Nezaměstnanost na Slovensku poprvé od roku 1993 klesla pod 5 %

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se poprvé od vzniku státu v roce 1993 dostala pod hranici pěti procent. V dubnu klesla na 4,9 procenta z 5,03 procenta v březnu. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, jež v zemi řídí úřady práce. Analytici slovenské centrální banky (NBS) v komentáři upozornili, že tempo poklesu nezaměstnanosti by se i s ohledem na očekávání zaměstnavatelů mělo zpomalovat.
Navzdory poklesu nezaměstnanosti na novodobá minima je situace na slovenském trhu práce horší než v Česku, kde míra nezaměstnanosti letos v dubnu dosáhla 2,7 procenta.
"Je to důkaz, že vládneme zodpovědně, zemi se daří. Prioritou naší vlády je přibližovat kvalitu života západním zemím. Jedním z ukazatelů je právě úroveň nezaměstnanosti," řekl slovenský premiér Peter Pellegrini na tiskové konferenci k vývoji nezaměstnanosti.
Slovenský ministr sociálních věcí Ján Richter doplnil, že v období sezónních prací by nezaměstnanost na Slovensku mohla klesnout na 4,5 procenta.
Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce, se v dubnu na pětimilionovém Slovensku snížil na 134 790 osob. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ubylo zhruba 14 800 nezaměstnaných.
Celkový počet nezaměstnaných, kteří byli registrováni na úřadech práce, přesáhl na Slovensku v dubnu hranici 166 000. Údaj zahrnuje i nezaměstnané, kteří by nemohli pracovat například z důvodu pracovní neschopnosti.
Nezaměstnanost na Slovensku se podle ekonomů NBS patrně už nebude snižovat rychlejším tempem. "Pro zaměstnavatele je už těžké zaměstnávat další nezaměstnané, klesl i počet osob umístěných na trhu práce. Očekávání zaměstnavatelů ohledně dalšího zaměstnávaní se rovněž zhoršují, a proto lze předpokládat, že tempo poklesu nezaměstnanosti by mělo v nejbližším období zpomalovat," uvedli ekonomové.
Slovenské úřady práce v dubnu evidovaly 91 530 volných pracovních míst. Zaměstnavatelé, kteří od letošního roku musejí hlásit úřadům volná místa, hledají pracovníky zejména na různé dělnické pozice. Slovenské firmy dříve začaly ve větších počtech zaměstnávat cizince, a to s odůvodněním, že na Slovensku chybí kvalifikovaná pracovní síla.
Zdroj: ČTK