Americké akcie v pátek vzrostly díky zprávě o situaci na trhu práce USA, zisk vykázaly hlavní indexy i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek posílily o více než procento. Důvodem bylo výrazné zpomalení tvorby pracovních míst, které posílilo naděje, že centrální banka USA sníží úrokové sazby. Náladu investorů zlepšila také zpráva, že USA odloží zvýšení cel na čínské zboží.
Index Dow v pátek stoupl o 1,02 % na 25 983,94 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,05 % na 2 873,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,66 % na 7 742,10 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,32 % na 16,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o čtyři bazické body na 2,08 %.
Zpráva ministerstva práce ukázala, že v americké ekonomice vzniklo minulý měsíc 75 000 pracovních míst. Analytici přitom čekali vznik až 185 000 míst. Slabé údaje naznačily, že zpomalování ekonomické aktivity se rozšířilo na trh práce, což dále podporuje očekávání, že Fed v letošním roce sníží úrokové sazby.
K optimismu na trhu přispělo i oznámení, že američtí úředníci poskytli čínským vývozcům dva týdny navíc na to, aby dostali své výrobky do USA, než se na ně začne uplatňovat vyšší clo.
Technologické firmy, které nejvíce postihla nedávná eskalace obchodního napětí, v pátek posílily o téměř tři procenta. Dařilo se hlavně akciím firem Microsoft (+2,80 %), Apple (+2,66 %) a Amazon.com (+2,83 %). Rostly také akcie výrobců čipů, jejichž velká část příjmů pochází z Číny.
Za celý týden index Dow posílil o 4,7 % a S&P 500 přidal 4,4 % a Nasdaq Composite stoupl o 3,9 %. Dow a S&P 500 zaznamenaly nejvyšší týdenní růst od loňského listopadu.
Dolar v pátek oslabil k euru i koši měn
Americký dolar v závěru týdne v reakci na zprávu o vývoji situace na trhu práce oslabil. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světovým měn, klesl o 0,5 % na 96,59 bodu. Euro k dolaru posílilo o 0,5 % na na 1,1333 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 75 tisíc pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že vzniklo přibližně 185 tisíc míst po 224 tisících v dubnu (revidováno z 263 tisíc). Míra nezaměstnanosti však zůstala na 49letém minimu 3,6 %, jak se čekalo. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v květnu zpomalil na 3,1 % z 3,2 %.
- Americká internetová společnost Google varovala, že obchodní restrikce vůči čínskému výrobci telekomunikačních zařízení Huawei přinášejí rizika pro národní bezpečnost Spojených států. Informoval o tom v pátek list Financial Times na svých internetových stránkách.
- Americká internetová společnost Facebook zakázala předinstalaci svých aplikací na chytrých mobilních telefonech čínské firmy Huawei, která nyní čelí restrikcím ze strany Spojených států. Agenturu Reuters o tom informovala firma Facebook.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v dubnu vzrostl ve srovnání s listopadem o 0,8 % (odhad: +0,7 %). V březnu objem skladových zásob stagnoval.
- Stifel Nicolaus zvýšila doporučení na akcie Schlumberger na "buy" z "hold".
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Více než 300 letadel Boeing 737 MAX a staršího modelu 737 má zřejmě na křídlech instalovány nesprávně vyrobené díly. V neděli to oznámil americký Federální úřad pro letectví (FAA) s tím, že bude vyžadovat jejich urychlenou výměnu. Letadla 737 MAX přitom již kvůli jinému problému několik měsíců nelétají. Akcie Boeingu v pondělí odepsaly 0,80 %.
- Americká investiční banka Goldman Sachs snížila odhad růstu americké ekonomiky na toto čtvrtletí na 1,1 %, zatímco ještě asi před týdnem počítala s růstem 1,3 %. Důvodem je podle jejích analytiků obchodní válka, kterou Spojené státy vedou s Čínou a dalšími zeměmi. Pokud bude obchodní spor eskalovat, analytici další americké investiční banky Morgan Stanley předpovídají, že by do roka mohla přijít recese. Uvedla to agentura Bloomberg.
