlídek slábne.
- Rusko se chystá zavést tvrdší pokuty pro technologické firmy, které nedodržují jeho zákony, a to až do výše jednoho procenta příjmů firmy v Rusku. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Reuters. Kreml tak posílí své postavení v boji s globálními technologickými giganty jako Facebook a Google.
- Někteří britští ministři a někteří labourističtí zákonodárci debatují o možnosti připojení Británie k Evropskému sdružení volného obchodu (EFTA), pokud britský parlament odmítne dohodu o brexitu, který s Evropskou unií dojednala premiérka Therera Mayová. Napsal to v pondělí britský deník The Sun.
- Italská vláda by mohla snížit rozpočtový deficit plánovaný na příští rok až na 2 % hrubého domácího produktu (HDP), aby se vyhnula disciplinárnímu řízení ze strany Evropské komise. Agentuře Reuters to v pondělí řekly dva zdroje z vlády. Současný návrh rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 2,4 % HDP, což představuje trojnásobek ve srovnání s plány předchozí vlády.
- Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie, kterou vyjednala premiérka Theresa Mayová, bude Británii dlouhodobě stát 700 až 1 100 liber na osobu ročně. Do roku 2030 může země každoročně přijít o 100 miliard liber, to je ekvivalent ztráty hospodářského výkonu Walesu. Tvrdí to britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR.
- Evropská unie v pondělí zveřejnila návrhy na reformu pravidel pro urovnávání sporů v rámci Světové obchodní organizace (WTO), na kterých se dohodla s Čínou s několika dalšími zeměmi. Doufá, že tímto způsobem překoná výhrady Spojených států, kvůli kterým se WTO dostala do krize. Informovala o tom agentura Reuters.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality

