Brusel: Hospodářství EU letos poroste, ale pomaleji, než se čekalo

Evropské hospodářství letos poroste už sedmý rok v řadě, avšak kvůli nejistotě ve světovém obchodu a domácí situaci ve velkých zemích Evropské unie pomalejším tempem, než Evropská komise předpokládala loni na podzim. Ve své zimní makroekonomické prognóze komise pro celou unii, zveřejněné ve čtvrtek, pro letošní rok očekává růst 1,5 procenta HDP, zatímco na podzim uváděla 1,9 procenta. Eurozóna také poroste mírněji, než komise čekala na podzim - o 1,3 místo o 1,9 procenta.
"Zpomalení bude výraznější, než jsme očekávali na podzim, především v eurozóně, v důsledku nejistot v globálním obchodě a domácích faktorů v našich největších ekonomikách," uvedl dnes komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici, který prognózu představil novinářům.
Hospodářské základy Evropy jsou podle něj nadále pevné a dobré zprávy se týkají například míry zaměstnanosti či příznivého investičního prostředí. Ve druhé polovině letošního roku a v roce příštím by měl růst ekonomiky opět začít nabírat rychlost, doplnil komisař.
Pro rok 2020 nyní komise předpokládá v celé EU hospodářský růst na úrovni 1,7 procenta (na podzim to bylo 1,8 pct), v eurozóně 1,6 procenta (na podzim 1,7 pct).
Kromě komplikující se situace v mezinárodních obchodních vztazích rostou některé velké evropské ekonomiky pomaleji, než se čekalo, a to třeba kvůli problémům výroby automobilů v Německu, sociálnímu napětí ve Francii a nejistotám kolem italské fiskální politiky.
Komise v této souvislosti připomněla horšící se odhad hospodářského vývoje v Německu, v Itálii a v Nizozemsku. Upozornila ale také, že řada členských států těží z trvající vysoké domácí poptávky, částečně podporované i penězi z evropských fondů.
Také odhad výsledků loňského roku komise snížila proti podzimu pro EU i pro eurozónu z 2,1 procenta na 1,9. V roce 2017 přitom EU i eurozóna rostly o 2,4 procenta.
Prudký pokles cen energií a pomalejší růst cen potravin zpomalily na konci roku 2018 inflaci v zemích platících eurem. Ta tak byla v roce 2018 v průměru 1,7 procenta, o rok dříve to bylo 1,5 procenta. Vzhledem k vývoji cen ropy očekává nyní EK pro rok 2019 v eurozóně růst spotřebitelských cen o 1,4 procenta a mírné zvýšení na 1,5 procenta o rok později. V celé EU čeká letos komise inflaci 1,6 pct a o rok později 1,8 procenta.
Evropská komise upozornila, že prognózu ovlivňuje nejistota kolem dění, které může vývoj evropského hospodářství ovlivnit. Komplikace hrozící hladkému mezinárodnímu obchodu trvají podle EK už delší dobu a zůstávají důvodem ke znepokojení. Hospodářství Číny může zpomalit výrazněji než se čeká a na náhlé změny hodnocení rizik jsou velmi citlivé světové finanční trhy.
Pro unii zůstává hlavním důvodem nejistoty vývoj kolem odchodu Británie z EU. Komise upozornila, že její odhad vývoje britského hospodářství v nynější prognóze je tak čistě technický a založený na předpokladu zachování stávající podoby vzájemných vztahů.
Zdroj: ČTK
Aktuality
