Evropské akcie nenašly společný směr: Banky klesaly, ropný sektor stoupal

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy se pohybovaly smíšeně ve světle propadu bankovního sektoru, čerstvých výsledků korporátního hospodaření a přetrvávajících obav z budoucnosti ekonomického růstu.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 se skončil na zelené nule, přičemž jednotlivé sektory a hlavní burzy zakončily smíšeně. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,39 procenta, německý DAX odepsal 0,08 procenta a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,39 procenta.
Zdaleka nejhůře se vedlo bankám, jejichž sektor zaznamenal pokles o 2 procenta; akcie společnosti Metro Bank poklesly o 11 procent. Cena akcií britské banky klesla po zveřejnění zprávy, že závažnou chybu v jejím účetnictví objevila až Bank of England a nikoli banka samotná.
Další zprávou v tomto sektoru byla spekulace, že Deutsche Bank se připravuje na možné spojení s konkurenční Commerzbank do poloviny roku 2019 v případě, že její restrukturalizační snahy nedosáhnou požadovaných cílů. Akcie obou německých bank se snížily o čtyři, respektive sedm procent.
Dobrý den naopak prožil sektor ropy a zemního plynu. Jeho lídrem byla se čtyřprocentním ziskem britsko-holandská firma Royal Dutch-Shell poté, co oznámila největší nárůst zisku za poslední čtyři roky.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Italská ekonomika vykázala ve čtvrtém čtvrtletí pokles o 0,2 procenta ve srovnání s předchozími třemi měsíci. Oznámil to ve čtvrtek italský statistický úřad ISTAT. Hrubý domácí produkt se snížil už druhý kvartál za sebou, takže třetí největší ekonomika eurozóny se ocitla v recesi. Ve třetím čtvrtletí klesl HDP Itálie oproti předchozímu kvartálu o 0,1 procenta.
- Skupina Evropské investiční banky (EIB) loni v regionu visegrádské čtyřky poskytla s ohledem na výkonnost ekonomik nejvíce peněz Polsku, naopak Česká republika skončila na posledním místě. Viceprezident EIB Vazil Hudák ve čtvrtek novinářům řekl, že vývoj v případě Česka je spíše jednorázovým výkyvem než trendem. Do uskupení V4 patří také Maďarsko a Slovensko.
- Evropská komise podezírá osm bank z kartelu při obchodování s dluhopisy zemí eurozóny v letech 2007 až 2012. Někteří obchodníci těchto bank si měli vyměňovat obchodně citlivé informace a koordinovat obchodní strategie u eurových dluhopisů, a to především prostřednictvím internetu. Uvedla to EK ve svém čtvrtečním prohlášení, jména bank však nezveřejnila.
- Finský premiér Juha Sipilä podporuje návrh podmínit v příštím víceletém finančním období přístup členských zemí k unijním financím kvalitou jejich právního státu. Předseda vlády země, která bude ve druhém pololetí letošního roku EU předsedat, to ve čtvrtek uvedl při vystoupení v Evropském parlamentu.
- Bulharsko zahájí stavbu plynovodu vedoucího od jeho hranice s Tureckem do Srbska. Projekt, který má sloužit převážně pro přepravu ruského plynu, dostal zelenou poté, co tři společnosti včetně ruského Gazpromu podaly závazné nabídky na naplnění kapacity plynárenské sítě.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v prosinci zůstala na 7,9 % a udržela se tak na nejnižší úrovni od října 2008. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Ekonomové se stagnací počítali. V celé Evropské unii činila nezaměstnanost 6,6 procenta a byla ve srovnání s listopadem též beze změny. V osmadvacítce je údaj nejníže od začátku měsíčních statistik z ledna 2000. Nejnižší nezaměstnanost je nadále v České republice.
Výsledková sezóna
- Italskému výrobci luxusních sportovních aut Ferrari vzrostl v loňském roce čistý zisk o 48 procent na 787 milionů eur. Vysoký růst podpořil prodej vozů s dvanáctiválcovými vidlicovými motory (V12) a úpravy vozů na přání zákazníků. Uvedla to automobilka ve čtvrtečním prohlášení.
- Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Royal Dutch Shell zvýšila v loňském roce zisk o 36 procent na čtyřleté maximum 21,4 miliardy dolarů. Oznámila to ve čtvrtek firma, která působí i v České republice. Na hospodaření podniku měly příznivý dopad vyšší ceny ropy a plynu.
- Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia vloni snížil ztrátu na 340 milionů eur z 1,5 miliardy eur v předchozím roce. Firma ve čtvrtek také uvedla, že zlepšení hospodářských výsledků očekává letos i příští rok, i když první pololetí bude zřejmě slabší. Akcie firmy proto na burze v Helsinkách po zahájení obchodování odepisovaly více než pět procent.
- Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz (H&M) ve čtvrtém čtvrtletí překvapivě klesl zisk před zdaněním meziročně o 11 procent na 4,4 miliardy švédských korun(10,9 miliardy Kč). Podle čtvrtečního sdělení firmy jsou na vině náklady na modernizaci logistiky, investice do výstavby nových prodejen, s jejichž pomocí se podnik snaží získat větší podíl i na rychle rostoucím internetovém trhu, a také slevové akce.
Zdroj: CNBC