Nigerijské vdovy v Nizozemsku zažalovaly firmu Shell

V Haagu v úterý začal proces, v němž čtyři občanky Nigérie viní britsko-nizozemskou ropnou společnost Royal Dutch Shell z podílu na popravách svých manželů. Požadují odškodnění a veřejnou omluvu. Kauza se vztahuje k zásahu nigerijské vlády proti účastníkům protestů původních obyvatel delty řeky Niger proti ničení životního prostředí těžbou ropy v jejich kraji.
Vláda v 90. letech účastníky tohoto hnutí Ogoniů nechala uvěznit, devět aktivistů bylo popraveno. Byl mezi nimi také spisovatel a bojovník za lidská práva Ken Saro-Wiwa, který byl oběšen v roce 1995 za zabití čtyř politických soupeřů.
Nigerijská součást Shellu obvinění odmítá s tím, že nikdy s nigerijskými úřady nespolupracovala ani je nevybízela k násilí. Delta řeky Niger je jedním z nejbohatších nalezišť ropy na světě. Region ale zůstává mimořádně chudý a lidé se tam živí rybolovem či zemědělstvím. Shell v Nigérii působí zhruba 60 let.
Žalujícími jsou vdovy Esther Kiobelová, Victoria Beraová, Blessing Eawová a Charity Levulaová. U soudu v úterý byly podle zpravodajky BBC jen dvě z nich, druhým dvěma se nepodařilo získat vízum.
Firma podle žalující strany svým stanoviskem napomohla nigerijské vládě brutálně zakročit proti Ogoniům, když pořádali protesty proti ničení svého životního prostředí v důsledku aktivit firmy.
Proces sleduje organizace Amnesty International, která stojí za žalobkyněmi a která pomohla dodat argumenty proti Shellu. Podle AI byli všichni čtyři muži, jejichž manželky Shell zažalovaly, oběšeni v roce 1995 po zinscenovaném procesu. Tito muži a dalších pět, rovněž oběšených Nigerijců, je nyní označováno termínem ogonijská devítka.
"Za více než 20 let boje o spravedlnost, který vede Esther Kiobelová a její kolegyně, je to poprvé, co mají ty ženy možnost vypovědět své osudy před soudem. Věří, že jejich manželé by dnes byli naživu, kdyby Shell tak zarytě nehájil své zájmy. Podpořil tím krvavý zákrok nigerijské vlády proti demonstrantům, i když znal jeho lidskou cenu," sdělil Mark Dummett z AI. Poukázal na to, že navzdory důkazům se firmě zatím dařilo vyhnout se soudnímu řízení.
Kiobelová vede svůj boj už dlouho. V roce 2002 firmu zažalovala u soudu v New Yorku, avšak roku 2013 americký nejvyšší soud dospěl k závěru, že není v pravomoci USA případ soudit. AI podpořila právníky Kiobelové, kteří kauzu přenesli v roce 2017 do Nizozemska, a poskytla detaily k roli Shellu při zatýkání i exekucích. Žalující strana žádá, aby soud firmě nařídil předat přes 100 000 interních dokumentů, které mohou pomoci objasnit roli Shellu. Její právníci to ale odmítají.
"Je načase skoncovat s tou beztrestností Shellu, která trvá desetiletí," řekl Dummett.
Zdroj: ČTK