- Americká technologická společnost Apple (v pondělí -1,01 %) na vývojářské konferenci WWDC v San José oficiálně představila svůj nový operační systém pro mobilní zařízení iOS 13. Podle firmy by měl nový systém přinést mimo jiné zvýšení výkonu, například rychlejší spouštění aplikací.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v květnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 50,5 bodu z dubnových 52,6 bodu. Analytici počítali s poklesem na 50,6 bodu. Podle ISM indexu nákupních manažerů v květnu expanze v americkém zpracovatelském sektoru naopak zrychlila na 53,7 bodu z 52,4 bodu v dubnu (odhad: 52,5 bodu).
- Výdaje ve stavebnictví v dubnu meziměsíčně stagnovaly (odhad: +0,4 %, březen: +0,1 %).
- Americká internetová společnost Google (v úterý +1,52 %) možná bude v Evropě čelit dalšímu vyšetřování kvůli nakládání s osobními údaji za účelem reklamy. Kvůli cílené on-line reklamě na ni u svých národních regulátorů podali stížnost ochránci lidských práv z Francie, Německa a dalších sedmi zemí Evropské unie včetně České republiky.
- Sociálním sítím, jako je Facebook (v úterý +2,04 %), by mělo být nařízeno, aby po celém světě sledovaly a mazaly všechny příspěvky kopírující obsah, o kterém některý soud v EU rozhodl, že má být odstraněn. Uvedl to v úterý generální advokát Soudního dvora Evropské unie Maciej Szpunar. Facebook tento názor kritizuje. Podle něj by mohl mít vážný dopad na to, jak firma funguje, protože podkopává přeshraniční svobodu vyjadřování.
- Tovární objednávky v dubnu meziměsíčně klesly o 0,8 % (odhad: -0,9 %, březen: +1,3 %).
- Citigroup začala pokrývat akcie Lyft (v úterý -0,62 %) s doporučením "buy" a cílovou cenou 70 USD.
- Akcie společnosti Mattel (v úterý +11,71 %) byly vyřazeny z indexu S&P 500 a v pátek se začnou obchodovat v rámci indexu S&P MidCap 400. Firma zároveň oznámila uzavření licenční dohody se společností Sanrio, která vlastní práva ke komiksu Hello Kitty. Nová řada hraček by měla být na trhu na podzim 2020.
- Investiční společnost Loop Capital zvýšila cílovou cenu akcií firmy Amazon (v úterý +2,18 %) z 2 200 na 2 380 USD. Dále zlepšila doporučení na akcie společnosti Netflix (+4,98 %) z "držet" na "koupit".
- Ekonomika Spojených států na jaře pokračovala v růstu, řada firem má ale obavy z negativních důsledků obchodní války mezi USA a Čínou. Vyplývá to z pravidelné zprávy o hospodářském vývoji zvané Béžová kniha, kterou ve středu večer zveřejnila americká centrální banka (Fed).
- Společný podnik americké automobilky Ford Motor s čínskou Changan Automobile Group dostal v Číně za porušování antimonopolního zákona pokutu 162,8 milionu jüanů. Podle úřadu firma Changan Ford porušila zákon tím, že od roku 2013 stanovovala minimální cenu pro další prodej svých vozů v oblasti města Čchung-čching, informovala ve středu agentura Reuters.
- Americký internetový gigant Google se odvolal proti pokutě 1,49 miliardy eur, kterou mu v březnu za omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou vyměřila Evropská komise. Oznámila to ve středu podle serveru televize CNBC firma.
- Nabídku na převzetí britské železniční a autobusové firmy Arriva připravují americká investiční firma Carlyle nebo německý správce aktiv DWS. Obě společnosti o tom už jednaly s vlastníkem Arrivy, německou železniční společností Deutsche Bahn. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Reuters. Hodnotu obchodu odhadují na zhruba 3,5 miliardy eur.
- Společnost Youtube ve středu oznámila několik změn ve fungování své platformy na sdílení videí, která mají omezit šíření konspiračních teorií a vymýtit sdělení hájící diskriminaci na základě rasy či pohlaví. Zakázána jsou nově mimo jiné videa, jejichž tvůrci popírají holokaust či další "dobře zdokumentované násilné události". Server také slibuje pokračovat v transformaci svého systému na doporučování videí, který by tak měl méně nabízet obsah blížící se porušení zásad platformy.
