Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden si připsaly zhruba 1,7 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se obchodního vztahu mezi Spojenými státy a Čínou, které přinesl tento týden. Trhy zároveň znervózňuje blížící se britské hlasování o brexitu, které by se mělo uskutečnit v úterý 15. ledna.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,09 % na 349,2 bodu, za celý týden pak získal 1,69 %. Britský FTSE 100 přišel o 0,36 % na 6 918,18 bodu (týden: +1,18 %), francouzský CAC 40 odevzdal 0,51 % na 4 781,34 bodu (týden: +0,93 %) a německý DAX se snížil o 0,31 % na 10 887,46 bodu (týden: +1,11 %).
Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, který byl pod tlakem zprávy, že bývalý předseda správní rady japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn, který čelí obviněním z finančních deliktů, byl japonskou prokuraturou nově obviněn také z dočasného převodu osobních investičních ztrát na společnost Nissan v roce 2008 a z podhodnocení svých příjmů za tři fiskální roky 2015 až 2017. Akcie Renaultu, kde je Ghosn nadále předsedou správní rady i výkonným ředitelem, zlevnily o více než 2 %.
O téměř 2 % zlevnily také cenné papíry německého automobilového koncernu Volkswagen, který v pátek oznámil, že se v loňském roce zvýšil jeho prodej o 0,9 procenta na 10,83 milionu vozů. Marketingový ředitel firmy zveřejněná čísla označil za skvělá.
Evropské akcie (11. ledna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Maloobchodní tržby v listopadu zpomalily meziroční růst na 6,1 procenta po říjnových 6,4 procenta. Prodeje podpořily různé předvánoční a slevové akce. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Oproti listopadu 2017 měl loňský předposlední měsíc o jeden pracovní den více. Při zohlednění tohoto kalendářního vlivu vzrostly tržby meziročně o pět procent.
- Česká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,4 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,6 procenta. Své údaje z konce listopadu v pátek potvrdil Český statistický úřad. Podle sezonně očištěných údajů mezičtvrtletně vzrostl příjem a spotřeba domácností a mírně poklesla míra úspor. Firemní investice se snížily.
- Česká národní banka bude i nadále zvyšovat úrokové sazby, nicméně je třeba mít na paměti vnější podmínky a uvolněnou politiku ostatních centrálních bank. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to v pátek řekl člen bankovní rady Oldřich Dědek.
- Škoda Auto plánuje další dlouhodobý rozvoj na čínském trhu a bude pokračovat v investicích v Číně, která je největším trhem značky. Výroky prezidenta Miloše Zemana, že by Čína kvůli sporu o používání technologií Huawei ZTE ve veřejné sféře přistoupila k sankcím, nebude Škoda Auto blíže komentovat, řekl ČTK vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- V roce 2018 bylo v Česku vyhlášeno 649 bankrotů obchodních společností, což bylo nejméně za posledních 11 let, tedy za dobu účinnosti nynějšího insolvenčního zákona. Rovněž bylo vyhlášeno 5 418 bankrotů podnikatelů, nejméně za posledních šest let. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
- Zakázky německého průmyslu se v listopadu snížily o jedno procento, což je mnohem výraznější pokles, než čekali analytici. V předchozím měsíci naopak o 0,2 procenta vzrostly. Ke slabému výkonu přispívají obchodní spory, rizika spojená s možným odchodem Británie z EU bez dohody a slabší růst v rozvíjejících se zemích. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil německý statistický úřad, je další známkou zpomalení největší evropské ekonomiky.
- Před odchodem Británie z Evropské unie se přesune do nových finančních center v Evropské unii majetek za téměř 800 miliard liber. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu konzultační společnosti EY. To je však pouze zlomek celkového bankovního sektoru v Británii, jehož hodnota dosahuje osmi bilionů liber.
- V polovině měsíce by mohlo být jasno v tom, kdy Německo přestane používat energii z uhlí. Na 15. ledna si totiž kancléřka Angela Merkelová (CDU) pozvala zástupce komise, která má konkrétní termín navrhnout. S dosavadním působením skupiny není podle magazínu Spiegel zcela spokojena.
- Průmyslová výroba v Česku loni v listopadu zpomalila meziroční růst na 4,8 procenta po říjnovém zvýšení o 6,7 procenta. Meziměsíčně byla po vyloučení sezonních vlivů vyšší o 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. K meziročnímu růstu nadále nejvíc přispívá výroba motorových vozidel, která v listopadu stoupla o víc než desetinu. Zvýšily se tržby, přibylo nových zakázek.
- Průmyslová výroba v Německu se v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem propadla o 1,9 procenta, říjnový pokles po revizi činil 0,8 procenta. Oznámil to v úterý spolkový statistický úřad. Výroba klesla už třetí měsíc za sebou, analytici přitom očekávali, že se za listopad zvýší.
- Česká republika je v robotizaci pracovní síly nad světovým průměrem, zaostává ale například za Slovenskem. V Česku připadá na 10 000 zaměstnanců 101 robotů, zatímco světový průměr činí 74. Na Slovensku je poměr o třetinu vyšší než v Česku. Podle studie HSBC bude ČR do budoucna potřebovat čím další větší využití robotů kvůli úbytku populace v pracovním věku. Nejvyšší míru automatizace ve výrobním sektoru má Jižní Korea s 631 roboty na 10 000 zaměstnanců.
