Babiš odmítl, že by měl bližší informace o ČEZ v Bulharsku

Premiér Andrej Babiš odmítl, že by měl bližší informace o aktivitách elektrárenské firmy ČEZ v Bulharsku. Ministerstvo financí, které v ČEZ vykonává za stát akcionářská práva, má informace jen z médií a výročních zpráv. Babiš to prohlásil při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně v odpovědi na interpelaci poslance Pirátů Jakuba Michálka. Michálek se na něj obrátil ve věci údajného neprůhledného hospodaření ČEZ a zejména jeho investic v Bulharsku. Piráti kvůli němu chtějí podat trestní oznámení.
"Stát nevykonává řádně práva vlastníka ve společnosti ČEZ a já bych byl rád, aby to pan premiér osvětlil," řekl Michálek. Ve své interpelaci uvedl, že ČEZ koupil v roce 2006 v Bulharsku elektrárnu Varna a celková hodnota investice představovala 8,6 miliardy korun. Elektrárna hospodařila se ztrátou, v roce 2015 byla odstavena a o dva roky později prodána jako nefunkční za 1,3 miliardy korun. Nyní je opět v provozu.
Michálek poukazoval na to, že stát má právo jako majoritní akcionář požadovat na valné hromadě vysvětlení. Chtěl od Babiše vědět, zda zástupce státu vysvětlení k aktivitám v Bulharsku vyžadoval a pokud ano, jak na to představenstvo reagovalo. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ho ujišťovala, že stát vykonává svá práva s péčí řádného hospodáře. "Věřte nám," dodala.
"Výkon akcionářských práv vykonává ministerstvo financí. Takže já ty informace, které jsem obdržel od ministerstva financí k aktivitám, které má ČEZ v Bulharsku, já můžu jenom sdělit to, že ministerstvo financí disponuje pouze informacemi z médií a výročních zpráv," řekl Babiš. "Tam je dozorčí rada a informace, které má dozorčí rada, jsou důvěrného charakteru," uvedl Babiš. Zdůraznil, že žádné informace od MF ani od dozorčí rady podle zákona nemůže ani mít.
V písemné odpovědi na Michálkovu interpelaci odkázal na výroční zprávu firmy za rok 2017. Podle Michálka však v této zprávě žádné informace, které by rozptylovaly obavy, nejsou. Babiš v debatě několikrát vyzval Piráty, aby podali trestní oznámení, pokud mají informace o nějaké mafii. Michálek předtím hovořil o personálních propojeních, které vedou k bulharské mafii. Předseda Pirátů Ivan Bartoš na závěr prohlásil, že Piráti trestní oznámení podají.
ČEZ na bulharský trh vstoupil v roce 2004, ale ze země se rozhodl odejít kvůli přetrvávajícím sporům s místními úřady, které se táhnou od února 2013. V roce 2016 zahájil ČEZ proti bulharské vládě mezinárodní arbitráž. Důvodem byly zásahy bulharských institucí, které podle firmy poškozovaly podnikání ČEZ, a také dlouhodobě se nezlepšující kritická situace na tamním energetickém trhu.
Zdroj: ČTK
Aktuality
