Evropské burzy v polovině pracovního týdne stouply, čekalo se na vývoj dění v Británii

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování převážně v zelených číslech, když investoři čekali na výsledek britského hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Důvodem relativně klidné obchodní seance je podle analytiků fakt, že nepřijetí dohody o brexitu v britském parlamentu bylo očekávané a politici zatím nepřišli s žádným novým plánem, který by trhy vyhodnotily jedním či druhým směrem.
Regionální index STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,54 % na 350,59 bodu, britský FTSE 100 však odepsal 0,47 % na 6 862,68 bodu. Francouzský CAC 40 vzrostl o 0,51 % na 4 810,74 bodu a německý DAX stoupl o 0,36 % na 10 931,24 bodu.
Dařilo se zejména akciím bank, které nahoru poslala zpráva, že někteří italští zákonodárci jsou naklonění sloučení několika problémových italských bank, což by mohlo stabilizovat tamní bankovní sektor. Akcie finančního domu UniCredit díky tomu zdražily zhruba o 5 %.
O více než 7 % se naopak propadly cenné papíry britské vzdělávací firmy Pearson, jež ve středu varovala před slabšími tržbami ve Spojených státech.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Ceny průmyslových výrobců v Česku v prosinci zpomalily meziroční růst na 2,4 procenta z listopadových 3,9 procenta. Ceny v zemědělství naopak zrychlily růst na 3,4 procenta. Ceny stavebních prací pak byly v prosinci meziročně vyšší o 4,1 procenta, stejně jako v listopadu. Uvedl to v Český statistický úřad. Informoval také o vývoji cen v zahraničním obchodě za listopad, kdy ceny dováženého i vyváženého zboží zrychlily meziroční růst.
- České firmy, které vyvážejí své zboží do Británie, jsou většinou připraveny na obě varianty jejího odchodu z Evropské unie. Neměl by ohrozit jejich existenci. Brexit bez dohody by některým z nich ale mohl způsobit komplikace, zjistila ČTK. Asociace exportérů pro podniky uvedla, že úterní odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je pro exportéry i celou EU špatnou zprávou.
- Německé sdružení automobilového průmyslu (VDA) v úterý varovalo, že odchod Británie z Evropské unie bez dohody by mohl mít fatální důsledky. Obavy z takzvaného tvrdého brexitu vyjádřili i zástupci dalších německých průmyslových sektorů. Britský parlament v úterý podle očekávání odmítl dohodu o brexitu, kterou s EU vyjednala premiérka Theresa Mayová.
- Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci stoupla na 2,91 procenta z listopadových 2,78 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Hypotéky tak zdražily nejrychleji za posledních deset let. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to na 1,77 procenta. Loni v lednu byla na 2,28 procenta. Zájem o hypotéky v prosinci opadl.
Zdroj: CNBC