Evropské burzy v úterý zpevnily, výrazně stoupl sektor základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na jednání britské premiérky Theresy Mayové se špičkami EU a na obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou.
Regionální index STOXX Europe 600 získal 1,53 % na 344,18 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,27 % na 6 806,94 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 1,35 % na 4 806,2 bodu a německý DAX stoupl o 1,49 % na 10 780,51 bodu.
Z novinek týkajících se obchodního vztahu mezi Čínou a USA těžil zejména sektor základních materiálů. Čínský vicepremiér Liu He v úterý potvrdil, že druhá největší světová ekonomika dále jedná se zástupci administrativy Donalda Trumpa. Výsledkem by měla být komplexní obchodní dohoda mezi oběma zeměmi. Pozitivně na tuto zprávu zareagovaly zejména akcie těžařských gigantů Rio Tinto (+3,27 %) a Anglo American (+5,5 %).
O téměř 5 % vyletěly vzhůru také akcie britské reklamní společnosti WPP, která v úterý oznámila, že v příštích třech letech hodlá snížit náklady o 275 milionů liber ročně. Zruší také 2 500 pracovních míst, což je asi 1,9 procenta celkové pracovní síly.
Evropské akcie (11. prosince 2018), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Francouzský prezident Emmanuel Macron svým pondělním projevem k národu, v němž v reakci na několikatýdenní protesty takzvaných žlutých vest ohlásil daňové úlevy i zvýšení mezd, nepřesvědčil levici ani pravici, píše v úterý francouzský tisk. Mezi demonstranty navíc panuje pocit, že je šéf Elysejského paláce nevyslyšel, uvedl konzervativní list Le Figaro. Deník Le Parisien označuje Macronův proslov za "zatím nejzásadnější okamžik jeho pětiletého mandátu" a připomíná, že hlava Francie se svou řečí přišla až po týdnech mlčení.
- Členské země EU v úterý podpořily nedávnou dohodu s Evropským parlamentem o novém návrhu rozpočtu unie na rok 2019. Celková výše závazků rozpočtu bloku má dosáhnout 165,8 miliardy eur, proti letošnímu upravenému rozpočtu je to nárůst o 3,2 procenta. Platby budou o 2,4 procenta vyšší než letos a dosáhnou 148,2 miliardy eur. Rada EU to v úterý uvedla v tiskové zprávě.
- Ministerstvo financí a Česká národní banka zřejmě opět doporučí vládě zatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny. Vláda má ve středu na programu každoroční materiál MF a ČNB o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou. Materiál takové doporučení vždy v posledních letech obsahoval. Vláda Andreje Babiše ve svém programovém prohlášení uvedla, že nebude o vstup do eurozóny usilovat.
- Horší než případný tvrdý brexit je pro exportéry nejistota spojená s vyjednáváním odchodu Velké Británie z EU. České výrobky jsou kvůli velkému oslabení libry na ostrovech stále dražší, a tedy méně konkurenceschopné. Na setkání s novináři to v úterý uvedl vedoucí kanceláře agentury CzechTrade v Londýně Martin Macourek.
Zdroj: CNBC