Evropské burzy v úvodu týdne stouply, výrazně zpevnil sektor základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončil pondělní obchodování v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali řadu důležitých makrodat. Čekalo se také na zprávy týkající se čínsko-amerických obchodních jednání, která se v tomto týdnu přesunou do Washingtonu.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,21 % na 383,67 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,52 % na 7 317,38 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 1,03 % na 5 405,53 bodu a německý DAX získal 1,35 % na 11 681,99 bodu.
Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který posílil zhruba o 3,7 %. Trh pozitivně reagoval na zprávu, že aktivita čínského zpracovatelského sektoru v březnu nečekaně obnovila růst po čtyři měsíce trvajícím poklesu. Podle analytiků se tak začíná projevovat dopad vládních opatření na povzbuzení čínské ekonomiky.
Výrazně stoupl také automobilový sektor, který kromě pozitivních čínských makrodat těžil také z víkendové zprávy, že automobilky PSA Group a Fiat Chrysler Automobiles diskutují nad možnostmi spolupráce v Evropě.
O téměř 10 % se naopak propadly akcie britských nízkonákladových aerolinek easyJet, které investory vystrašily slabším výhledem na druhou polovinu letošního roku.
Evropské akcie (1. dubna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v březnu dále zhoršovaly, když index PMI klesl z únorových 48,6 bodu na březnových 47,3 bodu. To je nejhorší hodnota od konce roku 2012 a zároveň čtvrté zhoršení v řadě. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.
- Schodek českého státního rozpočtu ke konci března klesl na 9,2 miliardy korun z únorových 19,9 miliardy korun. Loni v březnu skončilo hospodaření státu s přebytkem 16,3 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Meziroční srovnání je podle úřadu ovlivněno mimo jiné faktem, že v prvním čtvrtletí loni získal rozpočet mimořádně 20 miliard korun jako část závěrečných plateb vztahujících se k unijnímu programovému období 2007 až 2013.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně činila v únoru, stejně jako v lednu, 7,8 procenta, meziročně se však snížila z 8,5 procenta. Nezaměstnanost v zemích platících eurem tak zůstává na nejnižší úrovni od října 2008. V celé Evropské unii tento ukazatel v únoru rovněž zůstal na lednových 6,5 procenta, snížil se ale ze 7,1 procenta v únoru loňského roku. Vyplývá to ze sezonně upravených údajů, které v pondělí zveřejnil statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost je nadále v České republice, kde činí 1,9 procenta.
- Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí se meziročně více než zdvojnásobil na téměř 1,17 miliardy eur. V pondělí o tom informovalo ministerstvo financí, které nárůst rozpočtového deficitu zdůvodnilo uhrazením splátky za vojenská letadla. Loni v prvním čtvrtletí schodek rozpočtu Slovenska dosáhl zhruba 455 milionů eur.
Zdroj: CNBC