Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil zhruba procento

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem geopolitického napětí mezi USA a Íránem. Americký prezident Donald Trump situaci mezi oběma zeměmi vyostřil, když v pondělí podepsal exekutivní příkaz na uvalení nových sankcí na Írán.
Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,1 % na 383,4 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,08 % na 7 422,43 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,13 % na 5 514,57 bodu a německý DAX spadl o 0,38 % na 12 228,44 bodu.
V plusu se udržel sektor základních materiálů, který stoupl o 0,7 %, nedařilo se naopak automobilovému odvětví, jež odevzdalo zhruba procento.
O 2 % zlevnily akcie francouzského výrobce automobilů Renault, když japonská automobilka Nissan Motor v úterý oznámila, že odloží jednání o prohloubení aliance s Renaultem. Místo toho se společnost zaměří na vlastní oživení.
Evropské akcie (25. června 2019), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Ruská střední třída se od začátku hospodářské krize v Rusku v roce 2014 zmenšila téměř o pětinu. Vyplývá to ze studie moskevského finančního ústavu Alfa Bank, na kterou v úterý upozornil deník The Moscow Times. Rusové jsou nyní také opatrnější a méně se pouštějí i do podnikání.
- V květnu začalo podnikat 5 043 fyzických osob a 2 336 jich své podnikání ukončilo. Počet ukončených podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby tak byl v květnu nejnižší od začátku roku 2010. V květnu tak přibylo 2 707 podnikajících fyzických osob, což je nejvíce od října 2012. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF. Zároveň v květnu vzniklo 2 428 obchodních společností a 1 262 jich naopak zaniklo.
- Středeční valná hromada energetické společnosti ČEZ přinese vášně ze strany minoritních akcionářů a není vůbec vyloučené, že se podobně jako v minulých letech protáhne na mnoho hodin. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila ČTK. K velkým překvapením podle nich ale pravděpodobně nedojde. Vesměs předpokládají, že budou přijaty návrhy představenstva firmy.
- Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 5,3 procenta na 6,45 bilionu korun. To představuje za posledních pět let mírně podprůměrné tempo růstu. Zhruba 69 procent z toho tvoří vklady v bankách a záložnách, které loni stouply o 6,6 procenta na 4,4 bilionu korun. Nejvíce pak loni vzrostly finanční prostředky v penzijních fondech, a to o osm procent na 447,1 miliardy korun. Vyplývá to ze Zprávy o vývoji finančního trhu v roce 2018, kterou v úterý zveřejnilo ministerstvo financí.
Zdroj: CNBC
Aktuality