- Americká automobilka Ford Motor hodlá uzavřít svou továrnu na výrobu motorů v britském městě Bridgend, ve které pracuje kolem 1 500 lidí. Informovala o tom ve středu britská televize ITV na svých internetových stránkách.
- Celní válka mezi Spojenými státy a Čínou by v příštím roce mohla snížit globální hrubý domácí produkt (HDP) o 0,5 %, tedy o zhruba 455 miliard dolarů. Uvedla to ve středu šéfka Mezinárodního měnového fond (MMF) Christine Lagardeová.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 31. května po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 1,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v květnu vytvořili 27 000 nových pracovních míst. Ve středu to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vznikne 180 000 pracovních příležitostí. V dubnu vzniklo 271 000 nových pracovních míst.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA v květnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 50,9 bodu z dubnových 53 bodů. Analytici s tímto poklesem počítali. Kompozitní PMI se rovněž snížil na 50,9 bodu z 53 bodů v předchozím měsíci.
- ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v květnu stoupl na 56,9 bodu z 55,5 bodu v dubnu (odhad: 52,5 bodu).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 6,771 milionu barelů (odhad: -0,849 milionu barelů, předchozí týden: -0,282 milionu barelů).
- Americká internetová společnost Google ze skupiny Alphabet koupí za 2,6 miliardy dolarů analytickou firmu Looker. Google ve čtvrtek oznámil, že po ukončení akvizice se Looker připojí ke službě Google Cloud. Je to první významná akvizice nového výkonného ředitele divize Google Cloud Thomase Kuriana, informovala agentura Reuters.
- Americká automobilka Ford Motor v příštím roce uzavře jednu ze svých dvou továren na výrobu motorů v Británii. Uvedli to ve čtvrtek podle odborů zástupci firmy. Opatření se týká závodu ve velšském Bridgendu, který zaměstnává kolem 1 700 lidí, napsala agentura AP.
- Mezinárodní měnový fond varoval ve čtvrtek Spojené státy, že eskalace obchodních sporů nebo prudký pokles na finančních trzích by pro americkou ekonomiku mohly představovat značné riziko. S ohledem na příznivé podmínky na finančních trzích MMF ale zvýšil odhad letošního růstu americké ekonomiky na 2,6 procenta z 2,3 procenta, která předpovídal v dubnu.
- Internetový prodejce Amazon začne za několik měsíců doručovat první zásilky pomocí dronů. Služba Prime Air dodá zákazníkům domů z počátku menší potřeby do domácnosti, jako je zubní pasta nebo holicí strojek.
- Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v dubnu nečekaně snížil, dovoz totiž klesl na nejnižší úroveň za 15 měsíců. Politicky citlivý deficit v obchodu s Čínou se ale zvýšil. Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že celkový schodek v dubnu klesl o 2,1 procenta na 50,8 miliardy dolarů. Obchod by mohl podpořit ekonomiku, jejíž tempo se zpomaluje po dočasném zvýšení vývozu a hromadění zásob ze počátku letošního roku.
- Produktivita práce v americké ekonomice (mimo zemědělství) stoupla podle konečných údajů během prvního letošního čtvrtletí o 3,4 procenta; trh očekával 3,5 procenta. V druhém kvartálu čítal nárůst produktivity rovná 1,9 procenta.
- Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, žeúřady práce zaregistrovaly v týdnu do 1. června 218 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to mírný vzestup z 215 tisíc z předcházejícího týdne. Trh očekával, že počet žádostí zůstane beze změny na 215 tisících.
- Američtí zaměstnavatelé oznámili během května úmysl propustit 58 600 zaměstnanců. Je to téměř o polovinu více než v dubnu, kdy počet zamýšlených propuštěných čítal 40 tisíc, a o 56 procent více než v květnu roku 2018. Vyplývá to ze zprávy Challenger Jobs-Cut Report.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Campbell Soup v 3QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 2,178 miliardy USD (odhad: 2,365 miliardy USD).
- VýsledkyJ.M. Smucker ve 4QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 2,08 USD (odhad: 1,95 USD), tržby 1,902 USD (loni: 1,781 miliardy USD, odhad: 1,93 miliardy USD).
- VýsledkyCiena ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,48 USD (loni: 0,23 USD, odhad: 0,41 USD), tržby 865 milionů USD (meziročně +18,5 %, odhad: 819 milionů USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

