Babiš byl podle auditní zprávy EK vždy ve střetu zájmů, ČR by mohla unii vracet až 451 milionů Kč

(AKTUALIZOVÁNO) Premiér Andrej Babiš (ANO) podle návrhu auditní zprávy Evropské komise (EK) porušuje po celou dobu svého vládního působení český zákon o střetu zájmů. Stará verze tohoto zákona ale neomezovala přístup k evropským fondům. Proto navrhuje EK vrácení poskytnutých dotací pro holding Agrofert až od února 2017, kdy vstoupila v účinnost novela zákona označovaná jako lex Babiš, která výslovně zakazuje dotace pro firmy ovládané členy vlády. Babiš kvůli zákonu vložil Agrofert do svěřenských fondů, podle auditní zprávy tím ale střet zájmů nevyřešil a holding nadále nepřímo ovládá. Text návrhu auditní zprávy zveřejnila česká média. Česká republika by podle něj mohla Bruselu vracet až 451 milionů Kč.
Stará verze zákona o střetu zájmů zakazovala členům vlády podnikatelské aktivity, zároveň ale nebránila tomu, aby vlastnili většinový podíl v nějaké firmě. Vyžadovala však, aby prostřednictvím vlastnických práv nijak neovlivňovali chod firmy nebo její management. Auditorská zpráva uvádí, že Babiš, který se po volbách do Sněmovny v roce 2013 vzdal funkcí ve vedení Agrofertu, do chodu holdingu zasahoval. Jako příklad uvádí jeho rozhodnutí jako jediného akcionáře o rozdělení zisku za rok 2013, několik úprav stanov holdingu nebo rozhodnutí o propuštění jednoho ze členů představenstva.
Podle auditní zprávy tyto kroky dokazují, že se Babiš podílel na řízení Agrofertu, což znamenalo porušení zákona o střetu zájmů. "Právní služba komise si nicméně uvědomuje, že příslušný paragraf zákona neobsahuje specifické ustanovení, které by zakazovalo poskytování veřejné podpory, včetně té z evropských fondů, firmám, v nichž působil veřejný činitel," uvádí zpráva.
Právní situace se podle dokumentu změnila, když 9. února 2017 vstoupil v platnost lex Babiš. Tato novela zakazuje společnostem, v nichž mají členové kabinetu nejméně čtvrtinový podíl, aby se ucházely o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky. Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.
Babiš kvůli novele vložil Agrofert do svěřenských fondů, holding se díky tomu nadále mohl ucházet o veřejnou podporu. Právní služba EK ale dospěla k závěru, že Babiš tímto krokem český zákon nenaplnil. Jako zakladatel a jediný beneficient svěřenských fondů má podle zprávy ekonomický zájem na úspěchu holdingu a nepřímo ho kontroluje. "Firmy v holdingu by proto neměly dostávat dotace a veškerá veřejná podpora, včetně prostředků z Evropského regionálního a rozvojového fondu, Evropského sociálního fondu a Kohezního fondu, poskytnutá od 9. února 2017 je porušením zákona o střetu zájmů," uvádí zpráva.
Zpráva navrhuje, aby Česko vrátilo 100 % poskytnutých dotací z uvedených fondů pro holding Agrofert od 9. února 2017. Kromě toho audit odhalil velkou míru chybovosti při udělování dotací Agrofertu a zpráva navrhuje vrácení poměrné části peněz i z dalších projektů. Celkem by Česko podle materiálu mělo vracet 451 milionů korun. Ke zprávě se budou moci ještě vyjádřit české úřady, než EK rozhodne o konečném znění a zveřejní konečné rozhodnutí ohledně peněz z fondů.
Benešová nevidí důvod nevěřit Babišovi ve sporu s EK
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nevidí důvod nevěřit premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ve sporu s Evropskou komisí ve věci údajného střetu zájmů. Babiš splnil zákonné požadavky na vyřešení problému, když převedl holding Agrofert do svěřenských fondů, uvedla ministryně v pořadu Partie televize Prima. Nechtěla také předjímat, zda Česko bude muset vracet do evropského rozpočtu zhruba 450 milionů korun vyplacených Agrofertu na dotacích, jak doporučuje návrh auditní zprávy EK, který unikl do médií.
