Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v březnu zhoršily

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v březnu dále zhoršovaly, když index PMI klesl z únorových 48,6 bodu na březnových 47,3 bodu. To je nejhorší hodnota od konce roku 2012 a zároveň čtvrté zhoršení v řadě. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.
Objem výroby v březnu klesl na nejnižší úroveň od prosince 2012. Nové zakázky v březnu klesly pátý měsíc v řadě a nejrychleji od října 2012. Počet pracujících se vzhledem k problémům se sháněním zručných pracovníků a nižším objemům nových zakázek snížil nejrychleji od ledna 2013. Cenové tlaky v březnu oslabily a náklady firem vzrostly nejméně od prosince 2016.
"Index soustavně klesá i v Německu a celé eurozóně. České PMI se tak vyvíjí ve shodě se západními sousedy. Poklesy těchto ukazatelů signalizují rizika pokračujícího zpomalování globálního ekonomického růstu," uvedla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková.
Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše tak index potvrzuje, že slabé výkony německé ekonomiky začínají být pomalu ale jistě vidět v domácích číslech a že údaje o vývoji průmyslu v lednu nebyly ojedinělým úkazem.
Zdroj: ČTK