Evropské akcie mířily vesměs dolů, Itálie hlásí razantní zpomalení

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy povětšinou klesaly, když investoři očekávali vývoj čínsko-amerických jednání a reagovali na sílící obavy o růst velkých evropských ekonomik.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ztrátou 0,3 procenta, když v minusu byla většina sektorů i jednotlivých velkých trhů. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,22 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,9 procenta; německý DAX naopak 0,28 procenta získal.
Dolů zamířila i milánská burza, jejíž index FTE MIB poklesl o 0,2 procent a reakci na zprávu agentury Bloomberg, že vláda chystá razantní snížení odhadu růstu tamní ekonomiky za letošní rok na 0,1 procenta (z původně odhadovaného jednoho procenta). Na podobnou notu přišla zpráva i z Německa, kde tovární objednávky v únoru poklesly o 4,2 procenta, cž je nejstrmější propad od ledna 2017; tamní ekonomické ústavy také předpověděly slabý letošní růst o tempu 0,8 procenta.
Stran sektorů se nejhůře vedlo základním surovinám kvůli jejich napojení na Čínu; sektor uzavřel o 1,3 procenta níže než ve středu.
Z jednotlivých titulů se nejlépe vedlo irské zdravotnické firmě UDG Healthcare poté, co investiční banka Barclays vylepšila její hodnocení na “overweight” z “equal weight”. Akcie firmy vystoupaly o 4,5 procenta.
Dobrý den měla i německá Commerzbank, když vyšlo najevo, že v případě neúspěchu plánované fúze s Deutsche Bank má o druhý největší německý peněžní ústav zájem italský UniCredit. Akcie Commerzbank poté přidaly 2,5 procenta.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Italská bankovní skupina UniCredit připravuje nabídku na získání kontrolního podílu v německé Commerzbank. Plán italské banky přichází v době, kdy se mluví o spojení Commerzbank s větší německou Deutsche Bank.
- Přední německé ekonomické instituty podstatně snížily společný odhad letošního růstu německé ekonomiky, a to na 0,8 procenta z 1,9 procenta, která odhadovaly loni na podzim. Zpráva ale varuje, že pokud Británie odejde z Evropské unie bez dohody, hospodářský růst může být ještě podstatně nižší.
- Členové vedení Evropské centrální banky na svém dosud posledním zasedání diskutovali o agresivnějších stimulačních opatřeních na podporu stagnující evropské ekonomiky. Naznačili, že by v blízké budoucnosti mohli podniknout nové kroky na podporu růstu.
- Italská vláda hodlá snížit odhad letošního růstu italské ekonomiky na pouhých 0,1 procenta z doposud předpokládaného jednoho procenta. Kabinet to hodlá schválit příští středu.
- Objem britské ekonomiky by byl na konci loňského roku zhruba o tři procenta větší, kdyby se Britové v referendu v červnu 2016 nerozhodli opustit Evropskou unii. Od hlasování o brexitu se ekonomická aktivita v zemi každé čtvrtletí snížila o 6,6 miliardy liber. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu škod způsobených brexitem, který zveřejnila agentura S&P Global Ratings.
- Novou podobu pravidel pro trh s plynem, předběžně dohodnutou s členskými zeměmi, ve čtvrtek potvrdilo při hlasování plénum Evropského parlamentu. Úprava pravidlům evropského jednotného trhu podřizuje všechny plynovody vedoucí z jiných zemí na území států EU a v jejich pobřežních vodách. V praxi tak například nový plynovod North Stream 2 po dnu Baltského moře bude muset provozovat jiná společnost než ruský gigant Gazprom.
- Význam finančního sektoru pro ekonomiku Švýcarska se snižuje: zatímco v roce 2008 se na hrubém domácím produktu podílel 11,1 procenta, v loňském roce to bylo 9,1 procenta.
Zdroj: CNBC
Aktuality