Podle Benešové je předčasné mluvit o možných škodách způsobených neoprávněným vyplácením dotací, protože zatím neexistuje konečné stanovisko EK. "Já bych počkala na konečný závěr. Sama vím, že jeden soud řekne toto a druhý řekne opak, i Evropská unie může mít závěry různé," řekla. Europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nicméně namítl, že na rozdíl od různých soudů, které mohou mít různý názor, je rozhodnutí v případě auditu záležitostí pouze Evropské komise.
Pospíšil v pořadu také apeloval na vládu, aby českou reakci na stanovisko EK nepřipravovali ministři nominovaní do vlády hnutím ANO. Podle něj hrozí riziko, že by nezastupovali zájmy Česka, ale zájmy Babiše a Agrofertu. Benešová se k tomuto požadavku zatím nechtěla vyjadřovat. "Uvidíme, jak se na vládě domluvíme," řekla.
Zástupce Zeman: Zjištění návrhu zprávy EK jsou závažná
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v České televizi v neděli řekl, že zjištění v návrhu auditní zprávy Evropské komise jsou závažná a mohla by zavdávat podezření na trestný čin. Podle něj si Nejvyšší státní zastupitelství vypracuje vlastní analýzu navrhovaného dokumentu, výsledky by mohlo mít do dvou či tří týdnů.
"My jsme se rozhodli, že zpracujeme naši vlastní analýzu. Pečlivě projdeme už předběžnou zprávu a vyhodnotíme, zda je na místě postupovat dále... My analyzujeme, protože to, co je tam napsané, je závažné a mohlo by to zavdávat podezření z trestného činu," řekl Zeman. Dodal, že pokud bude zastupitelství potřebovat další informace, vyžádá si je. K dalšímu postupu potřebuje vědět třeba to, jak vypadaly žádosti o dotace, kdo byl za ně odpovědný, kdo je podepisoval a kdo ve svěřenských fondech rozhodoval, podotkl nejvyšší státní zástupce.
Podle médií by mohlo jít o trestný čin poškozování finančních zájmů EU a o dotační podvod. Podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob je možné stíhat i firmy.
Grässleová: Babiš využil svého postavení, aby získal výhody
Český premiér Andrej Babiš jednoznačně využil svého postavení politika, aby pro sebe získal hospodářské výhody. V reakci na návrh auditní zprávy Evropské komise to v neděli německému listu Süddeutsche Zeitung (SZ) řekla dosluhující europoslankyně Ingeborg Grässleová, která dlouhodobě kritizuje Babišův střet zájmů. Süddeutsche Zeitung se auditní zprávě a vývoji v Česku po jejím zveřejnění věnuje v neděli v obsáhlém článku. Podle listu zřejmě nakonec celá kauza skončí u unijního soudu.
"Andrej Babiš jednoznačně využil svého postavení politika, aby pro sebe získal hospodářské výhody," uvedla Grässleová, která v končícím volebním období předsedala kontrolnímu výboru Evropského parlamentu. Návrh auditní zprávy EK politička Křesťanskodemokratické unie (CDU) označila za "působivý".
Případ českého premiéra má podle Grässleové, kterou list SZ označuje za "nekompromisní bojovnici proti korupci", symbolický význam, neboť jde o první test nové podoby finančního nařízení z léta loňského roku, který výslovně zmiňuje, že se část o střetu zájmů týká i "vnitrostátních orgánů na všech úrovních".
Podle Grässleové by na situaci kolem českého premiéra Babiše měla zareagovat také liberální frakce ALDE, jejímiž členy jsou v Evropském parlamentu i poslanci zvolení v Česku na kandidátce hnutí ANO. "Bylo by skutečně načase, aby ALDE konečně přestalo na pana Babiše pohlížet jako na čestného člověka. Tím on totiž není," řekla německá politička, kterou pravidelně server Politico řadil mezi nejvlivnější europoslance. Babiš v minulosti tvrdil, že Grässleová nemá ráda Českou republiku a také ji obvinil z toho, že její přístup není korektní a má politický nádech.
Stejný názor jako Grässleová vyjádřil v rozhovoru s SZ také její kolega z kontrolního výboru Bart Staes. "Šéf liberální frakce Guy Verhofstadt rád kritizuje jiné frakce. Nyní by se měl sám postarat o pořádek ve vlastních řadách," řekl belgický europoslanec za zelené. Také on vyzval, aby Evropská komise dotace vyplacené podle něj v rozporu s pravidly požadovala zpět. "EU není žádný bankomat pro bohaté a mocné," řekl Staes.
