Evropské akcie ve čtvrtek posílily díky ropě, Trumpovi a 5G

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy během čtvrtečního obchodování vymazaly dopolední ztráty a skončily povětšinou v kladném pásmu. Investoři čerpali mírný optimismus z výroků Donalda Trumpa o vývoji čínsko-amerických obchodních jednání, zdražující ropy a úspěchu aukce licencí na provoz telekomunikačních sítí 5G v Německu.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 se během odpoledne zotavil z dopolední ztráty ve výši 0,2 % a uzavřel seanci s mírným ziskem 0,16 %. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 zůstal na zelené nule se ziskem 0,01 %, stejně jako francouzský CAC 40. Německý DAX si připsal 0,44 %.
Americký prezident Trump mluvil relativně optimisticky o vývoji jednání s Pekingem o osudu vzájemného obchodu, což investorům stačilo na vylepšení nálady. "Britský Trump", konzervativec Boris Johnson, vyhrál první kolo vnitrostranického hlasování o příštím partajním vůdci a tím i šéfovi britské vlády. Výbuchy, jež poničily dva ropné tankery v těsném sousedství Íránu, zase pomohly vyhnat vzhůru cenu ropy. A konečně německá aukce na provoz tamních sítí páté generace táhla nahoru sektor telekomunikací.
Tamní federální regulátor BNetzA oznámil, že aukce, jež má za cíl uvést na trh čtvrtého telekomunikačního operátora, vynesla 6,55 miliardy eur. Vítězem se stala firma 1&1 Drillisch, jejíž akcie v reakci na to vystoupaly o pět procent; akcie jejího mateřské společnosti United Internet si polepšily o 3,6 procenta.
Nejlépe se dařilo britskému výrobci stavebního a instalatérského vybavení Ferguson, jehož akcie poskočily o 6,1 % vzhůru v reakci na zprávu, že šestiprocentní podíl ve firmě převzal aktivistický fond Trian Fund Management.
I nejhorší prožitý den patřil britské firmě: producent mědi Aurubis oslabil o 7,5 % poté, co se jeho výkonný ředitel musel předčasně poroučet.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Automobilky Volkswagen a Ford Motor jsou blízko k dohodě o spolupráci při vývoji samořízených vozů. Uvedl to ve čtvrtek podle agentury Reuters šéf Volkswagenu Herbert Diess v projevu k vedoucím pracovníkům podniku. Firmy se již začátkem roku dohodly na společném vývoji lehkých užitkových automobilů.
- Použití eura jako mezinárodní měny loni po předchozím poklesu vzrostlo. Euru nahrává odklon od dolaru kvůli dopadům americké zahraniční politiky a kvůli dřívějším obavám z růstu úrokových sazeb v USA. Dolar však zůstává naprosto dominantní mezinárodní měnou v obchodě, úvěrování a pro účely tvorby devizových rezerv. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy Evropské centrální banky.
- České firmy jsou ohledně tolerance pozdní splatnosti faktur vysoko nad průměrem EU. Na 88 procent dotázaných tuzemských společností uvedlo, že již někdy akceptovaly delší dobu splatnosti, než jaká by jim vyhovovala. V EU to bylo 58 procent podniků. Vyplynulo to z Evropského reportu o platbách společností Intrum ve 29 evropských zemích, jehož se zúčastnilo 11 856 firem. Intrum je evropským lídrem poskytování služeb správy pohledávek.
- Dubnová hodnota průmyslové výroby v zemích eurozóny byla o 0,5 procenta nižší než v březnu, což trh očekával. Pokles zaznamenala hodnota i v březnu, a to o 0,4 procenta (revidováno z původního odhadu 0,3 %).
-
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie v květnu kleslo na 1,4 procenta z dubnových dvou procent. Analytici to očekávali. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny v květnu vzrostly o 0,2 procenta, znovu ve shodě s očekáváním analytiků.
Zdroj: CNBC
Aktuality

