Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden však stouply zhruba o 1,5 %

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech, když je do minusu stáhla eskalace napětí mezi Spojenými státy a Íránem. Investoři rovněž vyhodnocovali předběžné indexy nákupních manažerů a čekali, zda se objeví novinky týkající se čínsko-americké obchodní války.
Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 0,36 % na 384,76 bodu, za celý týden ale zpevnil o 1,57 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,23 % na 7 407,5 bodu (týden: +0,84 %), francouzský CAC 40 odepsal 0,13 % na 5 528,33 bodu (týden: +2,99 %) a německý DAX se snížil o 0,13 % na 12 339,92 bodu (týden: +2,01 %).
Proti trendu šel sektor ropy a zemního plynu, který díky růstu cen ropy získal zhruba 0,6 %. Cena severomořské ropy Brent v pátek vyšplhala nad 65 dolarů za barel kvůli obavám trhu z amerického vojenského útoku na Írán, který by narušil vývoz ropy z oblasti Středního východu.
Vyšší ceny ropy pomohly například švédské společnosti Lundin Petroleum, jejíž akcie na burze ve Stockholmu zdražily o více než 5 %. Poraženým dne se naopak stala britská technologická firma IQE, která v pátek varovala, že finanční rok 2019 bude z pohledu tržeb slabším, než se očekávalo. Její akcie se následně propadly zhruba o 26 %.
Evropské akcie (21. června 2019), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- O financování budoucího společného rozpočtu eurozóny v pátek diskutovali lídři unijních zemí na bruselském summitu. Šéf euroskupiny Mario Centeno už před jednáním řekl, že společný "rozpočtový nástroj" by měl posílit konkurenceschopnost a sbližování ekonomik zemí platících eurem. V přijatém prohlášení tento takzvaný eurosummit vyzval ministry financí 27 zemí unie, aby v práci pokračovali. Euroskupina sdružuje ministry financí zemí, které platí eurem.
- Italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini odejde z vlády, pokud se mu nepodaří prosadit snížení daní nejméně o deset miliard eur. Šéf protiimigrační strany Liga to řekl v rozhovoru v pátečním vydání listu Corriere della Sera. Řím kvůli rostoucímu zadlužení vyjednává s Bruselem revizi italské rozpočtu, aby se země vyhnula disciplinárnímu řízení.
- Zahraniční dluh České republiky vzrostl v letošním prvním čtvrtletí o 11,5 miliardy korun a ke konci března činil 4,367 bilionu korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku byl vyšší o 67,5 miliardy korun. Dluh Česka vůči cizině odpovídá 81,2 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pátek zveřejnila Česká národní banka.
- Tempo růstu zpracovatelského sektoru eurozóny v červnu mírně stouplo. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se zvýšil na 47,8 bodu z 47,7 bodu v předchozím měsíci (odhad: 48 bodů). V sektoru služeb se v červnu aktivita rovněž zvýšila, a to na 53,4 bodu z 52,9 bodu (odhad: 52,9 bodu). Kompozitní index stoupl na 52,1 bodu z 51,8 bodu (odhad: 52 bodů).
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Investice firem v Británii by měly v letošním roce kvůli přetrvávající nejistotě kolem odchodu země z Evropské unie klesnout o 1,3 procenta, tedy nejvýrazněji za deset let. Vyplývá to podle agentury Reuters z nejnovějších prognóz Britské obchodní komory (BCC).
- Ceny průmyslových výrobců v ČR v květnu zpomalily meziroční růst na 3,8 procenta z dubnových 4,3 procenta. Ceny v zemědělství naopak zrychlily růst na 10,5 procenta a ceny ve stavebnictví na 5,5 procenta. Tržní služby pro podniky zdražily stejně jako v dubnu o 2,7 procenta. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad.
- Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 128 milionů na 18,34 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke března činila 7,765 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 486 miliard korun.
- Prezidenti a premiéři zemí EU by se koncem tohoto týdne mohli v Bruselu dohodnout na tom, že unie do roku 2050 sníží čisté emise oxidu uhličitého na nulu. Jako variantu to obsahuje návrh závěrů čtvrteční vrcholné schůzky Evropské unie, který také zdůrazňuje, že unie a její členské země chtějí dodržet závazky z klimatické konference v Paříži a aby udržely růst teploty pod 1,5 stupně, Celsia jsou odhodlané také k novým opatřením.
