Evropské burzy v pátek převážně stouply, za celý týden však spadly o více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování převážné v plusu. Investoři se nadále soustředili na obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, který se znovu do centra pozornosti dostal po zatčení finanční ředitelky čínské telekomunikační firmy Huawei v Kanadě.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,62 % na 345,45 bodu, za celý týden se však propadl o 3,37 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,1 % na 6 778,11 bodu (týden: -2,9 %), francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,68 % na 4 813,13 bodu (týden: -3,81 %) a německý DAX odepsal 0,21 % na 10 788,09 bodu (týden: -4,17 %).
Dařilo se zejména technologickému sektoru, který získal zhruba 2 %. Nahoru jej táhly zejména akcie společností Nokia, jež stoupla o 3,07 %, a Ericsson, který si polepšil o 3,39 %. Důvodem růstu technologického sektoru je přesvědčení investorů, že zatčení šéfky společnosti Huawei neovlivní vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.
Jedním z pomyslných vítězů dne se stal britský maloobchodní řetězec Tesco, jehož akcie zdražily o necelá 3 % poté, co na ně zvýšila doporučení francouzská banka BNP Paribas. Nový rating je na stupni "neutral".
Evropské akcie (7. prosince 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Přebytek zahraničního obchodu ČR v říjnu meziročně klesl o 3,4 miliardy Kč na 5,7 miliardy Kč. Bilanci negativně ovlivnil obchod s ropou a zemním plynem a s chemickými prostředky. Vyplývá to z předběžných výsledků, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad.
- Průmyslová výroba v Česku v říjnu po zářijovém poklesu vzrostla meziročně o 6,7 procenta bez očištění o sezonní vlivy. Je to druhý nejlepší výsledek v letošním roce. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad. K růstu nejvíc přispěla výroba motorových vozidel, kovových konstrukcí a elektrických zařízení. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů průmyslová produkce meziročně vzrostla o 3,3 procenta.
- Devizové rezervy České národní banky se v listopadu proti předchozímu měsíci zvýšily na 124,44 miliardy eur. V říjnu dosáhly po revizi 124,353 miliardy eur. Proti loňskému listopadu byly vyšší o 1,5 miliardy eur. Vyplývá to z informací, které v pátek banka zveřejnila. Také v korunách a v dolarech devizové rezervy meziměsíčně stouply, meziročně pak byly v korunách vyšší, naopak v dolarech klesly.
- Nabídka britské premiérky Theresy Mayové, jíž se snaží na svou stranu před úterním hlasování získat odpůrce své dohody o brexitu, nepřináší podle BBC kýžený úspěch a stala se spíše předmětem kritiky. Mayová ve čtvrtek naznačila, že se zákonodárci jedná o možnosti, že by parlament získal kontrolu nad spuštěním takzvané irské pojistky. Premiérce nevyšel ani plán na debatu o brexitové dohodě s lídrem opozice Jeremym Corbynem. Po BBC v pátek oznámila i stanice ITV, že duel v neděli vysílat nebude. Podle některých britských médií Mayová nyní uvažuje také o tom, že by se hlasování o dohodě mohlo odložit.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Britsko-nizozemský výrobce potravin a spotřebního zboží Unilever posílí svou pozici v Indii a Bangladéši koupí tamních aktivit rovněž britské, ale primárně farmaceutické společnosti GlaxoSmithKline. Za převzetí jejího podnikání v oblasti nutridrinků, včetně známé značky Horlicks, zaplatí 3,8 miliardy dolarů v hotovosti a prostřednictvím akcií. Unilever, který za podnik nabídl více než dva další vážní zájemci Nestlé a Coca-Cola, to oznámil v pondělí.
- Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš za víkendovým únikem zprávy právní služby Evropské komise, která zpochybňuje jeho nestrannost, vidí pondělní debatu europarlamentu o rozpočtu EU, řekl po pondělním zasedání vlády. Česko podle něj nebude žádné peníze Bruselu vracet, protože k tomu není nejmenší důvod. Zopakoval, že kvůli evropským dotacím pro firmy koncernu Agrofert není ve střetu zájmů.
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v listopadu zhoršily. Index PMI klesl na 51,8 bodu z říjnových 52,5 bodu. Jde o pátý pokles v řadě, uvedla v pondělí společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.
- Zadluženost domácností na Slovensku letos pokračovala v růstu, jehož tempo není do budoucna udržitelné. Nadměrné zadlužování zvyšuje citlivost obyvatel a celé ekonomiky pro případ negativního vývoje. Upozornila na to v pondělní slovenská centrální banka, podle které by vlastníci bank měli s ohledem na možné zhoršení vývoje obezřetněji přistupovat k vyplácení dividend.
- Průměrná hrubá mzda v České republice se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 2 458 korun na 31 516 Kč. Nominální nárůst tak činil 8,5 procenta. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda vyšší o šest procent. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad. Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,8 procenta na 27 719 korun.