- Devizové rezervy České národní banky se v prosinci 2018 zvýšily z listopadových 124,449 miliardy eur na 124,54 miliardy. Také v dolarech devizové rezervy meziměsíčně stouply, ale v korunách poklesly. Vyplývá to z informací, které v úterý banka zveřejnila. Oproti prosinci 2017 stouply devizové rezervy v eurech o 1,18 miliardy. Rezervy se také meziročně zvýšily v korunách, ale v dolarech klesly.
- Nezaměstnanost v Česku loni v prosinci po čtyřech měsících stagnací či poklesů stoupla z listopadových 2,8 procenta na 3,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek Úřad práce ČR. Meziročně ale podíl nezaměstnaných klesl, v prosinci 2017 činil 3,8 procenta. Ke konci loňského roku bylo bez práce přes 231 500 lidí, což byla nejnižší prosincová hodnota od roku 1996. Volných míst meziměsíčně i meziročně přibylo.
- Přebytek zahraničního obchodu ČR v listopadu meziročně stoupl o 8,9 miliardy korun na 20,2 miliardy Kč. Bilanci pozitivně ovlivnil především vyšší vývoz motorových vozidel. Opačný vliv mělo prohloubení deficitu obchodu s minerálními palivy a chemickými látkami. Vyplývá to z předběžných výsledků, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.
- Londýn v loňském roce zůstal nejoblíbenější destinací pro investice do technologií v Evropě. Londýnské technologické společnosti získaly od fondů rizikového kapitálu 1,8 miliardy liber, což byl téměř dvojnásobek částky, kterou se podařilo získat Berlínu na druhém místě. Celkové investice v Evropě však mírně klesly na 10,44 miliardy liber z 10,47 miliardy GBP v roce 2017. Vyplývá to z databáze společnosti PitchBook.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v listopadu klesla na 7,9 % z 8,1 % v předchozím měsíci, a dostala se tak na nejnižší úroveň od října 2008. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Ekonomové počítali se zopakováním říjnové hodnoty. V celé Evropské unii se nezaměstnanost nezměnila a zůstala na 6,7 %, nejníže od začátku měsíčních statistik z ledna 2000.
- Největší britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) se chystá propustit v Británii 5 000 ze svých zhruba 40 000 zaměstnanců, uvedla zpravodajská stanice BBC bez upřesnění zdroje. Rozhodnutí je součástí plánu snížit náklady o 2,5 miliardy liber. Automobilka jím reaguje na pokles prodeje v Číně, slabší poptávku po autech s naftovým motorem a na obavy ze snížené konkurenceschopnosti po odchodu Británie z Evropské unie. JLR loni spustila výrobu v novém závodě na Slovensku.
- Americký výrobce sladkostí Mondelez žaluje švýcarskou pojišťovnu Zurich Insurance, protože jí odmítla vyplatit 100 milionů dolarů za škody způsobené kybernetickým útokem známým jako NotPetya. Jde o první vážný spor o kompenzace nákladů spojených s kybernetickými útoky, upozorňuje list Financial Times.
- Evropská centrální banka by v příštích měsících mohla diskutovat o podpoře ekonomiky prostřednictvím nového programu levných dlouhodobých úvěrů pro komerční banky. Vyplývá to ze zápisu z prosincového zasedání, který ECB ve čtvrtek zveřejnila.
- Německá internetová banka N26 se díky nové investici zařadila mezi nejhodnotnější startupy v Evropě. Od investorů získala 300 milionů USD, což ji ohodnotilo na 2,7 miliardy USD. N26 se tím dostala mezi tzv. jednorožce, jak investoři označují soukromé začínající firmy, jejichž hodnota činí nejméně miliardu USD, a patří mezi největší jednorožce v Evropě, uvedl server CNBC.
- Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zaplatí ve Spojených státech zhruba 800 milionů dolarů za urovnání obvinění, že používala nezákonný software k manipulaci s testy emisí u naftových vozů. Vyplývá to ze soudních dokumentů, na které se odvolává agentura Reuters. Dohoda se týká obvinění vznesených federálním ministerstvem spravedlnosti a státem Kalifornie. Automobilka nicméně v rámci dohody o urovnání nepřiznala žádné pochybení.
- Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování daňových postupů Nizozemska vůči americkému prodejci sportovního zboží Nike. Nizozemsko svými rozhodnutími mohlo poskytnout firmě nelegální výhodu a porušit pravidla o státní pomoci, oznámila komise ve čtvrtečním prohlášení.
- Pozici guvernéra Polské národní banky (NBP) Adama Glapińského ohrožuje skandál kolem jeho dvou blízkých spolupracovnic, které některá polská média nazývají "dvorními dámami". Glapiński je přítelem Jaroslawa Kaczyńského, předsedy vládnoucího Práva a spravedlnosti (PiS). U jeho politiků panuje nervozita, že voliči by stranu za aféry kolem Glapińského mohli potrestat při podzimních parlamentních volbách.
Zdroj: CNBC