US MARKETOtevírá za: 2 h 56 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Proč jsem medvědem 14.

Býci dostali v pátek velkou ránu. A to v podobě amerických dat z trhu práce. Realita je neúprosná. Recese nekončí. Akcie jsou předražené a přichází nevyhnutelná korekce burzovních trhů, které předběhly samy sebe.

Petr Novotný
Petr Novotný
4. 10. 2009 | 22:12

Ale postupně.

Páteční údaj o nezaměstnanosti v USA byl „v zásadě v očekávání“ (odhad 9,8% vs. realita 9,8%). Nepřehlédnutelnou položkou byla s ním zveřejněná změna počtu nezaměstnaných, kdy v září ztratila americká ekonomika 263 000 míst, což bylo výrazně více než očekávání v úrovni 175 000.

Realitu na americkém trhu práce je potřeba dát ale ještě do širšího kontextu, takzvaného reportu „U-6“, který zahrnuje také 9 miliónů Američanů, kteří pracují na částečný úvazek proto, že jim plný úvazek již zaměstnavatelé prostě nenabízí. Skutečná nezaměstnanost tak skočila z 16,8% v srpnu, na 17% v září.

Rozdíl mezi oficiální mírou nezaměstnanosti ve výši 9,8 % je tak nyní vyšší než sedm procent, což razantně přepisuje historický průměr blízký 4 procentům. Nezaměstnanost tak směřuje na nejvyšší úrovně od konce druhé světové války (pozn. 10,8% z roku 1982).

Kromě toho jsou Američani “nuceni k podepisování” kratších hodinových úvazků. Ty se dostaly v minulém měsíci na historická minima ve výši 33 hodin týdně.

Tyto údaje tak bez větší námahy zpochybňují převládající názor, že recese skončila. Takzvané zelené výhonky ekonomické oživení dřív nebo později uschnou, protože udržitelnost ekonomického oživení stojí a padá s tvorbou pracovních míst a přirozeném růstu mezd.

Předražené akcie

p/e

poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku; čím nižší je tato hodnota, tím je daná akcie relativně levnější

Americké akcie se nyní prodávají podle ukazatele P/E nejdráže za více než pět. Předraženost amerických akcií nyní potvrdila také studie, kterou otiskl respektovaný Financial Times. Ta hovoří o 35 procentním nadhodnocení vůči aktuálním kurzům. Kromě toho aktuální hodnota indexu S&P500 predikuje čtyřprocentní růst americké ekonomiky v roce 2010 (pozn. zcela upřímně nereálný scénář)

“Kurzy akcií se vrací zpátky do normálu a jsou předzvěstí ekonomického oživení”. Tato velmi citovaná býčí fráze, byla v létě slyšet pořád dokola. Ano, burzovní almanach sice říká, že burza dokáže předstihnout skutečný vývoj v ekonomice o 6 až 9 měsíců, ale nikde v něm není zmínka o tom, že v tomto období dojde ke kalamitě na trhu práce, při které jen v USA přišlo od letošního března o práci 2 500 000 Američanů.

Zdroj: Gluskin Sheff

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika