Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden hlavní indexy odepsaly téměř pět procent

Hlavní americké akciové indexy v pátek oslabily o více než dvě procenta, index technologického trhu Nasdaq Composite dokonce o více než tři procenta. Trh táhly dolů výprodeje akcií firem z technologického a zdravotnického sektoru. Za celý týden přišly hlavní akciové indexy téměř o pět procent.
Index Dow v pátek klesl o 2,24 % na 24 388,34 bodu, širší S&P 500 klesl o 2,33 % na 2 633,09 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 3,05 % na 6 969,25 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 9,63 % na 23,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 2,85 %.
Seanci poznamenal komentář poradce Bílého domu Petera Navarra, že nedohodnou-li se Spojené státy s Čínou v otázce vzájemné obchodní výměny ve stanovených 90 dnech, zavedou USA vyšší celní sazby.
Vedle obchodních problémů burzy ovlivňovaly i vývoj na trhu dluhopisů a směřování měnové politiky centrální banky. "Trh hledá záchranu, ať už přijde z Fedu, nebo z obchodní sféry. To, co nyní skutečně potřebujeme, je složení zbraní," prohlásil analytik společnosti Baird Willie Delwiche.
Na pátečním propadu indexů měly největší podíl akcie technologických a zdravotnických společností, následovaly maloobchod, banky a výrobci spotřebního zboží.
Za celý týden index Dow oslabil o 4,5 %, S&P 500 odepsal 4,6 %, což je největší propad od letošního března, a Nasdaq Composite klesl o 4,9 %.
Dolar oslaboval, ceny ropy prudce rostly
Dolar v závěru týdne vůči ostatním předním měnám oslaboval pod vlivem horších údajů z trhu práce ve Spojených státech, než se očekávalo. Tento vývoj obchodníky utvrdil v názoru, že růst americké ekonomiky je slabý a že centrální banka může ukončit zvyšování úrokových sazeb dříve, než se předpokládalo.
Vůči jenu americká měna kolem 22.00 SEČ stagnovala na 112,67 JPY, zatímco euro posilovalo o 0,31 % na 1,141 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel 0,23 % na 96,59 bodu a za celý týden klesl zhruba o 0,7 %, což je největší pokles za více než dva měsíce.
Jak oznámilo americké ministerstvo práce, ekonomika USA v listopadu mimo zemědělství vytvořila přibližně 155 000 nových pracovních míst. Analytici podle průzkumu agentury Reuters počítali se vznikem zhruba 200 000 míst.
Trh sice stále očekává, že na prosincovém zasedání Fed úrokové sazby zvýší, obchodníci se ovšem začínají ve větší míře klonit k názoru, že v příštím roce k další úpravě směrem vzhůru nedojde.
Ceny ropy v pátek rostly díky dohodě Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců na snížení produkce. Íránský ministr ropného průmyslu Bídžan Námdar Zangáne oznámil, že OPEC a jeho spojenci se dohodli na snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů denně. Samotný kartel OPEC podle ministra sníží těžbu o 800 000 barelů denně a jeho spojenci, mezi které patří například Rusko, o dalších 400 000 barelů denně.
OPEC chce prostřednictvím snížení těžby ropy podpořit ceny suroviny a omezit nadbytečné dodávky na trh. Ceny ropy se od října kvůli obavám z převisu nabídky nad poptávkou propadly téměř o třetinu.
"Vypadá to, že rozsah snížení produkce je dostatečný k tomu, aby trhu v krátkém období zajistil určitou rovnováhu," uvedl analytik John Kilduff ze společnosti Again Capital Management. "Velkým problémem však zůstává stoupající těžba v USA," dodal.
Americký prezident Donald Trump se staví proti omezování těžby ropy, protože má obavy z negativních dopadů rostoucích cen pohonných hmot na spotřebitele i podniky v USA. Spojené státy se na žádných dohodách o omezování těžby ropy nepodílejí.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v listopadu mimo zemědělství vzniklo zhruba 155 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 200 tisíc míst po 237 tisících v říjnu (revidováno z 250 tisíc). Míra nezaměstnanosti setrvala na 3,7 %, jak se čekalo, a je tak nadále na 48letém minimu. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v listopadu pokračoval tempem 3,1 %.
- Internetová společnost Facebook by se bez přísnější regulace mohla stát hrozbou pro demokracii. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC Radio 4 to řekl bývalý ředitel britské zpravodajské služby GCHQ Robert Hannigan. Facebook se podle něj více zajímá o zisky z údajů o uživatelích než o ochranu soukromí.
- Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) plánuje otevřít ve Spojených státech novou továrnu. Závod na sportovně-užitkové vozy by mohl začít vyrábět v roce 2020 v Detroitu a bývalé chloubě amerického autoprůmyslu by mohl přinést 100 až 400 pracovních míst. Ve čtvrtek o tom informovaly některé tiskové agentury, které se odvolávají na zdroje obeznámené s plány automobilky. Firma sama ale plány zatím nepotvrdila.
- Americká společnost Altria Group, která vyrábí cigarety Marlboro, investuje 1,8 miliardy dolarů do kanadského producenta konopí Cronos Group. Získá tak v kanadském podniku 45procentní podíl. Oznámily to v pátek firmy. Transakce navíc zahrnuje opci, díky které může Altria svůj podíl zvýšit až na 55 procent.