Belgický europoslanec považuje návrh auditní zprávy za "hodnotný", kritizuje ale, že prověřování ze strany EK nezačalo mnohem dříve, aby mohl být výsledek zveřejněn ještě před volbami do Evropského parlamentu. Podle Staese totiž měli voliči v Česku informace o obsahu auditní zprávy dostat ještě před tím, než se rozhodli, komu v eurovolbách dát svůj hlas.
List Süddeutsche Zeitung se pokusilo získat i vyjádření předsedy ALDE Verhofstadta, zda budou poslanci zvolení za ANO nadále členy liberální frakce. Odpověď ale do uzávěrky nedostal.
Německý list se v neděli kauze kolem premiéra Babiše věnuje v obsáhlém článku. Čtenářům představuje obsah návrhu auditní zprávy, kterou má k dispozici, i vývoj na české politické scéně po jejím zveřejnění. "Babiš, který bývá často označován za 'českého Trumpa', udělal kariéru jako rebel proti establishmentu a nyní mluví o 'hysterii'," napsal SZ. Zveřejnění zprávy podle listu zvyšuje tlak na premiéra, proti jehož vládě už několik týdnů protestují desítky tisíc lidí.
Podle SZ mají nyní česká ministerstva několik týdnů na to, aby na auditní zprávu odpověděla, "zřejmě se ale budou řídit interpretací předsedy vlády". S ohledem na odpověď z Prahy pak EK rozhodne o případném vracení dotací. Podle SZ ale s největší pravděpodobností Babišovu kauzu kolem střetu zájmů nakonec na stůl dostane Soudní dvůr EU.
Babiš kritizuje kvůli auditu EK nejvyššího žalobce,ten nesouhlasí
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podle Andreje Babiše nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu, když chce analyzovat návrh auditní zprávy Evropské komise o premiérově střetu zájmů. Babiš ČTK napsal, že předběžný návrh je plný nepravd, které budou české úřady v příštích měsících vysvětlovat a vyjadřovat se k nim. Zeman v reakci na Babišova slova uvedl, že policie a státní zastupitelství musí konat vždy, pokud se dozvědí o podezřeních z trestného činu. Přestože je zpráva EK předběžná, nepředpokládá, že by byla lživá nebo že by šlo o podvrh.
"Nechce se mi věřit, že by odborník na úrovni nejvyššího státního zástupce docházel k tak ukvapeným závěrům místo toho, aby počkal na finální verdikt. Touto svou horlivou iniciativou nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu," uvedl Babiš. Dodal, že neví, jaká je Zemanova motivace.
Zeman předtím v České televizi řekl, že zjištění návrhu zprávy považuje za závažná a že by mohla zavdávat podezření na trestný čin. Podle něj si Nejvyšší státní zastupitelství vypracuje vlastní analýzu navrhovaného dokumentu, výsledky by mohlo mít do dvou či tří týdnů.
"Vůbec tomu nerozumím, jak bychom se mohli pohybovat v oblasti jakéhokoliv trestného činu," uvedl mimo jiné Babiš.
Zeman v reakci na premiérovu kritiku ČTK napsal, že český trestní proces je ovládaný zásadou legality a oficiality. "Znamená to, že orgány činné v trestním řízení, konkrétně policie a státní zastupitelství musí konat vždy, jestliže se dozvědí o podezření z trestného činu. Za této situace státní zastupitelství konat musí," uvedl Zeman. Vyjádřil se i ke zprávě EK. "Předpokládám, že i když je předběžná, není podvrhem a neobsahuje lživé údaje," doplnil Zeman.
Agrofert: V návrhu auditu EK jsou nepřesnosti a zavádějící tvrzení
V návrhu auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) je podle skupiny Agrofert řada nepřesností, nepravdivých tvrzení a zavádějících interpretací. Firma k tomuto zjištění dospěla po prvním seznámení s návrhem auditní zprávy, sdělil v neděli ČTK její mluvčí Karel Hanzelka. Současně zopakoval, že Agrofert zná zprávu zatím jen z médií a že ohledně čerpání dotací se vždy řídil zákony a platnými pravidly. Nevidí tedy důvod, proč by případně měl dotace vracet.
"Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, což v minulosti potvrdila i řada kontrol a právních expertiz, které máme k dispozici. Taktéž Andrej Babiš učinil vše, co po něm zákon požadoval, tedy vložil akcie svých firem do svěřenských fondů," řekl v reakci na zveřejněné informace Hanzelka. Doplnil, že Agrofert je připraven ke spolupráci s českými úřady, pokud jej osloví.
Zdroj: ČTK