- Odboráři integrovaných dceřiných firem energetické skupiny ČEZ, mezi které patří mimo jiné společnosti ČEZ Distribuce a ČEZ ESCO, navrhnou na čtvrtečním jednání s vedením ČEZ o růstu platů jejich nárůst v příštím roce v těchto společnostech pod úrovní 9,5 procenta, kterou navrhovali na předchozím jednání. Přesnou výši návrhu před jednáním říkat nechtějí. Na úterním briefingu to uvedl Karel Klusák, místopředseda odborového svazu ECHO (OS ECHO), který sdružuje pracovníky z oboru energetiky a chemie a odboráře z těchto firem ČEZ zastřešuje.
- Francie o půl roku odloží plánované zvýšení daně z pohonných hmot, kvůli kterému zemi v posledních dvou týdnech zasáhla vlna protestů hnutí takzvaných žlutých vest. Oznámil to v úterý premiér Édouard Philippe. Předseda vlády zároveň vyzval k ukončení násilností a řekl, že spor o spotřební daň by neměl ohrožovat národní jednotu.
- Nákupy spotřebního zboží se mohou Britům příští rok na jaře prodražit skokově až o deset procent, pokud země odejde z Evropské unie bez dohody a bez vyjednaného přechodného období. Toto varování v úterý poslancům předložil guvernér britské centrální banky Mark Carney. Ten zároveň před zákonodárci hájil analýzu odborníků z Bank of England, podle níž by v případě tvrdého brexitu Británii hrozil roční propad hospodářství až o osm procent. Zastánci brexitu tuto analýzu kritizovali jako zpolitizovanou.
- Brexit může snížit hrubý domácí produkt ČR až o 55 miliard korun, tedy 1,1 procenta. Rovněž bude mít vliv na propouštění zaměstnanců, o práci by jich v ČR mohlo přijít až 40 000. Brexit nejvíce dopadne na automobilový průmysl, výrobu elektroniky a strojů. Vyplývá to z analýzy, kterou ve středu představila Česká spořitelna.
- Německá automobilka Volkswagen ohlásila konec spalovacích motorů. Poslední vozy s touto technologií vyvine v roce 2026 a prodávat je bude zhruba do roku 2040. V budoucnu se soustředí na elektromobily. V úterý večer o tom na setkání výrobců automobilů organizovaném deníkem Handelsblatt informoval vedoucí firemní stratég Michael Jost. Ne všichni v automobilové branži jsou tak radikální, Volvo zatím ohlásilo pouze konec naftových motorů, napsal na svém webu tentýž list.
- Slovenský parlament ve středu schválil návrh státního rozpočtu na příští rok, na jehož základě by země měla poprvé ve své novodobé historii hospodařit bez deficitu veřejných financí. Nezávislá rozpočtová rada ale upozornila na rizika, jejichž naplnění by vyústilo do horšího než očekávaného hospodaření státu.
- Evropská komise ve středu nastínila cesty k posílení globální role eura. Důvěryhodnost a atraktivitu jednotné evropské měny by podle komise mohlo posílit mimo jiné dokončení evropské hospodářské a měnové unie, bankovní unie a unie kapitálových trhů.
- Francie hodlá v příštím roce zavést digitální daň na národní úrovni, pokud se členské země EU do března nedokážou dohodnout na zavedení této daně v celé Evropské unii. Uvedl to ve čtvrtek francouzský ministr financí Bruno Le Maire.
- Německá automobilka Volkswagen chce, aby její kmenová značka zvýšila ziskovost rychleji, než se dosud předpokládalo. Její marže by už v roce 2022 měla stoupnout na nejméně šest ze současných čtyř procent. Je to o tři roky dříve oproti původnímu plánu a navzdory rostoucím investicím do vývoje elektromobilů. Prohlásil to ve čtvrtek ve Wolfsburgu zástupce finančního představenstva značky Arno Antlitz.
- Británie mění systém povolování dlouhodobých pobytů pro investory. Systém, který si oblíbili zejména podnikatelé z Ruska, Blízkého východu a Číny, sklízel kritiku, že napomáhá praní špinavých peněz a šíření organizovaného zločinu. Napříště budou investice žadatelů o tento druh víz podléhat kontrole britských auditorů. Informovala o tom agentura Reuters.
- Konsorcium v čele s čínskou společností Anta Sports kupuje finského výrobce sportovního vybavení Amer Sports za 5,6 miliardy eur. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Reuters s tím, že dohoda je před podpisem.
- Nezaměstnanost v Řecku klesla v září na 18,6 procenta a byla nejnižší od července 2011. Mezi mladými ve věku od 15 do 24 let se meziročně snížila na 36,6 procenta z 40,5 procenta. Uvedl to ve čtvrtek řecký statistický úřad ELSTAT.
- Polská protikorupční policie ve čtvrtek pozatýkala sedm někdejších vysoce postavených pracovníků úřadu pro regulaci finančního sektoru včetně jeho tehdejšího šéfa. Oznámilo to polské nejvyšší státní zastupitelství. Případ se týká období let 2013 až 2014.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za finanční rok 2018, který skončil v září, čistý zisk 33,2 milionu eur. Srovnatelný výsledek za finanční rok 2017 činil 29,2 milionu eur, meziročně tak zisk stoupl o 13,8 %. Společnost také oznámila, že představenstvo rozhodlo o vyplacení finální dividendy 6,01 centu na akcii.
Zdroj: CNBC
Aktuality