- Italský úřad pro ochranu spotřebitelů a hospodářské soutěže (AGCM) uložil americké společnosti Facebook pokutu ve výši 10 milionů eur za to, že mimo jiné neinformovala uživatele "adekvátně a okamžitě" ohledně užívání jejich osobních údajů. Podle deníku The Guardian se jedná o jeden z nejvyšších finančních trestů, jaký kdy provozovatel stejnojmenné sociální sítě dostal. Italský úřad o kroku informoval v páteční tiskové zprávě.
- Americká prokuratura viní finanční ředitelku čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou z obcházení protiíránských sankcí, za každý bod obvinění jí hrozí až 30 let vězení. Oznámila to podle agentury Reuters kanadská prokuratura na pátečním slyšení soudu ve Vancouveru, který projednával možnost kauce pro Mengovou.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosincizůstal na 97,5 bodu. Analytici počítali s poklesem na 97 bodů. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- Velkoobchodní skladové zásoby v říjnu meziměsíčné stouply o 0,8 % (září +0,6 %).
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v listopadu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 55,3 bodu z říjnových 55,7 bodu. Analytici počítali s poklesem na 55,4 bodu. Podle ISM indexu nákupních manažerů v listopadu expanze v americkém zpracovatelském sektoru naopak zrychlila na 59,3 bodu z 57,7 bodu v říjnu (odhad: 57,5 bodu).
- Výdaje ve stavebnictví v říjnu meziměsíčně klesly o 0,1 % (odhad: +0,3 %, září: 0 %).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Nike na 85 z 81 USD.
- MKM Partners zvýšila cílovou cenu akcií lululemon athletica na 177 ze 174 USD.
- Americká společnost Altria Group (v úterý -2,39 %), která vyrábí cigarety Marlboro, jedná o možné investici do kanadského producenta konopí Cronos Group (+5,60 %). Kanada v říjnu legalizovala používání marihuany pro rekreační účely, stejný krok již dříve učinily také některé státy USA.
- Americké ropné společnosti ExxonMobil (v úterý -2,20 %) a Chevron (-2,82 %) chtějí prodat své podíly v největším ázerbájdžánském ropném poli ACG. Pro oba podniky prodej znamená konec jejich 25leté činnosti v této bývalé sovětské republice. S odkazem na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. ExxonMobil a Chevron patřily mezi pět amerických ropných firem, které pomohly vytvořit současný ázerbájdžánský ropný průmysl po rozpadu Sovětského svazu.
- Německá automobilka Volkswagen buduje alianci se společností Ford Motor (v úterý -4,38 %) a k montáži vozů ve Spojených státech může využít její závody. Po jednání v Bílém domě to prohlásil šéf VW Herbert Diess. Německá firma zvažuje také výstavbu druhého závodu v USA, uvedla agentura Reuters.
- USA: Index ekonomického optimismu v prosinci klesl na 52,6 bodu z 56,4 bodu v listopadu (odhad: 57,3 bodu).
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v listopadu klesl na 67,8 bodu z říjnových 69,8 bodu.
- HSBC snížila doporučení na akcie Apple (v úterý -4,40 %) na "hold" z "buy".
- Kanadská policie zadržela finanční ředitelku čínské firmy Huawei Technologies, která je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě. Oznámil to ve středu list The Globe and Mail. Meng Wan-čou (známá jako Sabrina nebo Cathy Mengová) byla zatčena v sobotu ve Vancouveru na západě země, o její vydání usilují Spojené státy. V USA je obviněna z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga, které Spojené státy vyhlásily na obchod s Íránem. Zatčení, proti němuž ostře protestoval Peking, podkopalo naděje na zmírnění napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou a mělo negativní dopad rovněž na globální akciové trhy.
- Alternativní taxislužba Lyft si u americké komise pro cenné papíry (SEC) podala žádost o vstup na burzu. Firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení s tím, že počet akcií ani jejich cenu zatím nestanovila. V případě schválení by se primární veřejná nabídka mohla podle zdrojů agentury Reuters uskutečnit v první polovině roku 2019. Lyft tak předstihl rivala Uber, který také oznámil plán vstoupit příští rok na burzu.
Spojené státy minulý týden vyvezly více ropy a pohonných hmot, než dovezly. Stalo se to poprvé od zahájení záznamů Úřadu pro energetické informace (EIA) v roce 1973. Tato skutečnost podtrhla rostoucí vliv země jako dodavatele ropy na světový trh, napsala agentura Reuters.
- Deficit americké obchodní bilance dosáhl v říjnu 55,5 miliardy USD. V září čítal 54,6 miliardy USD (revidováno z původního odhadu -54 miliard USD), trh očekával -54,9 miliardy USD.
- Produktivita práce v americké ekonomice (mimo zemědělství) stoupla podle konečných údajů během třetího čtvrtletí ve shodě s očekáváním trhu o 2,3 procenta. V druhém kvartálu čítal nárůst produktivity rovná tři procenta.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Dollar General (v úterý -6,80 %) v 3Q2018: Zisk na akcii 1,26 USD (odhad: 1,26 USD), tržby vzrostly o 2,8 % (odhad: +2,4 %).
- Výsledky AutoZone (v úterý +6,48 %) v 1QFY2019: Zisk na akcii 13,47 USD (odhad: 12,21 USD), tržby 2,64 miliardy USD (odhad: 2,64 miliardy USD).
- VýsledkyKroger ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 27,67 miliardy USD (loni: 27,75 miliardy USD, odhad: 27,65 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
