Evropské burzy v pondělí výrazně zlevnily kvůli eskalaci obchodního sporu mezi USA a Čínou

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v minusu, když byly pod tlakem čínského rozhodnutí zvýšit cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 60 miliard USD. Čína tento krok, který je reakcí na páteční zvýšení amerických cel na čínské zboží, oznámila v pondělí. Nové tarify ve výši až 25 % by měly platit od 1. června.
Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 1,21 % na 372,57 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 0,55 % na 7 163,68 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,22 % na 5 262,57 bodu a německý DAX se snížil o 1,52 % na 11 876,65 bodu.
Nejvíce ztratily sektory automobilů a základních materiálů, které mají vysokou expozici vůči Číně, a dolů je tak poslala další eskalace čínsko-amerického obchodního sporu. V plusu se po většinu obchodování držel pouze sektor ropy a zemního plynu, nakonec však rovněž mírně klesl.
Zdražily naopak akcie německé společnosti E.ON (+0,42), která v pondělí reportovala výsledky hospodaření za uplynulý kvartál. Firma sice zaznamenala meziroční pokles zisku před úroky a zdaněním o 8 % na 1,67 miliardy EUR, analytici v anketě agentury Reuters však očekávali pouze 1,64 miliardy EUR.
Cenné papíry německé ocelárenské a strojírenské společnosti ThyssenKrupp se propadly o více než 8 % poté, co firma v pátek oznámila, že odstupuje od plánu sloučit výrobu oceli s indickým konkurentem Tata Steel, neboť by fúzi s největší pravděpodobností nepovolila Evropská komise.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Panevropská burzovní skupina Euronext může převzít majoritní podíl provozovatele norského akciového trhu Oslo Bors. Oznámilo to v pondělí norské ministerstvo financí. Tímto rozhodnutím norské vlády končí pět měsíců trvající bitva o norskou burzu mezi Euronextem a americkým konkurentem Nasdaq.
- České stavebnictví letos meziročně vzroste o 2,8 procenta, příští rok si polepší o 1,3 procenta. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou v pondělí zveřejnila na konferenci o stavebnictví. V průzkumu oslovila zhruba stovku tuzemských stavebních firem. Ty mají zakázky v průměru na 10,4 měsíce. Loni stavebnictví vzrostlo o 9,2 procenta.
- Ceny zboží a suroviny dovážených do Česka v březnu meziročně stouply o 2,8 procenta. Vývozní ceny byly vyšší o 2,6 procenta. V obou případech mělo největší vliv zdražení strojů a dopravních prostředků. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Proti únoru se ceny dovozu v březnu snížily o 0,1 procenta a vývozu o 0,3 procenta.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v dubnu zpomalil na 2,8 procenta z březnových tří procent. Zdražily zejména bydlení a některé potraviny, především zelenina, dražší byly i pohonné hmoty. Naopak zlevnil alkohol nebo třeba vejce a cukr. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 procenta. Analytici očekávali stagnaci meziroční inflace.
Zdroj: CNBC
Aktuality