- Pokud inflace nestoupne, uvolníme měnovou politiku ještě více, řekl v úterý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Jako nástroje jak pomoci ekonomice eurozóny zmínil na výroční konferenci ECB v portugalském městě Sintra možné opětovné snížení již nyní rekordně nízké základní úrokové sazby a případné obnovení stimulačního programu nákupu aktiv.
- Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v květnu podle očekávání kleslo na 1,2 % z 1,7 % v předchozím měsíci. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj rychlý odhad ze začátku června. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,1 % poté, co v dubnu stouply o 0,7 % (odhad: 0,2 %). Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v květnu klesla na 0,8 % z dubnových 1,3 %. V celé Evropské unii pak míra inflace v květnu klesla na 1,6 % z dubnových 1,9 %.
- Německá automobilka Volkswagen se rozhodla vytvořit divizi pro vývoj automobilového softwaru, ve které by mělo do roku 2025 pracovat přes 5 000 odborníků. Oznámila to v úterý firma, jejímž cílem je výrazné posílení vlastního vývoje softwaru.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku a ekonomiku eurozóny se v červnu snížila. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu v Německu klesl na -21,1 bodu z -2,1 bodu v květnu. Analytici odhadovali, že se sníží na -5,9 bodu. Index pro celou eurozónu klesl na -20,2 bodu z -1,6 bodu v květnu, čekalo se snížení na -3,6 bodu.
- Unijní ochranná známka německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas sestávající ze tří paralelních pruhů je neplatná. Potvrdil to ve středu Tribunál Evropské unie. Společnost Adidas uvedla, že ji výrok soudu zklamal. Dodala nicméně, že verdikt se týká pouze určitého způsobu provedení jejího známého symbolu.
- Podle Commerzbank sníží Evropská centrální banka základní úrokovou sazbu už v červenci. Druhá největší německá banka tak upravila svůj odhad, který takový krok původně očekával až v závěrečném čtvrtletí letošního roku. Podle svého středečního vyjádření banka reaguje na úterní výroky šéfa ECB Maria Draghiho.
- Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Vojtěch Benda do Lidových novin spolu s Jakubem Matějů, který je poradcem bankovní rady, napsal, že květnové zvýšení úrokových sazeb nemusí znamenat konec současného cyklu zvyšování sazeb a že centrální banka může měnovou politiku ještě utahovat.
- Objem zahraničního kapitálu v českých firmách klesl v květnu 2019 meziročně o 15 procent, tedy o 153 miliard na 895 miliard korun. To je nejnižší hodnota od roku 2011. Ve středu o tom informovala poradenská společnost Bisnode. Zahraniční subjekty tak ovládají necelých 36 procent z celkového základního kapitálu českých firem 2,51 bilionu Kč.
- Britská centrální banka na červnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. V nové prognóze ale BoE zhoršila odhad růstu ekonomiky v druhém čtvrtletí.
- Norská centrální banka zvýšila ve čtvrtek základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 1,25 procenta. V září a v první polovině příštího roku by ji mohla zvýšit znovu, řekl na tiskové konferenci guvernér centrální banky Öystein Olsen. Norsko tak jde proti současnému trendu, kdy mnoho centrálních bank ve světě zvažuje snižování úroků.
- Evropská centrální banka zvažuje nová stimulační opatření, starosti jí dělá především napětí ve světovém obchodě. Řekl to ve čtvrtek člen Rady guvernérů ECB Olli Rehn. Banka podle něj sáhne k nástrojům, které má k dispozici, pokud se stav ekonomiky eurozóny nezlepší.
- Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zkoumá, zda největší německá bankovní společnost Deutsche Bank dodržuje zákony namířené proti praní špinavých peněz. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl zdroj obeznámený se situací.
- Tržby britských maloobchodníků byly v květnu o 0,5 procenta nižší než v dubnu. Po dubnovém meziměsíčním poklesu o 0,1 procenta (revidováno z původně odhadované stagnace) trh takový pokles očekával.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Tržby Hennes & Mauritz (H&M) se ve druhém čtvrtletí podle očekávání zvýšily o 11 procent na 57,5 miliardy švédských korun. Švédskému prodejci oděvů pomohla slabá švédská koruna a podle jeho pondělního vyjádření roste i spokojenost zákazníků.
- Rakouský provozovatel mýtných systémů Kapsch TrafficCom v uplynulém finančním roce zvýšil zisk o téměř dvě třetiny na 46,6 milionu eur. Vyplývá to z úterní tiskové zprávy podniku. Kapsch TrafficCom vlastní firmu Kapsch Telematic Services, která je zodpovědná za provoz systému elektronického mýtného v České republice.
Zdroj: CNBC